O rowerach dla dużych i małych – relacja z wrocławskiej akcji TEMAT ROWER

Na początku lipca zapraszałam na panel edukacyjny „Rowerem z dzieckiem i do pracy”, odbywający się w ramach akcji TEMAT ROWER – jednej z części wrocławskiego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH. Czas na małą relację z wydarzenia.

Panel otwierała prezentacja dotycząca bezpieczeństwa na drodze, prowadzona i moderowana przez Borysa Aleksego, redaktora naczelnego Magazynu Rowerowego. Oprócz ogólnych zasad, które mają ułatwiać dorosłym rowerzystom bezpieczne poruszanie się po drogach, poruszony został temat bezpieczeństwa małych podróżników – omówiono wyposażenie pojazdu na krótsze i dłuższe wyprawy, typy fotelików dziecięcych, była również mowa o tym, kiedy wybrać przyczepkę i czym kierować się podczas dokonywania jej zakupu.

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

Potem przyszedł czas na moją opowieść o rowerze w świecie obrazów – „Dwa koła i moc wyobraźni czyli rower w świecie ilustracji” – o tym, jak  rower inspiruje twórców i jak twórcy inspirują odbiorców do tego, by na rower wsiadać. Obok swoich prac pokazałam wybrane przykłady  prac ilustratorów i grafików z różnych części świata – te, które lubię podziwiać, oglądać i które uważam za sztandarowe i godne uwagi. Było więc m.in. o ilustrowanych magazynach, o pracach tworzonych z części rowerowych i o tym, jak wiele oblicz może mieć połączenie ilustracji i tematyki rowerowej.

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

Po prezentacji odbyły się warsztaty z najmłodszymi uczestnikami wydarzenia, w trakcie których, dzięki Dobrym Sklepom Rowerowym , dzieci mogły wcielić się w projektantów grafik na jednoślady. Najmłodsza z artystek miała 20 miesięcy, a ogólnie rzecz biorąc ekspresja małych twórców wykraczała poza rowerowe ramy (a niekiedy i poza kartkę papieru). Warsztatowa grupa otworzyła mały cykl projektowania, kolorowania i wymyślania grafik rowerowych – przez dzieci, dla dzieci. Kolejne próby podejmowane zostały w ciągu ostatnich dni, w ramach wakacyjnych warsztatów plastycznych w BWA Zielona Góra. Już niebawem na Blogu Rowerowym – kącik dla najmłodszych rowerzystów i galeria prac małych uczestników obu warsztatów.

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

Równolegle odbywało się zwiedzanie wystawy Velodream – goście oprowadzani byli przez kuratorkę wystawy, Joannę Stembalską. Była  to nie tylko okazja ku temu, by obejrzeć prace, ale i wysłuchać historii o nich.

BWA x RAP SZALET przedstawiają TEMAT ROWER

Całość wieńczył Rap Szalet, również odbywający się w ogrodzie BWA – wieczorna impreza przy akompaniamencie DJ-ów (którzy zresztą przygrywali nam w tle również za dnia) zgromadziła bardzo dużo zainteresowanych.

Wydarzenia odbywające się w ramach Biennale  będą trwały do końca sierpnia. Aktualności można śledzić na bieżąco na facebookowych profilach:  OUT OF STH oraz BWA Wrocław.

Fot. Justyna Fedec, Feliks Marciniak

 

 

 

 

Dodaj komentarz przez Facebook

komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *