Rowerowe przekąski

W większości sklepów sportowych można nabyć całą masę specjalistycznych odżywek, batonów i żeli energetycznych przeznaczonych dla sportowców wytrzymałościowych. Wybór jest na tyle duży, że bez problemu może zakręcić się nam w głowie, nie wspominając już o cenach, które nie raz powalają z nóg. Tradycyjne produkty wprawdzie nie zastąpią suplementów produkowanych, ale z pewnością pozwolą zaoszczędzić trochę pieniędzy…..

Większość „sportowego jedzenia” zrobiona jest z codziennych składników odżywczych, które bez wątpienia każdy może znaleźć w swojej lodówce. Cechą, która odróżnia je od większości produktów spożywczych to fakt, że jest ono odpowiednio przetworzone, co czyni je bardziej efektywnym i łatwiej przyswajalnym.

Cała prawda

Odżywki sportowe można podzielić najprościej na dwie grupy: dostarczające energię w trakcie wysiłku oraz służące do regeneracji. Produkty energetyczne zazwyczaj składają się z batonów, żeli i napojów dostarczających cukry proste, które organizm wykorzystuje jako energię oraz dzięki nim może utrzymać odpowiedni poziom glukozy w czasie treningu lub wyścigu.

Produkty regeneracyjne zawierają głównie białka, jednak w czasie ich produkcji dodawane są też inne składniki takie jak: węglowodany, tłuszcz, witaminy i minerały w zależności od produktu i jego przeznaczenia. Przykładem mogą być: regeneracyjne koktajle białkowe oraz batony węglowodanowo-białkowe.

Oto kilka rad (niektóre bardzo oczywiste) dotyczących samodzielnego przygotowania napojów, przekąsek, a także innych użytecznych produktów w kolarskiej diecie. Wiele z nich nie zastąpi może specjalistycznych odżywek, ale na pewno wspomogą nas wysiłek i regenerację.

Mleko

Mleko może być najważniejszym składnikiem w naszej sportowej diecie. Badania pokazują, że mleko zastępuje utraconą energię, jest fantastycznym źródłem białka i skutecznie pomaga uzupełnić niedobory płynu. Jest perfekcyjnym napojem regeneracyjnym. Zachęcam do przeczytania artykułu na temat tego białego napoju, który ukazał się już na naszym blogu.

Ciastka

Ciastka figowe, owsiane, zawierające rodzynki, marmoladę, orzechy itp., są fantastycznym źródłem szybkiej porcji energii. Możesz zabrać je ze sobą na rower, a pomogą ci dostarczyć prostych węglowodanów bez używania żeli i sportowych batonów. Są one łatwe do zjedzenia, mieszczą się w tylnej kieszeni, smakują wspaniale i co najważniejsze nie stopią się podczas upałów.

Naleśniki lub kanapki

Sportowe batony są doskonałym źródłem szybkiej i prostej energii w czasie długiej jazdy. Podobne właściwości może mieć przekąska zrobiona samodzielnie. Naleśniki, słodkie bułki lub zwykły chleb z odciętymi skórkami posłuży nam za bazę. Do środka możemy dodać wiele produktów według swojego uznania: masło orzechowe, nutellę, dżem, miód, rodzynki, morele, figi itp. Całość najlepiej zawinąć w papier śniadaniowy lub aluminiową folie. Tego typu przekąska nie tylko zapewni nam odpowiednią ilość energii, a także da po części poczucie sytości, co nie zawsze jesteśmy w stanie odczuć (np. przy żelach energetycznych).

Cola


Na pewno nie raz wielu z was widziało w telewizji kolarzy pijących coca-colę podczas wyścigów. Ten zwierający sporą ilość cukru napój gasi pragnienie i uzupełnia niedobór cukru. Dodatkowo zawarta w niej kofeina da nam dodatkowy zastrzyk sił i poprawi koncentracje, tak więc warto korzystać z dobrodziejstw tego napoju.

Sok owocowy

Bez wątpienia najważniejszym składnikiem napojów sportowych jest cukier, który działa jako czynnik opóźniający zmęczenie i wspierający układ odpornościowy podczas ćwiczeń. Sok owocowy jest doskonałą alternatywą, a plusem jest tutaj dodatek witamin. Warto zrobić swój własny napój używając soku owocowego jako bazy. Weź butelkę z wodą, wlej do połowy sok i uzupełnij go wodą. Jeśli jest gorący dzień dodaj do tego napoju szczyptę soli.

Suszone owoce

Rodzynki, morele, figi i inne. Energia w czystej postaci i z naturalnych cukrów. Poza wspomaganiem systemów energetycznych zawierają także składniki odżywcze i witaminy. Niezależnie od pogody konsystencja pozostaje niezmienna.

Orzechy

W sklepach znajduje się wiele przekąsek zawierających proste węglowodany i duże ilości białka. Są one promowane jako doskonały sposób uzupełnienia niedoboru białka lub jako dobra forma uzupełnienia utraconej energii. Jednak garść mieszanych orzechów będzie dokładnie tak samo efektywna i dodatkowo nie będzie przetworzona. Migdały są bogate w leucynę, aminokwas, który jest kluczowy w procesie regeneracji mięśni. Dlatego spożywanie migdałów lub innych orzechów podczas jazdy i zaraz po niej może być bardzo skutecznym sposobem na zwiększenie regeneracji.

Napoje elektrolityczne

Wybór napojów w sklepach jest przytłaczający, ceny różne, a potrzeby spore. Podczas treningów wydalamy z siebie olbrzymie ilości potu, które muszą zostać uzupełnione w trakcie lub po wysiłku. Jeśli uzmysłowimy sobie jednak, ze napój elektrolityczny to głównie woda, cukry i elektrolity, a szczególnie sód to może zapalić nam się lampka w głowie. Mieszając wodę z odrobiną soli i cukrem pod każdą postacią (sacharoza, glukoza, miód, lemoniada w proszku lub nawet herbata w proszku) możemy uzyskać całkiem znośną porcję czegoś orzeźwiającego. Dlatego warto eksperymentować i próbować do momentu, aż dobierzemy optymalną mieszankę.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

4 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj