Rowerowy street art, cz. I – murale

Sztuka ulicy cieszy oczy i sprawia, że często chętnie zatrzymujemy się choć na chwilę by przyjrzeć się dokładniej imponującym obrazom na murach czy instalacjom w przestrzeni miasta. Przeważnie jednak kryje się za nimi coś znacznie więcej niż ozdobny charakter czy walory estetyczne – ich twórcy często poruszają tematy społeczne, a street art jest dla nich sposobem na przekazanie istotnego komunikatu. Jednym z motywów pojawiających się na murach jest rower, górujący nad ulicznym korkiem lub wnoszący do codzienności nowe barwy. Wszystkie te obrazy, choć tak różne, promują rower jako alternatywny środek transportu i dowodzą, że jazda na nim to naprawdę dobra rzecz.

Oto sztandarowe  przykłady rowerowych murali, wykonanych przez autorów z różnych zakątków świata:

1. Mart (Argentyna) tworzy barwne murale z charakterystycznie zniekształconymi rowerami i wydłużonymi postaciami. Więcej prac – tutaj.

mart

2. Agostino Iacurci (Włochy) – jego uproszczone i spójne kolorystycznie postaci świetnie wpisują się w krajobraz miasta. Więcej prac można obejrzeć tutaj.

agostino_iacurci

3. Blu (Włochy) – artysta, który w swoich pracach obrazuje przemiany i zależności społeczne, najczęściej podejmując tematy takie jak konsumpcja, ewolucja, władza, korupcja. W jego pracach dominują czerń i biel. Murale jego autorstwa można znaleźć we Wrocławiu i w Warszawie. Poniżej – praca z Mediolanu, w której dominującym motywem jest rower. Więcej zdjęć tej monumentalnej realizacji – tu.

blu

4. Zed1 (Włochy) – znów rozpoznawalny styl i postacie utrzymane w nieco bajkowej konwencji. Tu – mural Street Fighter, wykonany w Amsterdamie. Więcej fotografii tutaj.

zed1

5. Mural wykonany przez Ernesta Zacharevica, twórcę z Litwy, w ramach The Gorge Town Festival na wyspie Penang (Malezja). Mężczyzna na rikszy nie jest jedynym rowerowym muralem, który artysta stworzył wówczas w tym miejscu, Ernest namalował bowiem prace w różnych zakątkach miasta – po resztę prac z serii polecam sięgnąć tutaj.

the-awaiting-trishaw-and-paddler-rickshaw-The-Street-Art-of-George-Town-Penang-Malaysia

W kolejnej części – nieco inne podejście do street artu czyli sztuka ulicy wychodząca poza ściany.

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *