Obręcz Accent Airplane – Test

Accent to marka komponentów i akcesoriów rowerowych,  łącząca wysoką jakość z przystępną ceną. W swym asortymencie posiada bardzo bogaty wachlarz artykułów. Co roku, do katalogu Accenta dołączają kolejne produkty. Jedną z nowości na sezon 2012 jest obręcz MTB – Accent Airplane.

Właściwości koła – jego lekkość, sztywność, niezawodność  zależy od jakości i zaawansowania komponentów, z jakich zostało ono złożone. Bardzo istotnym elementem koła jest lekka obręcz. Odsunięta od osi obrotu (piasty), w ogromnym stopniu wpływa na niższy moment bezwładności koła i w konsekwencji przekłada się na polepszenie przyspieszenia i utrzymania prędkości podczas jazdy. Dobra felga powinna być, więc możliwe najlżejsza, a każdy zrzucony z niej gram będzie o wiele cenniejszy niż z każdej innej części roweru.  Jednocześnie trzeba pamiętać, iż ze względu na obciążenia, jakim zostaje poddawana podczas jazdy min.: bliski kontakt z podłożem, przeszkodami, siły wywierane przez pedałującego kolarza itp., musi być również wytrzymała i sztywna.

Kompromis między pożądanymi cechami, a więc niską masą, wytrzymałością i sztywnością oraz dodatkowo przystępną ceną został uzyskany w tegorocznej nowości Accenta. Airplane to model MTB w rozmiarze 26 cali przystosowany do hamulców tarczowych. Obręcz posiada zwiększającą sztywność, budowę o przekroju trzykomorowym. Wykonana jest z odpornego aluminium 6061, poddanego obróbce cieplnej T6. Dostępna jest w wersji na 32 oraz 36 szprych. Dla łatwości centrowania otwory na nyple zostały wyposażone w kapsle. Waga obręczy to 450 gram, co przy cenie 59,90 zł jest rewelacyjnym rezultatem.

W sezonie 2011 prototypowe wersje w swoim rowerze testowała nasza zawodniczka Joanna Czerwińska. Bezawaryjna jazda i wyniki na mecie stanowią najlepszą rekomendację dla sprzętu. Asia podzieliła się z nami swoimi spostrzeżeniami.

„W sezonie 2011 w swoim rowerze miałam zamontowane obręcze Accent Airplane. O tym, że przez cały czas jeździłam na modelach prototypowych, które ukażą się w katalogu w roku 2012 dowiedziałam się dopiero na prezentacji Demo Day w listopadzie :).  Zapleść koła, założyć do roweru i jeździć. Tak mogę podsumować mój test. Koła były lekkie i niezawodne. Przejeździłam cały sezon bezawaryjnie. Ktoś może powiedzieć, że jako dziewczyna nie jestem w stanie sprawdzić pełnej wytrzymałości komponentów. Jest niestety w błędzie 🙂  Wiadomo przecież, że gdzie diabeł nie może tam… zawodniczkę pośle 🙂  Obręcze w swojej pierwotnej postaci, przetrwały cały ciężki sezon treningów i wyścigów.  Airplane’y nie skapitulowały nawet w momencie, gdy z pełną prędkością na kapciu przejechałam kilkadziesiąt metrów po kamieniach, pędząc w dół Drogą Chomontową na maratonie w Karpaczu.”

Po sezonie koła do testów przekazaliśmy Bartoszowi:

„Na treningach miałem możliwość przetestować obręcze Accent Airplane. Gdy dowiedziałem się, że ich cena kształtuje się na poziomie 59,90 zł, to na początku mocno „kręciłem nosem”. Jest to jednak jeszcze model należący do klasy „budżetowej”, a ja, jako zawodnik, przyzwyczajony jestem do sprzętu z najwyższej półki. Po pierwszym treningu okazało się jednak, że sprzęt sprawuje się świetnie. Koła są bardzo sztywne. Na tym polu trzykomorowa obręcz spełnia idealnie swoje zadanie. Niewątpliwie wpływ na wysoki poziom tego parametru całego zestawu mają wysokie kołnierze zamontowanych piast Dartmoor oraz wysoka jakość szprych Sapim. Podczas użytkowania zaskoczyło mnie, że koła świetnie przyspieszają, błyskawicznie reagują na skręt oraz hamowanie. W tym przypadku w parze ze sztywnością idzie pożądana w sporcie niska masa komponentu. Mogę, więc z czystym sumieniem każdemu polecić obręcze Accent Airplane, gdyż są świetną bazą do zbudowania lekkich i niezawodnych kół.”

Dane techniczne
Obręcz MTB do kół 26”. Do stosowania z hamulcami tarczowymi. Wykonana ze stopu aluminium 6061-T6. Dwuścienna. Kapslowana. 3 komory. Otwór na wentyl FV. Rozmiar: 559×20,5 mm. Waga: 450 g

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

5 komentarzy

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj