Kaski przyszłości – nowoczesne rozwiązania projektowe

Projektanci na całym świecie nieustannie pracują nad tym, by kaski rowerowe były piękniejsze i/lub bardziej komfortowe, praktyczne, lżejsze, funkcjonalne, bezpieczne… Powstają w ten sposób ciekawe produkty, choćby takie jak Hövding, niewidzialny kask, o którym pisałam tutaj. O pomyśle dwóch projektantek z Lund było i nadal jest głośno, w międzyczasie powstają jednak również kolejne warte uwagi opcje. Poniżej – trzy przykłady nowoczesnych rozwiązań dotyczących kasków rowerowych.

Ochrona, opcja: smart

Technologia wcześniej wykorzystana u pilotów, teraz staje się dostępna dla cyklistów. Oto powstał projekt kasku, który mierzy rytm serca, posiada licznik kalorii i pozwala na monitorowanie wydajności. Informacje te mogą potem zostać przeniesione na smartfony czy smartwatch w celu dokonania zestawienia i późniejszej analizy. Film, który był częścią kampanii crowdfundingowej, zawiera apel o wsparcie projektu, jednak aktualnie hełm jest już w sprzedaży i można go kupić choćby na Amazonie.

https://www.youtube.com/watch?v=Txf8fbMyJRI

Papierowa moc

Lekki, składany i z papieru – nie, to nie opis wachlarza, ale nowoczesnego hełmu rowerowego zaprojektowanego przez Amerykankę, Isis Shiffer. Ten niepozorny kask wykonany jest z wodoodpornego papieru, pozyskanego z recyklingu. Choć wygląda trochę jak papierowa parasolka, jego powierzchnia jest równie wytrzymała jak styropian. Niewątpliwym atutem ma być także jego cena – 5 dolarów za sztukę. Więcej – tutaj.

https://www.youtube.com/watch?v=plh1wMrgHzM

Inteligencja i technologia

Kolejny obiecujący projekt to Classon – kask z wbudowaną nawigacją (połączoną z aplikacją do zainstalowania w smartfonie), ze światłami kierunkowymi (co łączy się też z czujnikiem gestów) oraz światłami hamowania włączającymi się w trakcie redukcji szybkości; kamerami z tyłu i z przodu, pomagającymi w pełniejszym rejestrowaniu otoczenia i ułatwiającymi wykrywanie tzw. martwych punktów na drodze. Kamery i aplikacja umożliwiają też dodatkowo przygotowywanie krótkich filmów lub GIFów do dzielenia się wrażeniami z wyprawy ze znajomymi. Projekt, promowany jako „najbardziej inteligentny kask rowerowy na świecie”, uzbierał na Kickstarterze wielokrotność przewidywanej kwoty i obecnie produkt jest dostępny w przedsprzedaży. Więcej informacji tutaj oraz na poniższym filmie.

Ciekawostka, gadżet, czy produkt godny zaufania? Które z rozwiązań przekonuje Was najbardziej? Zachęcam do dzielenia się opiniami w komentarzach!

 

Źródło zdjęcia widocznego na początku posta: ecohelmet.com

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj