Nowe oblicza rowerów czyli pojazdy z duszą i pomysłem

Bardzo cenię kreatywne odnawianie starych rowerów (jak i pomysłowe nadawanie indywidualnego charakteru tym całkiem nowym), dlatego z chęcią, co jakiś czas będę ten temat poruszała. Po hiszpańskich kierownicach (diabeł tkwi w szczegółach) i dwudziestu jednośladach w różnych odsłonach rodem ze Słowenii, przychodzi kolej na pierwszą (i z pewnością nie jedyną!) rodzimą porcję pomysłów, wcielonych w życie za sprawą rzemiosła i pasji.

Dwa miejsca, dwa duety, dwie pracownie, w których rowery otrzymują nowe życie. Jedna – młoda i rozwijająca się prężnie, druga – z całkiem pokaźnym stażem. W obu dzieją się fajne rzeczy, które możemy podpatrzeć przez dziurkę od klucza, czas więc przyłożyć oko – i podejrzeć trochę:

SK Bicycles – szczerość, zapał i pasja

Konrad i Sebastian to dwójka młodych  znajomych z Makowa Podhalańskiego. Zawodowo zajmują się innymi rzeczami – Konrad pracuje w fabryce, a Sebastian wykonuje tatuaże. Po godzinach wykorzystują swoje umiejętności, oddając się rowerowej pasji – obaj prowadzą warsztat od strony technicznej, a ponad to – pierwszy odpowiada za dokumentację fotograficzną, drugi zamienia igłę tatuażysty na pędzel, a obrazy na ciele na malunki na rowerowych ramach. Jak twierdzą, rowery zawsze były dla nich czymś ważnym. Niedawno udało nam się wywalczyć zgodę na budowę skateparku w naszym mieście. Dzisiaj skatepark jest już czynny. Nie mieliśmy z tego żadnych korzyści poza satysfakcją  zrobienia czegoś pożytecznego. Choć w tym, co robią stawiają praktycznie pierwsze kroki, widać w tym zapał, a chęć, z jaką opowiadają o swoim działaniu naprawdę przekonuje i zaraża pasją. 

sk_bicycles1

sk_bicycles

sk_bicycles5

sk_bicycles4

sk_bicycles3

Jak piszą na facebookowej stronie: Tworzymy projekty rowerów, które mogą zainteresować osoby bez względu na wiek i płeć. Postanowiliśmy odrestaurowywać stare rowery, zachowując ich duszę, ale ulepszając nieco ich kondycję. W głowach mamy wiele pomysłów na niepowtarzalne rowery, których nigdzie nie spotkasz… A więcej informacji, aktualności, zdjęć z pracy w toku i realizacji SK Bicycles można zobaczyć właśnie na Facebooku.

Jakoobcycles – dwie dekady doświadczeń

Pracownia, prowadzona przez Jakuba i Jarka w Brwinowie, działa od 1994 roku czyli już 20 lat. Za jej drzwiami dokonywane są renowacje rowerów, odbywa się lakierowanie i składanie rowerów na zamówienie. Zaczęło się od drobnych, podstawowych usług naprawczych, z czasem pojawiła się specjalizacja – i obecnie Jacoobcycles zapewnia kompleksową usługę w zakresie serwisu rowerów. To były czasy kiedy nikt nie wiedział, co to rower górski, na szosówkę było stać tylko bardzo bogatych lub posiadali je zawodnicy zrzeszeni w klubach kolarskich – wspominają swoje początki z lat 90. Z czasem wszystko się zmieniało, nastała moda na tzw. górale. Teraz rower przeżywa drugą młodość. Często jeden użytkownik posiada dwa i więcej rowerów. 

jacoobcycles_merkury

merkury

jacoobcycles_chopper

jacoobcycles_cc

jacoobcycles_taxi
Trzeba przyznać, że panowie z brwinowskiej pracowni przez lata zebrali na koncie sporo ciekawych i cieszących oko realizacji, a obok wspomnianych szosówek i „górali” można znaleźć tu cruisery, choppery czy holenderki. Więcej zdjęć realizacji, rowerów „przed” i „po” – we flickrowym albumie pracowni Jakoobcycles.
Wszystkie fotografie udostępnione zostały dzięki uprzejmości właścicieli obu pracowni.
Magdalena Kościańska

Magdalena Kościańska

Ilustratorka, graficzka, rowerzystka. Na co dzień projektuje pod szyldem Magic Suitcase, organizuje też kreatywne warsztaty rowerowe. Ceni dobre pomysły i design łączący to, co piękne i praktyczne.
Magdalena Kościańska

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

2 comments on “Nowe oblicza rowerów czyli pojazdy z duszą i pomysłem

  1. nadajnik gps 23 maja 2014 at 14:04

    Witam,
    montujecie może przy rowerach nadajnik gps?

  2. Nataniel 3 czerwca 2014 at 12:13

    Najfajniejszym z zaprezentowanych tutaj modeli jest taxówka :) Chętnie posiadłbym taki okaz :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *