Stradivarius HES – najnowsze dziecko METa

Firma MET to jeden wiodących producentów wysokiej jakości kasków rowerowych od 1987 roku. Siedziba firmy MET znajduje się w Talamona, małym miasteczku w sercu włoskich Alp. W tym roku w kolekcji już po raz trzeci pojawi się topowy kask Stradivarius, który zaskoczy niejednego zastosowanymi technologiami.

Konstrukcja HES

Pierwszą rzeczą, która odróżnia nowego Stradivariusa od swojego poprzednika jest tajemniczo brzmiąca nazwa HES, który pojawia się na końcu jego nazwy. Technologia ta opracowana została w oparciu o wyniki badań odzwierciedlające zderzenie kasku z podłożem. Odkryto, że w trakcie wypadku siła uderzenia na skorupę kasku rozkłada się nierównomiernie, a w rzeczywistości pozostaje ona skoncentrowana na ograniczonej przestrzeni. Specjalna konstrukcja HES to nic innego, jak zintegrowany szkielet znajdujący się w tylnej części kasku, który pozwala na optymalne rozłożenie naprężeń powstałych w miejscu uderzenia na całą skorupę kasku. Efektem tego jest duże lepsza absorpcja sił oddziaływujących na kask podczas upadku.

Osadzenie pasków

Podczas uderzenia, siły rozciągające działające na punkty zamocowania pasków kasku bywają olbrzymie. W przypadku kasku Stradivarius HES miejsca zamocowania pasków zostały umiejscowione bezpośrednio w polistyrenowej skorupie. Takie rozwiązanie umożliwia dużo bardziej równomiernie rozproszenie siły działających na paski. Z perspektywy samej konstrukcji jest to utrudnienie, jednak w dużej mierze poprawia aerodynamikę kasku pozostawiając jego wnętrze bardziej puste, co bardzo ułatwia swobodniejszy przepływ powietrza.

Ekologia

Idąc z duchem ekologii, każdy nowy produkt opracowywany przez firmę MET powinien być wyprodukowany z mniejszym wpływem na środowisko naturalne. Nie inaczej jest tutaj w przypadku nowego Stradivariusa HES, w przypadku którego podczas procesu produkcji udało się zaoszczędzić około 20% energii w stosunku do poprzedniego modelu. Dodatkowym atutem, z racji nowego designu, jest zmniejszenie ilości wykorzystywanego materiału.

Wkładki antyalergiczne Gel 02

Kolejna rozwiązanie technologiczne opracowane specjalistów z METa. Zastosowanie hipoalergicznych, antybakteryjnych i dopasowujących się do kształtu głowy poliuretanowych wkładek, które znane są bardzo dobrze przemyśle medycznym, okazały się strzałem w 10. Dzięki temu kask idealnie dopasowuje się do naturalnego kształtu głowy. W celu lepszego odprowadzenia potu z głowy wkładki znajdujące się w przedniej części kasku zostały odpowiednio wyprofilowane. Wpływa to nie tylko na wygodę, ale także na sama rywalizację.

Aerodynamika

Poza siłą grawitacji aerodynamika odgrywa niezmiernie ważną rolę podczas wyczynowego uprawiania kolarstwa. Opór powietrza obecny podczas jazdy na rowerze powoduje zmniejszenie prędkości, co w uproszczeniu oznacza nieefektywne spożytkowanie energii wkładanej w pedałowanie. Odpowiednio zaprojektowany kask jest jednym z kluczowych elementów wpływających no poprawę aerodynamiki podczas jazdy. Najlepszym przykładem są tutaj wymyślne modele zakładane podczas jazdy indywidualnej na czas. Kształt kasku Stradivarius HES został opracowany w oparciu o najnowsze osiągnięcia z dziedziny aerodynamiki, ograniczając w ten sposób opór powietrza, a także zmniejszając jego turbulencje, które powstają za samym kaskiem.

Warto wspomnieć, że w najnowszym modelu MET ściga się w światowym peletonie afrykański team MTN Qhubeka, który zadebiutował na kolarskich trasach w tym roku. W naszym kraju znaczek włoskiego producenta zobaczyc będziemy mogli na kaskach drużyn Bank BGŻ Team i Dobre Sklepy Rowerowe – Author.

Na koniec. Już za niecały miesiąc we Francji odbędzie się także wyjątkowy happening dla fanów jazdy na ostrym kole – MET FAT. Fani jazdy na rowerach bez hamulców będą mieli okazję pościgać się na jednym z najmniejszych velodromów na świecie. Więcej znajdziecie na stronie – http://www.met-helmets.com/FAT . Poniżej prezentujemy krótki filmik promujący to ciekawe wydarzenie!

Juliet Elliott – On the other side of the night. from Met Board on Vimeo.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj