Tour de Pologne – Etap 7 – Kraków – Kraków (125km)

Marcel Kittel (Skil-Shimano) został zwycięzca ostatniego etapu, dominując tym samym sprinterskie zmagania w całym wyścigu. Drugi na mecie, Peter Sagan, dzięki bonifikacie czasowej wyprzedził w klasyfikacji generalnej Daniela Martina, zostając tym samym triumfatorem 68. Tour de Pologne.

Ostatni etap tegorocznego wyścigu rozgrywany na rundach w Krakowie liczył sobie jedynie 125km. Jednak to nie krótki dystans, a niewielkie różnice w klasyfikacji generalnej sprawiły, że do końca nie było wiadomo, kto zostanie zwycięzcą całego wyścigu. Dodatkowego smaczku w rywalizacji dodawał również fakt, że na premii lotnej do zdobycia były 3 sekundy bonifikaty.

Pierwszym uciekinierem podczas dzisiejszych zmagań był Jacek Morajko (CCC), któremu prowadzący peleton zespół Liquigas pozwolił na zbudowanie maksymalnie 2min przewagi. Na 60km do uciekającego Polaka dołączył znany już z etapu do Cieszynu mistrz Mołdawii Aleksander Pliuszin z zespołu Katiusza. Kręcili oni zgodnie, jednak wraz ze zbliżająca się najważniejszą tego dnia premią lotną ich przewaga zaczęła maleć i ostatecznie na 50km do mety akcja została zlikwidowana.

Pojawiły się kolejne próby odjazdów, jednak zespoły Vacansoleil i Liqugas w pełni kontrolowały sytuacje, nie pozwalając na uzyskanie zbyt dużej przewagi. Zwycięzcą emocjonującego finiszu na premii lotnej pozostał Heinrich Haussler (Garmin-Cervelo), tuż przed Peterem Saganem (Liquigas) i Włochem Marco Marcato (Vacansoleil). Zacieśniło to jeszcze bardziej klasyfikacje generalną,  w której aż 3 zawodników mieściło się zaledwie w 3 sekundach. O końcowym triumfie w całym wyścigu miał zadecydować sprinterski finisz.

Zanim jednak do niego doszło, szczęścia w ucieczce próbowała jeszcze dwójka zawodników: Tomasz Marczyński (CCC) i Nelson Olivera (RadioShack). Sprzyjało im chwilowe rozprężenie, które zapanowało w peletonie i na 12km przed meta ich przewaga wynosiła jeszcze prawie 1min. Zawodnik RadioShack w pewnym momencie odpuścił, a Polak samotnie kontynuował jazdę w kierunku mety. Jeszcze na 4km przed nią, jego przewaga wynosiła 15 sekund, ale i w końcu on widząc zawrotne tempo zasadniczej grupy musiał skapitulować.

Ostatni kilometr to już zażarta warta sprinterów, w której bardzo dobrą miejscówkę znalazł dla siebie Sagan. Usiadł on na kole najlepszego sprintera tegorocznego wyścigu – Marcela Kittela, który praktycznie dowiózł go do mety na drugim miejscu. Zaowocowało to bonifikatą czasową, która zapewniła mu końcowy triumf w klasyfikacji generalnej tegorocznego Tour de Pologne.

Wyniki:

1 Marcel Kittel (Ger) Skil – Shimano
2 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
3 Leigh Howard (Aus) HTC-Highroad
4 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo
5 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
6 Lucas Sebastian Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
7 Nikolay Trusov (Rus) Katusha Team
8 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling
9 Jan Bakelandts (Bel) Omega Pharma-Lotto
10 Sergey Lagutin (Uzb) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj