CatEye Adventure – [TEST]

Liczniki a raczej małe komputerki rowerowe to podstawowe urządzenia dla każdego roweru które informują podczas jazdy między innymi o aktualnej prędkości, czasie jazdy oraz przejechanej odległości. Im licznik posiada więcej funkcji tym oczywiście jego cena jest wyższa. Postaram się napisać co nieco o liczniku bezprzewodowym japońskiego producenta akcesoriów rowerowych Cateye. Komputerek jak już sama nazwa wskazuje Cateye Adventure dedykowany jest na wyprawy i przygody….. chodź oczywiście nie tylko. Idealnie nadaję się także do codziennych treningów oraz zawodów rowerowych z dużą ilością przewyższeń!

Zanim z nowo zakupionym licznikiem udamy się na pierwszą jazdę urządzenie najpierw trzeba odpowiednio ustawić, skalibrować i zainstalować w kokpicie roweru. Dzięki prostej zmianie ustawienia uchwytu FlexTight™ licznik można umieścić na kierownicy bądź wsporniku kierownicy. Licznik jest w pełni bezprzewodowy więc nie musimy się martwić o przeszkadzające i plątające się kabelki. Małym minusem tego rozwiązania jest tylko częstsza niż w licznikach przewodowych wymiana baterii.

Najbardziej wymagającą czynnością jest prawidłowe ustawienie funkcji licznika oraz kalibracja z czujnikiem, który należy umieścić na goleni amortyzatora. Po włożeniu bateryjki i zakręceniu monetą pokrywki licznika przystępujemy do ustawiania godziny, aktualnej wysokości, oraz dwóch najważniejszych danych – prawidłowego obwodu koła oraz kalibrację z czujnikiem. Bez tych dwóch ustawień licznik nie będzie działał prawidłowo. Po błędnym wpisanie obwodu opony podawał będzie nieprawdziwy dystans, a bez kalibracji nie będzie działać w ogóle gdyż nie odbierze danych z czujnika. Najdokładniejszą metodą na uzyskanie pomiaru obwodu opony jest „przejechanie” kołem pełnego obrotu po miarce. Zmierzona odległość to właśnie dokładny obwód mierzony w milimetrach 🙂 Kalibracje najprościej wykonać punkt po punkcie zgodnie z instrukcją obsługi. Nie jest to zbyt skomplikowane a kończy się wyświetleniem na liczniku odpowiedniego kodu.

CatEye posiada jeden przycisk poniżej wyświetlacza oraz trzy przyciski pod licznikiem. Zastosowany patent ClickTecPlus™ to prosty system nawigacji, gdzie jako przycisk wykorzystywany jest cały licznik do podglądu podstawowych funkcji licznika. Komputerek jednocześnie pokazuje pięć zmiennych danych w trzech rzędach.

Zainstalowany czujnik barometryczny odpowiada za dokładne wskazanie wysokości oraz dodatkową funkcję temperatury. Altimetr to największa zaleta tego modelu. Programowanie wysokości początkowej, szybka korekta aktualnej wysokości oraz suma przewyższeń z danego dnia lub dystansu to główne zalety funkcji wysokościomierza. Altimetr świetnie spisuję się oczywiście podczas jazdy w górach. Rozpoczynając podjazd i znając aktualną wysokość oraz wysokość celu na jaki mamy podjechać (szczyt, przełęcz) można sobie w łatwy sposób obliczyć jaka wysokość pozostała jeszcze do osiągnięcia celu. Dodatkowo poza wysokością aktualną mamy dane o aktualnym nachyleniu podjazdu podczas jazdy. Licznika można używać jako wysokościomierza np. na spacerach po górach. Aby wysokościomierz działał w ten sposób trzeba tylko włączyć odliczanie dystansu Cd.

Posiadając dwa rowery i dwie podstawki do licznika możemy używać tego samego urządzenia do jazdy na dwóch rowerach. Taką możliwość daje ustawienie licznika dla dwóch różnych wielkości kół A lub B. Wystarczy tylko przełożyć licznik z jednej podstawki na drugą i zmienić ustawienie dla drugiego roweru.

Adventure informuje także o potrzebie wymiany baterii w liczniku jak również w czujniku. Kiedy trzeba wymienić bateryjkę w liczniku, na wyświetlaczu pojawia się mała ikonka, jeśli zaś wymienić trzeba baterię w czujniku na wyświetlaczu licznika miga jej największa cyfra wskazująca aktualną prędkość. Podczas jazdy przy niskich temperaturach w okolicach zera bądź na mrozie, bateryjki tracą swoją pojemność i licznik informuje w potrzebie wymiany bateryjki w liczniku lub w czujniku. Dzieję się tak po kilku miesiącach działania kiedy bateryjki nie mają już pełnej mocy. Kiedy temperatura otoczenia wzrośnie problem znika.

Po wymianie baterii w liczniku należy ustawić ponownie godzinę oraz np. dzienną ilość przejechanych kilometrów. Nie kasuje się obwód koła oraz dystans łączny (Odo). Po wymianie bateryjki w czujniku trzeba ponownie go skalibrować. Cateye posiada także funkcję oszczędzania baterii. Po dziesięciu minutach nieużywania licznik wchodzi w stan czuwania (na wyświetlaczu pojawia się aktualna godzina oraz znak AT). Funkcja AT – Auto Mode to funkcja automatycznego startu kiedy tylko rozpoczniemy ponowną jazdę. Po godzinie przechodzi w tryb uśpienia Sleep.

Adaventure, to czternastofunkcyjny licznik bezprzewodowy wyposażony w przydatny wysokościomierz oraz liczne funkcje ułatwiające trening. Wyposażony w innowacyjny i zarazem intuicyjny system nawigacji zapewniający proste dotarcie do każdej funkcji.

Funkcje:
• Aktualna wysokość – Alt
• Przewyższenie, suma przewyższeń – m
• Kąt nachylenia – %
• Temperatura (°C/°F)
• Prędkość aktualna, średnia, maksymalna – Av (km/h – mph)
• Porównanie prędkości aktualnej do średniej – strzałka w górę lub w dół
-• Dystans dzienny, drugi dystans dzienny, dystans łączny – Dst, Dst2, Odo
• Odliczanie dystansu – Cd
• Czas jazdy – Tm
• Zegar (12/24 godz.) – Clock

Dodatkowe cechy:
• Bezprzewodowy, cyfrowy przekaz kodowany.
• Uniwersalny uchwyt FlexTight umożliwia pewny montaż na kierownicy lub na wsporniku.
– System ClickTecPlus – jako przycisk nawigacyjny wykorzystywany jest cały licznik.
• Programowalna wysokość początkowa.
• Programowanie dystansu po wymianie baterii.
• Dwa rozmiary koła (A, B)
• Automatyczne rozpoznanie drugiego rozmiaru koła.
• Automatyczny start/stop (AT).
• Wskaźnik zużycia baterii (licznik i nadajnik).
• Funkcja uśpienia.
• Funkcja oszczędzania baterii.

Zalety:
+ Sporo funkcji
+ Dość dokładny wysokościomierz
+ Funkcja temperatury
+ Trwały, odporny na upadki, wykonany z wysokiej jakości plastiku
+ Nawet rok działania na bateriach typu CR2032 oczywiście w zależności od pokonanego dystansu w tyś. kilometrów i temperatury otoczenia
+ Odporny na deszcz i zakrapianie, wyświetlacz nie paruje podczas zmian temperatur i w dużej wilgotności

Wady:
– Wysoka cena
– Brak funkcji kadencji
– Na początku użytkowania spora ilość ustawień i funkcji wymaga zapoznania się z instrukcją obsługi
– Chwilowe zaniki w działaniu podczas przejeżdżania np. pod liniami wysokiego napięcia
– 1-2 razy w roku licznik potrafi się zawiesić i wymaga zresetowania oraz ponownych ustawień podstawowych funkcji
– Podczas jazdy przy niskich temperaturach pokazuje błędne dane oraz informuje o słabej baterii
– po kilku sezonach używania licznik luźno trzyma się na podstawce z powodu zużycia uchwytu
– przy tak stosunkowo wysokiej cenie powinien posiadać dodatkową funkcję możliwości podłączenia do komputera i zgrania danych z całego dnia oraz możliwość wykonania profilu podjazdu

Producent: Cateye
Model: Adventure CC-AT200W
Cena w sklepach DSR, dystrybutora marki CatEye w Polsce – 579,00 zł

Licznik którego jestem posiadaczem już kilka dobrych sezonów towarzyszy mi głównie na dalekich wyprawach rowerowych ale też do codziennych treningów i zawodów rowerowych. Spora ilość funkcji oraz możliwości jakie posiada licznik zapewne zadowoli amatorów jazdy na dwóch kółkach jak również bardziej profesjonalnych cyklistów.

Na załączonym zdjęciu licznik wskazuje wysokość 5000m.npm. Fotka wykonana na jednej z najwyższych dróg Świata w Himalajach. Droga z Manali do Leh w Indiach tuż przed przełęczą Lachulung La – 5059m.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj