Drewniane akcesoria i detale rowerowe

We wpisie poświęconym niezwykłym jednośladom wspominałam m.in. o warsztacie Masterworks Woodworking i tworzonych w nim drewnianych pojazdach. Z kolei w zestawie „Rower jedyny w swoim rodzaju” pojawiły się inspirowane strukturą drewna malowane ramy od Rob’s Woodgrain Bikes. Do rowerów z drewna będę zapewne jeszcze powracać. A tymczasem – drewniana alternatywa dla tych, którzy niekoniecznie są zwolennikami tak radykalnego podejścia, jakim jest wykonywanie całej ramy z drewna lub dla tych, którzy po prostu lubią naturalne detale i smaczki, wyłącznie uzupełniające całą konstrukcję i dodające jej intrygującego charakteru. Oto zbiór drewnianych akcesoriów rowerowych:

Kaski

Dan Coyle z Coyle Design and Build (Corvallis, Oregon) pierwsze kaski tworzył już kilkanaście lat temu, do użytku kajakarzy. Na przestrzeni lat dopracowywał technologię – kaski zawierają między innymi korkową wkładkę wewnętrzną.

W przypadku akcesoriów wykonanych z materiałów innych niż te, które są dziś powszechnie znane i używane, często nasuwają się wątpliwości odnośnie strony praktycznej i tego, czy w parze z estetycznym wyglądem idą cechy takie jak jakość czy bezpieczeństwo. Coyle przeprowadza rozległe badania właściwości swoich wyrobów, także przy współpracy z Laboratorium Nauk Leśnych (ang. Forestry Sciences lab, przyp. w Oregonie) i podkreśla, że drewno absorbuje przy uderzeniu więcej energii niż plastik – badania wykazują, że 10-20% uderzenia jest absorbowane przez drewnianą powłokę, co dodatkowo odciążą powłokę wewnętrzną (źródło). Dan wykonuje kaski na specjalne zamówienie klientów – mogą oni wybrać kształt, rodzaj drewna, typ wentylacji i inne cechy, które będzie posiadał końcowy produkt. Więcej zdjęć i informacji można znaleźć na stronie internetowej Coyle Design and Build.

coyle_helmet_insta

Powyższe zdjęcie pochodzi z firmowego profilu na Instagramie.

Kask od LetsWood (Mołdawia) wykonany został przy użyciu ręcznie ciętego drewna dębowego. Elementy plastikowe, dla kontrastu, pomalowano na czarno. Jak zapewnia producent, kask posiada niezbędne wyposażenie oraz regulację – więcej informacji u LetsWood czyli tutaj.

wooden_helmet

Pedały

Pedały z pasticcinlegno, włoskiej pracowni  specjalizującej się w wyrobach drewnianych to połączenie drewna i chromowanej stali, w różnych wariantach kolorystycznych do wyboru. Więcej wariantów można zobaczyć tutaj.

wooden_pedals

Błotniki

Drewniane błotniki mogą być stylowym akcentem, jak i praktycznym uzupełnieniem pojazdu. u Happy Cycle można wybrać opcję dla siebie, wskazując w prostym formularzu cechy takie jak średnica koła i długość oraz szerokość błotnika, jak również typ drewna, z którego jest wykonany. Błotniki są ręcznie wykonywane w Portugalii przez markę BYKING.

guarda-lamas-ebano1

Kierownice

Do kupienia również na Etsy, tym razem od hiszpańskiej marki WoodOOcycles. Różne kształty, barwy i typy drewna, wśród opcji – również te wykonane z dwóch rodzajów drewna, połączonych ze sobą (zdjęcia poniżej). Marka oferuje również drewniane półki do przechowywania rowerów i także posiada drewniane pedały w swojej ofercie. Więcej – tutaj.

il_fullxfull.389429117_i1on

il_fullxfull.842065862_rlub

 

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

11 comments on “Drewniane akcesoria i detale rowerowe

 1. w.dyl 12 grudnia 2015 at 23:34

  Tez takie robię, fajna zabawa, polskie ceny.

 2. TrekFAN 4 stycznia 2016 at 13:33

  Bardzo stylowo wyglądają takie drewniane elementy. Jeśli ktoś potrafi majsterkować to zrobi sobie sam, a jeśli nie to trzeba kupić. I tu dopiero widać ile warte są takie dodatki.

 3. rooster 21 marca 2016 at 23:45

  w.dyl jeśli takie robisz komercyjnie to podeślij jakieś przykłady produkcji i ceny, błotniki, kierownica…

 4. fotik 2 czerwca 2016 at 15:15

  Goldie&Oldie tworzy takie rzeczy w Polse z drewna krajowego jak i egzotycznego. W ofercie mają kierownice, błotniki, wieszaki i inne akcesoria rowerowe. Polecamy!

 5. Magdalena Kościańska 7 czerwca 2016 at 11:50

  Fotik – super, dobrze wiedzieć o polskich wykonawcach tego typu perełek. Strona faktycznie godna uwagi.

  Jeśli znacie rodzimych autorów ciekawych projektów, akcesoriów, a także inicjatyw, tradycyjnie zachęcam do dzielenia się informacjami – na pewno będę o tym przypominać również w kolejnych postach. ;)

 6. Fishskateboards 11 grudnia 2017 at 10:05

  Nie sądziłem że nawet drewniane kaski i kierownice rowerowe są. Wydaje mi się to jednak mało praktyczne, bo jednak zwykły upadek i kierownicę można złamać. Tak nie jest czasami? Jak sądzicie? Ponad to takie drewniane akcesoria wyglądają bardzo fajnie. Można nawet rzec stylowo ;)

 7. Kamil 21 grudnia 2017 at 15:56

  Jeśli ktoś lubi takie gratki rowerowe to taki wpis bardzo zaciekawi. ;) Zwiedziłem już na rowerze połowę naszej Polski. Ciekawy jestem jak ten drewniany kask by się sprawdził i czy jest wystarczająco zabezpieczony przed warunkami termicznymi.

 8. Rowerek 10 stycznia 2018 at 13:50

  Tego typu akcesoria są bardzo estetyczne, ale o wiele mniej trwałe niż z tworzywa sztucznego.

 9. Rafał 5 marca 2019 at 12:36

  Witam. Potrzebuje błotniki drewniane ze wspornikami do miejskiego klasyka. Rozmiar koła 28 cali, szerokość błotnika 48-50 mm.
  Ktoś coś poleci, wykona.:)
  Goldie&Oldie znam.
  Ale 500 PLN za błotniki to trochę przesada

 10. Piotr 16 lipca 2019 at 08:56

  Do Rafała Witam, jestem tu pierwszy raz, ciekawe info, ale błotniki z drewna,nie wiem czy masz na myśli płaskie czy profilowane, to jest różnica. Za płaskie klejone z 2 warstw to jest za dużo, gięte na mokro z jednej warstwy nie mają sensu. Będą pracować przy zmianach pogody, np. falować w przekroju poprzecznym. Za profilowane, czyli kształtowane jak normalny błotnik to nie jest dużo. Jeden dzień na cięcie warstw, moczenie i klejenie na formie,2 i 3 to szlifowanie frezowanie mocowanie zapięć, 4 lakierowanie. Przy pojedynczej produkcji licz na większą cenę. Piszę to bo sam takowe zrobiłem z dębu, nie potrzebne są druty na przednim i tylnym kole, bo kształt je usztywnia . Z drewna da się zrobić „wszystko” osłonę na łańcuch,pedały, koszyki na bidony, bagażniki, obudowy ledów, gra pomysłów i fantazji. Mam taki rower który cały czas „przyozdabiam”. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *