Rower pod ochroną: jak wybrać zapięcie?

Nie jesteś przekonany do zainwestowania w porządne zabezpieczenie do roweru? Zrozumiałe, że może tak być. Ale kiedy przemyślisz czy wolisz zakupić zapięcie czy nowy rower, motywacja wzrasta. Przyjrzeliśmy się zabezpieczeniom – ich typom i stopniom ochrony. Podrzucamy też kilka wskazówek co zrobić, żeby nie ułatwiać złodziejowi życia.

Na rynku znaleźć można kilka typów zabezpieczeń roweru lub jego części. Różnią się one między sobą poziomem ochrony i sposobem użycia. Wymienić można zapięcia typu U-lock, łańcuchy, stalowe linki czy blokady na tylne koło. Mogą one być zapinane na klucz lub z użyciem szyfru.

Przykładowe zapięcia:

DSC_3802-Edit DSC_3762

Łańcuch ze stali manganowej zapinany na kłódkę ze stali hartowanej. Jeżeli wybierasz łańcuch, zwróć uwagę, żeby posiadał odporną osłonę (np. nylonową). Będzie ona chroniła ramę przed zarysowaniami, a także sam łańcuch przed działaniem czynników atmosferycznych.

DSC_3812 DSC_3806

Klasyczna blokada typu U-lock. Pałąk wykonany jest ze stali hartowanej, poprzeczka zamka jest dodatkowo wzmocniona. W tym przypadku zamek umieszczono centralnie, żeby zapobiec próbom podważania go. Wybierając takie rozwiązanie, sięgnij po blokadę, w której zamek jest dodatkowo osłonięty i tym samym chroniony np. przed deszczem. U-locki występują w różnych wymiarach – wybierz taki, który będzie odpowiedni do Twojego roweru.

keira knightley green dress DSC_5250

U-lock z dodatkowym pałąkiem. Działa tak jak klasyczny, ale dzięki niemu nie tylko przypniesz rower, zablokujesz także przednie lub tylne koło. To zawsze większa zagwozdka dla złodzieja.

Znamy już typy zapięć, które więc wybrać jako najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?

Sięgamy do „ściągi” przygotowanej przez markę Kryptonite. W celu łatwego porównania i co za tym idzie wybrania właściwego zapięcia, Kryptonite wprowadził własną 10-stopniową skalę stopnia ochrony. 10 stopień został przypisany zapięciom, które oferują najlepszą ochronę, natomiast 1 stopień zapięciom służącym do zabezpieczania części i akcesoriów o niskiej wartości lub jako zapięcia dodatkowe.

kryptonite-security-table-small_0

Producenci zapięć rowerowych proponują coraz to nowe rozwiązania, które mają ułatwić nam życie i pozwolić łatwiej zadbać o nasz rower. Poniżej dwa przykłady programów dla użytkowników zapięć: tych zamykanych na klucz i tych szyfrowanych.

Key Safe Program

Użytkownik zamknięcia objętego tym programem może zarejestrować na stronie www.kryptonitelock.com numer seryjny używanego klucza lub zachować go w innym bezpiecznym miejscu. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia klucza może uzyskać zapasowy kontaktując się z producentem. 2 klucze wysyłane są bezpłatnie.

Combo Safe Program

Użytkownik zamknięcia objętego tym programem może zarejestrować na stronie www.kryptonitelock.com własną kombinację cyfr stosowaną do otwierania i zamykania lub kod służący do zmiany używanej kombinacji. W przypadku zapomnienia lub zagubienia kombinacji wystarczy skontaktować się z producentem celem przypomnienia. Wszelkie zmiany używanej kombinacji powinny być aktualizowane na stronie internetowej.

Kilka wskazówek jak być sprytniejszym od złodzieja :)
 • zapnij swój rower w dobrze oświetlonym obszarze o wysokim natężeniu ruchu
 • zawsze przypinaj rower do obiektów na stałe przymocowanych do gruntu
 • upewnij się, że obiekt, do którego przypinasz rower, nie może zostać przecięty
 • upewnij się, że rama i oba koła są zabezpieczone
 • zawsze staraj się zapiąć zabezpieczenie najciaśniej jak to możliwe – im mniej miejsca pozostawisz, tym trudniej będzie złodziejowi przeciąć zapięcie
 • umieść blokadę zamkiem skierowanym do ziemi.

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

10 comments on “Rower pod ochroną: jak wybrać zapięcie?

 1. positive 26 kwietnia 2016 at 10:59

  Sama niedawno boleśnie przekonałam się, że zdecydowanie warto zainwestować w najwyższej jakości zabezpieczenie. Niestety czasem nawet najlepsze zapięcie nie uchroni nas przed pomysłowym złodziejem..

 2. b.walczewska 27 kwietnia 2016 at 13:50

  U mnie najlepiej sprawdza się łańcuch, używam od 8 lat i nigdy mnie nie zawiódł, a różnych zabezpieczeń używałam ;)

 3. agattaa 10 maja 2016 at 13:06

  Dlatego warto założyć na rower nadajnik, ja kupiłam taki mały beacon na bluanker.com Ogólnie cały system jest bardzo fajny. Bo jeszcze inni użytkownicy mogą włączyć się w poszukiwanie zguby w razie jak dojdzie do kradzieży. jeszcze wcześniej aplikacja wysyła na nasz telefon info w momencie kiedy złodziejowi uda się oddalić naszym rowerem.

 4. emesa 23 maja 2016 at 19:07

  Fajna sprawa te nadajniki właśnie byłam na ich stronce i trochę poczytała o nich. Myślę, że w razie kradzieży mogą spełnić swoje zadanie.

 5. piotra 29 maja 2016 at 00:14

  Taki nadajnik rzeczywiście może się sprawdzić.

 6. Margo 23 sierpnia 2016 at 14:55

  Nadajnik to dobra rzecz, generalnie to trzeba zwracać szczególną uwagę na zapięcie jakie kupujemy, bo wiele jest naprawdę kiepskich a niezbyt tanich. Nie raz miałam takie i łatwo ulegały zniszczeniu, 3 miesiące temu kupowałam zapięcie masterclock ze sklepu sporti to służy wciąż dobrze. Wolę mieć rower zawsze bezpieczny bo wydałam na niego dużo kasy.

 7. Adrian 30 sierpnia 2016 at 12:02

  A które model masterclocka masz? ja też kupowałem ze sporti, masterclock fortum, około 150zł z tego co pamiętam, od pół roku je mam to nie pamiętam dokładnie ceny. Tak jak ludzie piszą nadajniki to też świetnie opcje zabezpieczenia roweru.

 8. Bombeck 6 lipca 2018 at 15:13

  Jaki chamski marketing z tym nadajnikiem :DDDD

 9. Konar 24 października 2018 at 12:27

  Niestety, hołłota kradnie i kraść będzie, Warto zainwestować w dobre zapięcie. To, że złodzieje chodzą z ciekłym azotem, który powoduje pęknięcie metalu, można śmiało włożyć między bajki.

 10. Martyna 14 marca 2019 at 12:00

  Bardzo przydatne wskazówki. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *