Pewny chwyt Authora

Author jest marką kojarząc ą się głównie z rowerami. Posiada też jednak bardzo bogatą ofertę akcesoriów, części, a także odzieży. Stroje i związane z nimi akcesoria szyte są w jednej w najlepszych firm odzieżowych w Czechach, dzięki czemu mogą się one szczycić bardzo dobrą jakością wykonania. Dziś kilka słów o rękawiczkach FF Pro, w których mam okazję trenować i ścigać się od początku obecnego sezonu kolarskiego.

Nigdy nie byłem fanem jazdy w rękawiczkach. Zawsze przemierzałem długie kilometry w słonecznej pogodzie bez zbędnego „balastu” na dłoniach. Kiedy jednak rozpocząłem bardziej profesjonalne ściganie doceniłem rękawiczki z długimi palcami, mimo że ich użytkowanie zawsze kojarzyło mi się z bardziej ekstremalnymi odmianami kolarstwa górskiego. Obecnie startując w zawodach prawie zawsze wybieram opcję rękawiczek właśnie z długimi palcami.

Można by się zapytać dlaczego, kiedy żar leje się z nieba ktoś świadomie decyduje się na taki wybór? Przyczyn jest kilka:

  • pełna rękawiczka daje pewniejszy chwyt i niezależnie od tego jak mocno poci się nam dłoń kierownicę trzymamy zawsze równie mocno
  • podczas problemów sprzętowych nie brudzimy sobie palców u rąk, co u wielu osób może wpływać bardzo na komfort dalszej jazdy. Spadnie nam łańcuch, umażemy sobie ręce, którymi przecieramy potem twarz lub tak usmarowane trzymamy często na piankowych chwytach – niejedna osoba w takim momencie traci chęć do dalszej jazdy
  • zapewniają dodatkową ochronę palców i paznokci podczas upadków, których zranienie może spowolnić bardzo dalszą jazdę

Moje rękawiczki 661 Comp po wielu latach użytkowania wyzionęły w końcu ducha. Był to „sprzęt” typowo dla fanów rowerowych szaleństw i uszyty z mało oddychającego materiału, więc tym razem zdecydowałem się na bardziej oddychająca wersję. Author FF Pro to cienkie i przewiewne rękawiczki, których górna część wewnętrznej strony wykonana jest z syntetycznej skóry Serino z żelowymi wstawkami Gel Foam, pokrytymi siateczką 3D. Dolna cześć została wykonana z miękkiej skóry Amara, co zapewnia im wygodny chwyt kierownicy oraz absorbuje drgania. Strona zewnętrzna jest zrobiona z elastycznej siateczki LYCRA®, zapewnia dobrą wentylację i odprowadzanie potu na zewnątrz.

Tyle w teorii, a jak rękawiczki sprawdzają się w praktyce? Pierwsze co daje się odczuć to bardzo duża przewiewność, która w bardziej chłodne dni nie każdemu może przypaść do gustu. Rękawiczki są szyte jednak pod kątem wiosenno-letnim, więc amatorom jazdy w zimniejsze dni polecam inne rękawiczki z oferty Authora (Windser, Windster Plus lub Light). Druga rzecz, która rzuca się w oczy to brak zapięcia na rzep, które jak się okazało nie jest konieczne. Spory kawałek Lycry, z którego wykonana jest zewnętrza część rękawic sprawia, że są one bardzo rozciągliwe, co w połączeniu z dobraniem odpowiedniego rozmiaru, powoduje, że niemal idealnie leżą na dłoniach. Dopiero po pewnym czasie zacząłem doceniać zalety takiego rozwiązania. Samo trzymanie kierownicy jest pewne i wygodne, jednak do pełni szczęścia brakuje gumowych wypustek na palcach umożliwiających zmianę biegów w bardzo ekstremalnych warunkach pogodowych. Bardzo dobrze umiejscowione są wymieniane wcześniej wstawki Gel Foam, których obecność odczuwalna jest w szczególności podczas trzymania dłoni na rogach kierownicy.  Do tej pory w rękawiczkach przejechałem już 3 wyścigi i póki co spisywały się bez zarzutu. Lato i górskie ściganie dopiero się zbliża, więc jestem ciekawy jak rękawiczki sprawdza się podczas cięższej jazdy. Mam również nadzieję, że nie będę musiał sprawdzać odporności ściernej materiału podczas beskidzkich eskapad;)

Podsumowując, rękawiczki FF Pro to całkiem ciekawy dodatek do naszej wyścigowej odzieży. Bardzo staranne wykonanie, przewiewność, a także doskonałe ułożenie na dłoni to ich bezsprzeczne atuty. Do pełni szczęścia może brakować gumowych wstawek na palcach sprawdzających się podczas błotnych przygód, jednak jak często zdarza nam się jeździć lub ścigać podczas bardzo złej pogody?. Niektórym zabraknie pewnie też zapięcia na rzep, które w moim odczuciu przy rozciągliwości i dopasowaniu rękawiczek do dłoni jest jednak zbędne. Fanom cięższej jazdy polecam rzucenie okiem na rękawiczki Men Enduro, które dopełniają ofertę długich rękawiczek Authora na ten rok.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj