Dwadzieścia wcieleń roweru

Były unikatowe kierownice, czas na rowery w pełnej okazałości. 20 artystów, 20 pomysłów i tyle samo jednośladów – a każdy jeden, jedyny w swoim rodzaju. Mowa o słoweńskim projekcie Orto Bikes, której realizacji podjął się powołany do tego celu przez studio artystyczno-projektowe Multipraktik zespół dwudziestu artystów. Każdy z twórców puścił wodze fantazji i oto mamy rybią łuskę, złoto, kwiaty, dziergane, włóczkowe elementy, a nawet policyjne klimaty:

Inicjatywę Orto Bikes śledziłam już jakiś czas temu i ciekawiły mnie jej dalsze losy. Miałam okazję dowiedzieć się więcej na ten temat podczas krótkiej rozmowy z Mihą Brodaričem z kolektywu Multipraktik:

Skąd pomysł na Orto Bikes?

Projekt powstał na zamówienie sieci telekomunikacyjnej Simobil i ich młodszej submarki Orto. Miał łączyć w sobie działanie artystyczne i rowery. Przygotowaliśmy całą koncepcję, wybraliśmy artystów i pozwoliliśmy im robić z rowerami, co tylko zechcą. Wyprodukowaliśmy i sfilmowaliśmy cały projekt. Wszystko powstawało bardzo szybko, realizacja zajęła 10 dni. Było to dokładnie dwa lata temu, świetne czasy!

A jak właściwie wybieraliście artystów do projektu?

Mamy swoich sprawdzonych, mocnych przedstawicieli sceny projektowej – grafików, ilustratorów i designerów, z którymi współpracujemy, a zarazem – świetną społeczność połączoną pasją do rowerów i ostrego koła. Wszyscy jesteśmy ze sobą powiązani.

Co stało się potem z rowerami? Zauważyłam, że był swego czasu konkurs na Facebooku, w którym ludzie mogli je wygrać, czy możesz powiedzieć o tym coś więcej?

Tak, zgadza się – był to rodzaj facebookowej gry, w trakcie której ludzie cyfrowo „odblokowywali” rowery. Pojazdy w większości znalazły w ten sposób świetnych i dumnych posiadaczy, a niektóre z nich, bodajże dwa, trafiły na słoweńskiego eBaya – rower „Police” był jednym z nich. 🙂

Filmik pokazujący pracę w toku i część projektu, a konkretnie przykładowa piątka – poniżej (plus szósty, „okładkowy” – ART DECO  Davida Kladnika). Więcej rowerów możecie zobaczyć na stronie Multipraktik.

 

Ortho bikes, 1107

1.0., projekt: 1107

Orto Bikes, GODSPEED, Andraž Tarman

GODSPEED, Andraž Tarman

Orto Bikes, Policija, Tilen Sepič

POLICIJA, Tilen Sepič

Orto Bikes, KRONO PONY, Pos

KRONO PONY, Pos

Orto Bikes, POVODNO KOLO, Gregor Lož

POVODNO KOLO, Gregor Lož

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj