Wiśniowa regeneracja

Wiśnie: owocowy sposób na urozmaicenie diety czy też sekretne właściwości regeneracyjne? Naukowcy sugerują że te czerwone klejnoty mogą zawierać tajemniczy składnik, który ułatwia regenerację uszkodzonych mięśni. Ile w tym prawdy? Przekonajcie się sami.

Test

Ostatnie badania dotyczące efektu picia soku wiśniowego przeprowadzone zostały podczas Maratonu Londyńskiego i wykazały jego znaczący wpływ na regenerację po wysiłku. Naukowcy przeprowadzili badania z udziałem 20 rekreacyjnych biegaczy, z przybliżonym czasami ukończenia biegu – 4 godzin. Eksperyment polegał na spożywaniu około 50 ml handlowo dostępnego soku wiśniowego przez jedną grupę lub identycznie smakującego i kalorycznego napoju placebo przez drugą.

Zawodnicy pili sok przez 5 dni przed maratonem i przez kolejne trzy po jego zakończeniu. Próbki krwi zostały pobrane sześć dni przed maratonem, dzień przed, bezpośrednio po ukończeniu biegu oraz na jeden i dwa dni po nim. Pozwoliło to zanalizować stopień uszkodzenia w mięśni. Ból mięsni i siła nóg została zmierzona jeden dzień przed i bezpośredni po maratonie.

Wyniki

Zacznijmy od regeneracji mocy mięśni. W obydwu grupach zaobserwowano zmniejszenie się siły mięśni do około 25%, co było konsekwencją samego biegu. Siła w obu grupach zaczęła powracać po 24 godzinach, jednak była ona dużo wyższa w grupie osób pijących sok wiśniowy. Właściwie, po dwóch dniach, siła mięśni grupy pijącej sok wiśniowy była podobna do poziomu sprzed wyścigu, podczas gdy w grupie pijącej napój placebo była o 10% niższa, niż początkowa.

Wskazuje to na to, że picie soku wiśniowego pozwala regenerować mięsnie szybciej niż jest to normalnie możliwe. Wskaźniki krwi zobrazowały stopień zmęczenia organizmu od chwili zakończenia maratonu. Ich trend zmierzał w kierunku mniejszego zmęczenia organizmu w momencie gdy spożywano sok wiśniowy. Podchodząc do sprawy bardziej naukowo: interleukina-6 i kreatyna były znacznie niższe, a kinaza kreatyny wykazywała trend w niższym kierunku podczas picia „krwistego napoju”.

Dlaczego to działa?

Sok wiśniowy użyty w tych badaniach wykazał bardzo dużą zdolność jako przeciwutleniacz, która jest stosunkowo wysoka dla składników odżywczych z rodziny polifenoli takich jak: katechiny, antocyjaniny i kwercetyna. Składniki te mają bardzo duże zdolności antyoksydacyjne i pomagają organizmowi w radzeniu sobie z tzw. stresem oksydacyjnym.

Stres oksydacyjny w najprostszym tłumaczeniu to stan, w którym znajdujący się w nas tlen wpada w szał i atakuje organizm. Z biologicznego punktu widzenia w pewnym stopniu taki proces jest potrzebny i korzystny, jednak jak to z wieloma rzeczami bywa w nadmiarze może prowadzić do nadmiernego przemęczenia i uszkodzenia mięśni.

W badaniach przeprowadzonych przez Howatsona i innych w 2009 roku, grupa pijąca sok wiśniowy zwiększyła swój potencjał antyoksydacyjny (total antioxidant status – TAS) w stosunku do grupy pijącej napój placebo. Wzrost ten pozwolił na większą obronę organizmu przed stresem oksydacyjnym i pomoc w szybszej regeneracji.

Werdykt

Jak pokazały badania, regularne picie soku wiśniowego może znacznie pomóc w regeneracji po wyczerpującym wysiłku. Należy jednak zadać sobie pytanie czy warto dodać ten owocowy suplement do swojej treningowej diety?

Korzystanie z napoi o bardzo wysokich zdolnościach antyoksydacyjnych z pewnością pomoże nam gdy trenujemy mocno i przyśpieszając naszą regenerację pozwoli nam trenować jeszcze ciężej. Prawda jest jednak okrutna, jeśli trenujemy mniej niż 10h wpływ takich specyfików będzie naprawdę niewielki, jednak nie warto ich z góry skreślać, a w zamian włączyć do naszej diety różnorodne owoce i warzywa. Owoce zawierające duża ilość antyoksydantów mają ciemnoczerwoną barwę jak nasze wiśnie, grapefruity i pomarańcze. Pamiętajmy o tym aby wzbogacić naszą dietę o jeden z nich dziennie!

Przepis: Ożeźwiający Koktail Wiśniowy


Składniki:

  • 1 pinty ( w Polsce pinta to około 0,5 litra) półtłustego mleka
  • 20 g masła migdałowego
  • 10 wiśni – pozbawionych pestek

Przepis:

Umieść wszystkie składniki w blenderze i zmiksuj.

Energia: 440kcal. Węglowodany: 40g. Białko: 25g. Tłuszcz: 21g.

O doskonałych właściwości mleka mogliście poczytać już wcześniej na naszym blogu. Łącząc te informacje z tym czego dowiedzieliście się dziś o wiśniach uzyskacie doskonały przepis na regenerujący koktail, który na pewno pomoże wam dojść do siebie po ciężkich treningach i długich wycieczkach. Na zdrowie!

źródłó: www.bikeradar.com – „Do cherries aid recovery?”

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

2 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj