Rowery w wielkim mieście

Natężenie ruchu na polskich drogach jest w obecnych czasach zdecydowanie większe niż na samym początku XXI wieku. W dodatku poprawiająca się po okresie zimowym aura sprawia, że wiosną w zdecydowanie większej liczbie zaczynają na drogach ich mało widoczni zimą użytkownicy – motocykliści i rowerzyści.

Wiosna, lato i wczesna jesień to pory roku, które dużo bardziej niż zima zachęcają do częstych wyjść z domu oraz do większej aktywności fizycznej. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się w tym czasie rowery, które nie tylko pozwalają spędzać czas na wolnym powietrzu, ale również pomagają sprawniej się przemieszczać – zarówno w małych miejscowościach, jak i w większych miastach. Właśnie w tych ostatnich jednoślady, a zwłaszcza rowery okazują się być idealnym środkiem lokomocji.

Samochody na czele, jednak rowery zdrowsze

Badanie dotyczące wyboru środka transportu niezależnie od celów podróży przeprowadzone przez CBOS w sierpniu 2018 roku wykazało, że 74% badanych decyduje się na samochód osobowy, 32% – na rower, a 28% – na publiczne środki lokomocji (odsetki nie sumują się, ponieważ ankietowani mogli wybrać kilka środków transportu). Możliwe jednak, że pierwsza z tych liczb może się w najbliższym czasie zmniejszyć, gdyż stale przybywa użytkowników rowerów. Osoby przesiadające się w porze letniej na jednoślady nie tylko dbają o środowisko, zmniejszając swój wpływ na miejskie zanieczyszczenie powietrza, ale również o własne zdrowie – jeżdżąc rowerem, rozwijamy swoją kondycję, na co w normalnych warunkach możemy nie mieć czasu. Ponadto dzięki jednośladom zyskujemy także dodatkowy czas dla siebie. Podróżowanie takim środkiem lokomocji do pracy pozwala uniknąć porannych i popołudniowych korków; w związku z tym daje również możliwość dłuższego wypoczynku zarówno przed, jak i po pracy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Osoby przemieszczające się rowerami po mieście (i nie tylko) powinny wyposażyć się w odpowiedni sprzęt podnoszący poziom bezpieczeństwa. Podstawą jest tutaj specjalny rowerowy kask, który musi być odpowiednio dopasowany. Mimo że nie jest to najwygodniejsze rozwiązanie, to w pewnych sytuacjach jego posiadanie okazuje się nieocenione. Miłośnicy szybkiej jazdy, poruszający się na modelach sportowych, powinni zaopatrzyć się również w ochraniacze na łokcie i kolana.

Wzajemny szacunek użytkowników dróg

Jednymi z najważniejszych kwestii, których powinien trzymać się każdy użytkownik dróg, są zdrowy rozsądek i szacunek do innych kierowców, rowerzystów a także pieszych. Duży nacisk na te kwestie kładzie akcja #dzielęsiędrogą. Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien przestrzegać przepisów oraz mieć na uwadze bezpieczeństwo innych. Stąd tak istotne jest sygnalizowanie każdego manewru przed jego wykonaniem, zachowywanie odpowiedniej odległości podczas wyprzedzania innego pojazdu – ten aspekt najczęściej pomijany jest przez kierowców samochodów w stosunku do rowerzystów. Należy też baczne zwracać uwagę na kierowców jednośladów – wszystko po to, aby każdy uczestnik ruchu mógł czuć się bezpiecznie.

Rower to idealny środek lokomocji w mieście. Dzięki niemu można szybko i sprawnie dojechać do pracy, omijając korki, a także wzmocnić swoją tężyznę fizyczną. Jednak nie wolno przy tym wszystkim zapominać o zachowaniu podstaw bezpieczeństwa, a także o szacunku do innych użytkowników dróg.

Zgadzasz się? dołącz do #dzielęsiędorgą i odbierz naklejkę

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj