Zaprojektuj stojak rowerowy i zostań twórcą elementu krajobrazu

W Polsce z każdym rokiem przybywa rowerzystów, co cieszy, gdyż rower nie tylko umożliwia szybkie przemieszczanie się, ale także spalenie negatywnych emocji i… poprawienie sobie humoru. Niestety wciąż  brakuje miejsc, w których możemy bezpiecznie zostawić swój rower. Problemem jest deficyt stojaków na rowery. Sytuację mogą zmienić uczestnicy konkursu „Postaw na Stojak”.

Główną nagrodą w konkursie jest 10 000 zł oraz szansa na zaprojektowanie stojaka na rowery, który może stać się nowym elementem krajobrazu polskich miast. – Coraz więcej rowerów to coraz więcej potrzeb. Jedną z nich są właśnie stojaki na rowery. Uczestnicy konkursu mogą przyczynić się do tego, by było ich więcej, wpływając tym samym na jakość miejskiej przestrzeni. „Postaw na Stojak” to także szansa na wykazanie się pomysłowością i kunsztem projektowym – mówi prof. Jerzy Porębski, projektant, profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jeden z jurorów.

Kampania organizowana jest przez Stowarzyszenie Twórców Grafiki we współpracy ze stowarzyszeniem Miasta dla Rowerów oraz McDonald’s Polska. ­– Obecnie przy wielu wolnostojących restauracjach McDonald’s znajdują się stojaki na rowery. Rowerzyści stanowią bardzo mocną grupę naszych gości – zwłaszcza w okresie letnim. Zależy nam jednak na tym, aby stojaki były nie tylko funkcjonalne, ale też po prostu ładne – dobrze się prezentowały, komponowały z architekturą miast oraz były zgodne z trendami panującymi obecnie we wzornictwie przemysłowym. Stąd pomysł na konkurs. Liczymy na to, że konkurencja będzie zacięta, a zwycięski projekt sprawi, że ludzie jeszcze chętniej wsiądą na rowery, mając poczucie, że mogą bezpiecznie zostawić swoje „dwa koła” – mówi Krzysztof Kłapa, dyrektor ds. korporacyjnych McDonald’s Polska.

Konkurs, który trwać będzie od 20 maja do 21 czerwca br., został zorganizowany w dwóch kategoriach: Pasjonaci oraz Profesjonaliści. Pierwsza z nich skierowana jest do wszystkich – zwłaszcza tych, którzy lubią rysować i projektować oraz wyróżniają się wyjątkową kreatywnością. Na trójkę zwycięzców czeka odpowiednio 5000, 3000 lub 1500 zł.  W drugiej kategorii do udziału zapraszani są designerzy, architekci, projektanci… Profesjonaliści będą musieli dodatkowo wykazać się znajomością zasad projektowania elementów architektury użyteczności publicznej. Jest jednak o co walczyć. Laureat w tej kategorii otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł, a według jego projektu zostaną wyprodukowane stojaki. Osoby, które zajmą miejsca II i III otrzymają odpowiednio 5000 oraz 2500 zł. Konkursowe prace oceniać będzie jury, w składzie którego znajdą się m.in.: prof. Jerzy Porębski – projektant, profesor na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Karina Wieczorek – Absolwentka Fine Arts Center i Greenville High School w Południowej Karolinie, współorganizatorka konferencji TEDx Kraków, oraz Marcin Wolny – Absolwent Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Szczegóły konkursu oraz jego regulamin znaleźć można na specjalnej stronie www.postawnastojak.pl oraz na profilu facebook.com/McDonaldsPolska.

Postaw na stojak

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj