Olejek kontra olejek… Czym różnią się smarowidła do łańcucha?

Mamy dwa olejki do łańcucha marki Finish Line na mokre warunki: Cross Country oraz Ceramic Wet Lube. Który wybrać i dlaczego?

O tym, który ze smarów wygrał pojedynek zdecydowali zawodnicy JBG2, którzy wcielili się w rolę testerów i sędziów. Areną zmagań był Alta Valtellina Bike Maraton rozegrany na długiej alpejskiej trasie, która liczyła 90 km i 3500 m przewyższenia. Wojtek Halejak użył olejka FL Ceramic Wet Lube, a Mariusz Kozak – FL Cross Country.

  

W kategorii czystość wygrał olejek Ceramic Wet Lube. Łańcuch nasmarowany olejem wzbogaconym ceramicznymi cząsteczkami po zakończonej rywalizacji był znacznie mniej oblepiony pyłem i kurzem, za co podziękował nasz teamowy mechanik Krzysztof. Choć Krzysiek twierdzi, że i tak z pomocą przyrządu do czyszczenia i odtłuszczacza Citrus Degreaser żaden brud na łańcuchu nie jest mu straszny.

Jeśli chodzi o zachowanie własności smarnych, to kryterium to oceniono za pomocą słuchu, co może trochę dziwić, ale to chyba najprostszy sposób. Po skończonym maratonie na chwilę wsiedliśmy na obydwa rowery i okazało się, że rower nasmarowany Finish Line Cross Country po ponad 4 godzinach jazdy dalej nie wydawał żadnego szeleszczenia. Natomiast łańcuch nasmarowany Ceramic Wet Lube wydawał już charakterystyczny szelest. Tak więc zwycięzcą w kategorii „długość zachowania właściwości smarujących” został zielony Cross Country.

 

Tak więc rywalizacja nie została rozstrzygnięta – mieliśmy remis. A tak naprawdę, to oby dwa smary sprawdzą się, lecz należy je dobierać odpowiednio do warunków panujących na trasie. To, że oliwka w wersji Ceramic nie wytrzymała do końca rywalizacji, prawdopodobnie było spowodowane licznymi przejazdami przez górskie potoki, przez co smar został wypłukany. Gdyby nie to, prawdopodobnie wytrzymałby do końca. A to, że lepi się do niego mniej brudu zmniejszyłoby tarcie w napędzie i może zyskalibyśmy 0,5 wata:)

Podsumowując, olejek Cross Country zostanie z wami do końca rywalizacji niezależnie od warunków. No, chyba że będzie padało cały tydzień przed zawodami – wtedy to już nawet smar konserwujący podwozia czołgów by nie wytrzymał:) Z kolei Ceramic Wet Lube będzie idealny na krótsze wyścigi np. w formule XC czy na przełaje.

Tekst i zdjęcia: Mariusz Kozak i Wojtek Halejak (JBG-2 Team)

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

4 comments on “Olejek kontra olejek… Czym różnią się smarowidła do łańcucha?

 1. Przemek 8 listopada 2017 at 02:08

  Ja również używam olejku Ceramic.

 2. Damian 10 listopada 2017 at 14:29

  Łańcuch rowerowyto jedno z najgorszych rozwiązań w rowerze, no wybaczcie ale tak uważam : )

 3. zeb 17 grudnia 2017 at 00:22

  g…o prawda,do smarowania łańcucha wystarczy olej przekładniowy za grosze.co z tego ze nasmarujesz go super smarowidłem kiedy on i tak będzie naciągnięty i do wymiany za pół roku?

 4. Krosmilan 29 maja 2019 at 02:22

  Od dłuższego czasu używam olej przekładniowy syntetyczny ,który jest olejem na pozór rzadkim. Po wyszejkowaniu łancucha w benzynie ekstrakcyjnej /wykorzystanej ponownie po osadzeniu się osadu/ oraz jego wysuszeniu do pojemnika plastikowego wkładam łańcuch i zalewam olejem pozostawiając na kwadransik w oleju. Następnie wyciągam łancuch z oleju i wieszam złożony podwójnie tak aby ściekajacy olej spadał do podłożonego pojemnika. Po upływie ok 30 min wycieram łańcuch szmatą do sucha a olej ponownie zlewam do pojemnika.Po założeniu łańcucha do roweru i jego kilkakrotnym przekręceniu ponownie wycieram szmatą do sucha gdyż podczas kręcenia odśrodkowo jeszcze wydostaje się olej. Olej przekładniowy ulega wypłukaniu z łańcucha przy jeździe podczas ulewnego deszczu. Napęd umyty i nasmarowany olejem przekładniowym pracuje bardzo miękko i cichutko. Rower Northec Bergon LX.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *