6 najzdrowszych przypraw na świecie!

Przyprawy i zioła znane są od tysięcy lat, nie tylko z nadawania pokarmom doskonałego smaku, ale także z przeciwdziałania wielu chorobom i dolegliwościom. Współczesna medycyna coraz częściej zaczyna wykorzystywać właściwości tych specyfików, a sami badacze dostrzegać naukowe podstawy ich stosowania. Dziś przedstawiamy 6 najzdrowszych przypraw na świecie.

1. Szałwia

Pasuje do: pietruszki, rozmarynu, tymianku, orzechów włoskich
Pomaga: zachować pamięć, łagodzić bóle gardła.

Zielarze zalecają picie herbaty z szałwią na problemy z żołądkiem oraz bóle gardła. Niektóre badania wykazały, że spryskiwanie bolącego gardła roztworem szałwii powoduje skutecznie zmniejszenie bólu. Wstępne prace sugerują także, że zioło to, może poprawiać niektóre symptomy wczesnej choroby Alheimera poprzez zapobieganie rozpadowi niezbędnego enzymu – acetylocholiny. Ten związek chemiczny, obecny w mózgu, odpowiada za pamięć i uczenie się. Przeprowadzono również badania, w których studenci przyjmowali odpowiednie dawki szałwii. Zaowocowało to lepszymi wynikami w testach, pamięcią i samopoczuciem.

2. Rozmaryn

Pasuje do: ziemniaków, cytrusów, miodu, czosnku, cebul, papryki chili.
Pomaga: w lepszej pracy mózgu, zwalczaniu bakterii przenoszonych przez żywność.

W starożytnej Grecji uczniowie nosili wiązki rozmarynu, ponieważ pomagały im one w nauce. Obecne badania wykazały, że ludzie, którzy czują zapach olejku zawartego w rozmarynie, lepiej wykonują testy logiczne i pamięciowe. Rozmaryn jest często używany w marynatach do mięsa i drobiu. Kwas rozmarynowy i inne antyoksydanty znajdujący się w tym ziole zwalczają bakterie i zapobiegają psuciu się mięsa, oraz mogą powodować, że będzie ono zdrowsze. Naukowcy odkryli, że dodatek ekstraktu rozmarynowego do wołowiny pomaga zapobiegać tworzeniu się aminy heterocyklicznej (HCA), czyli związku powodującego raka i powstającego kiedy mięso jest grillowane, opiekane lub smażone.

3. Kurkuma

Pasuje do: czosnku, cytrusów, mieszanki curry, takiej jak kolendra i kumin.
Pomaga: tłumić stany zapalne, zmniejszać guzy.

W Indiach pasta z kurkumą jest nakładana na rany, aby przyspieszyć ich zagojenie. Ludzie popijają herbatę z kurkumą, aby złagodzić przeziębienia i problemy z układem oddechowym. Współczesna medycyna potwierdza niektóre z tych korzyści. Większość z nich jest kojarzona z kurkuminą, antyoksydantem o właściwościach przeciwzapalnych i jednocześnie związkiem zawartym w kurkumie. Kurkumina pomaga łagodzić bóle reumatyczne, a także w leczeniu zranień i ran po zabiegach dentystycznych. Może też radzić sobie z chorobami serca, cukrzycą czy chorobą Alzheimera.

Niektórzy naukowcy są przekonani o wpływie kurkuminy w zapobieganiu takim nowotworom jak rak okrężnicy, prostaty czy piersi. Wstępne badania pokazują, że kurkumina może hamować wzrost guzów i tłumienie enzymów o działaniu rakotwórczym.

4. Papryka chili

Pasuje do: imbiru, czekolady, fasoli i wołowiny.
Pomaga: zwiększać metabolizm.

Papryka chili powodująca występowanie uczucia „palenia”, od łagodnego, aż do ostrego, ceniona jest w szczególności w gorących strefach klimatycznych. Wynika to z tego, że wpływa ona na uaktywnianie się naturalnego systemu chłodzenia naszego organizmu. Badania wykazały, że kapsaicyna – ostry związek zawarty w chili, przyśpiesza metabolizm i zwiększa spalanie tłuszczu. Długoterminowy spadek masy ciała związany z jej spożywaniem, nie został jeszcze jednak potwierdzony. Badania ujawniły obecność kapsaicynoidów w ładniejszych odmianach papryki, dzięki czemu nawet spożywanie słodkiej papryki może dawać bardzo zbliżony efekt. Kapsaicyna, dzięki stymulacji komórek ściany żołądka zmniejsza także prawdopodobieństwo występowania wrzodów.

5. Imbir

Pasuje do: sosu sojowego, cytrusów, papryki chili, czosnku.
Pomaga: łagodzić rozstrój żołądka, zwalczać bóle reumatyczne.

Tradycyjnie używany do łagodzenia przeziębień oraz problemów żołądkowych, imbir jest bogaty w związki zwalczające stany zapalne, takie jak gingerole, które mogą zapobiegać niektórym nowotworom oraz redukować bóle reumatyczne. Badania wykazały, że zastrzyki z ekstraktem imbiru pomagają łagodzić bóle reumatyczne kolan. Imbir słynie z dobrego wpływu na żołądek. Jego ekstrakty mogą redukować poranne mdłości wynikające z różnych chorób, a także mdłości obecne przy stosowaniu chemioterapii.

6. Cynamon

Pasuje do: goździków, gałki muszkatołowej, owoców i orzechów.
Pomaga: stabilizować poziom cukru.

Cynamon był ceniony przez króla Salomona i używany przez starożytnych Greków oraz Rzymian do zwiększania apetytu, a także łagodzenia niestrawności. Niektóre badania sugerują, że dodatek łyżeczki cynamonu do jedzenia dziennie może pomóc osobom z cukrzycą typu II lepiej kontrolować poziom cukru poprzez obniżanie gwałtownego wzrostu cukru po posiłku.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj