[TEST] Łańcuch ConneX 10sX

Łańcuch to jedna z tych części roweru, na których musimy polegać w stu procentach. Przestestowałem łańcuch ConneX 10sX, żeby przekonać się czy sprawdzi się w rowerze górskim i czy zapewni taką pracę, jakiej od niego wymagam.

Już wcześniej miałem okazję jeździć z łańcuchem Connexa, tyle że 9-rzędowym. Używałem tego modelu przez 3 lub 4 lata i byłem z niego całkiem zadowolony. Dobrze pracował, nigdy go nie zerwałem. Teraz chciałem sprawdzić jak sprawuje się ten dedykowany do kaset 10-rzędowych.

Jest zgodny z systemami Shimano, Sram i Campagnolo. Ja akurat założyłem go do mojego górala z napędem Shimano. Łańcuch wyposażono w opatentowaną przez Connexa spinkę. Wewnętrzne ogniwa wykonane są ze stali nierdzewnej, a zewnętrzne pokryto niklem.

DSC00712

Testowałem łańcuch głównie w górach. Tylko około 10% testu przebiegało po płaskim. Przeważały sztywne podjazdy. Warunki pogodowe nie były do końca sprzyjające, dzięki czemu mogłem obserwować jak Connex będzie sprawował się także w deszczu.

Pierwszy porządny trening pokazał, że nowy łańcuch wymaga dotarcia. Później jego praca wyraźnie się poprawiła i teraz jest na stałym poziomie przez kilkaset kilometrów, które już pokonałem.

W MTB nigdy nie byłem szczególnie przeczulony na punkcie jak najcichszej zmiany biegów, więc ten łańcuch spełnia moje oczekiwania. W porównaniu do konkurencji jest bardziej wytrzymały, może trochę kosztem płynności przerzucania biegów. Na pewno działa tak, że jego praca zadowala mnie podczas treningów w wymagającym terenie.

Po kilkuset kilometrach jedyny ślad zużycia jaki zauważyłem to delikatnie starte wewnętrzne ogniwa. Jednak dotyczy to tylko aspektów wizualnych, a nie jakości użytkowania. Potwierdziły się informacje producenta na temat bardzo dobrej odporności na korozję. Kiedy po umyciu zdarzy mi się zostawić rower bez wycierania go, na kasecie pojawia się nalot, a na łańcuchu nie. To samo dotyczy użytkowania go w deszczu. Na plus jest także spinka w komplecie z łańcuchem. Dzięki temu nie trzeba kombinować z jego spinaniem.

Myślę, że to bardzo dobry łańcuch dla tych, którzy szukają wytrzymałego, bezkompromisowego rozwiązania. Jest dla kolarzy, którym nie zależy na bardzo cichej zmianie biegów, ale wolą zyskać twardy i bardzo trwały łańcuch. Ten po prostu będzie na dłużej.

DSC00709 DSC00706 DSC00704 DSC00703

 

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

1 comment on “[TEST] Łańcuch ConneX 10sX

  1. MS 10 listopada 2017 at 14:44

    Wiecie, tak naprawdę każdy serwis rowerów ma problem z łańcuchem, prawda jest taka że łańcuch to średnie rozwiązanie w rowerze szczególnie MTB. Wjeżdżasz w błoto i masz pozamiatane : ) Moim zdaniem powinny już pojawić się inne konstrukcje bez łańcucha, ponieważ łańcuch rowerowy jak wspomniałem wcześniej wcale nie jest dobrym rozwiązaniem.

    MS

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *