Zapowiedź wyprawy rowerowej – Skandynawia 2014

Skandynawia 2014 to samotna ekspedycja polegająca na połączeniu klasycznej wyprawy rowerowej ze zdobywaniem najwyższych wzniesień i szczytów Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Szwecji, Norwegii oraz Danii. Szczyty należą do Korony Europy.

IMG_5015
Startuje dosyć nietypowo, z Lublina. Polska wschodnia to wciąż mało uczęszczane przeze mnie rejony. Planuję przejazd przez Kazimierz nad Wisłą, wieś Damianów, chwilowy postój w stolicy a na pożegnanie z Polską zwiedzanie Białowieskiego Parku Narodowego. Dalsza trasa prowadzi przez najwyższe wzniesienia Białorusi, Litwy, Łotwy i Estonii. Z Tallina do Helsinek czeka mnie przeprawa promowa. Przed Finlandię przejadę jak po linii na północ aż do Przylądka Północnego Nordkapp po drodze zwiedzając miasto Rovaniemi i mijając koło podbiegunowe. Po zdobyciu Nordkapp skieruję się na południowy zachód wchodząc na najwyższe szczyty Finlandii i Szwecji. Dalej zamierzam wjechać na najwyższą drogę Juvasshytta 1846m.npm oraz wejść na szczyt – Galdhopiggen 2469m.npm, najwyższą górę Norwegii i całej Skandynawii. W Norwegii czekają mnie również inne ciekawe atrakcje jak najbardziej znana i kręta droga zwana „Drabiną Troli” – Trollstigen czy klif Preikestolen sięgający ponad 600m ponad fiordem Lysefjord. Z Goteborga z Szwecji promem przepłynę do duńskiego miasta Frederikshavn. Kierując się na południe odwiedzę Kopenhagę. Duńska stolica znana jest przecież z najlepszych dróg rowerowych na świecie.

skandynawia
W Norwegii w regionie Oppoland znajduje się miasteczko Vang nad jeziorem o tej samej nazwie. To właśnie z tego miejsca został przeniesiony drewniany kościółek Vang który obecnie stoi w Karpaczu. Oczywiście wioskę Vang również odwiedzę. Przejadę też przez dwa miasta partnerskie Jeleniej Góry czyli mojego miasta rodzinnego. Valkeakoski w Finlandii oraz Randers w Danii.

Na całej trasie jest kilka spornych miejsc. Na przykład Nordkapp wcale nie jest najbardziej wysuniętym przylądkiem na północ. W Finlandii najwyższym punktem kraju wcale nie jest szczyt a zbocze góry Haltiatunturi której wierzchołek leży w Norwegii. Na Litwie oraz w Danii różnice pomiędzy najwyższymi wzgórzami to niecały metr więc postanowiłem „zaliczyć” trzy pierwsze wzniesienia tych państw szczególnie, że leżą w bardzo bliskiej odległości względem siebie.

IMAG3036
Jako ciekawostkę dodam jeszcze pomysł odwiedzenia wszystkich polskich wiosek które w nazwie mają moje imię. Trzy z nich już zwiedziłem. Są to Damianowo, Damianowice (Woj. Dolnośląskie) i Damiany (Woj. Świętokrzyskie). Kolejna wioska znajduje się w Województwie Mazowieckim i jest to Damianów.

mapa1

Cele wyprawy:
– Białowieski Park Narodowy

– Białoruś – najwyższy punkt Białorusi – Gora Dzerzhinskaya – 345m.npm
– Estonia – najwyższe wzniesienie Estonii – Suur Munamägi – 318m.npm
– Łotwa – najwyższe wzniesienie Łotwy – Gaizikalns – 311m.npm
– Litwa – najwyższe wzniesienia Litwy – Aukštasis Kálnas / Juozapinės Kalnas – 294m.npm

– najwyższy szczyt Norwegii i całej Skandynawii – Galdhopiggen 2469m.npm
– najwyższy szczyt Szwecji – Kebnekaise 2117m.npm
– najwyższy punkt Finlandii – Halti Háldi 1328m.npm
– najwyższy szczyt Finlandii – Ridnitsohkka 1317m.npm
– najwyższe punkty Danii – Yding Skovhoj 172,5m.npm, Møllehøj 170m, Ejer Bavnehoj 170m

– Przylądek Nordkapp (North Cape) – oraz Knivskjellodden
(najbardziej na północ wysunięte miejsca w Europie w kole podbiegunowym)
– Drabina Troli – najbardziej znana i kręta droga Skandynawii
– najwyższy podjazd Skandynawii – Juvasshytta 1846m.npm

 

 

Wyprawę wspierają między innymi tak znane marki jak: HTC, Author, Sante, Extrawheel czy Primal Wear Polska
Główni patroni medialni wyprawy to National Geographic Traveler, Gazeta Wrocławska, Cykloid.pl, Jelonka.com, Wrower.pl, Jelenia.pl
Patronat honorowy objęli Marszałek Dolnego Śląska, Prezydent Jeleniej Góry oraz Karkonoskie Stowarzyszenie Cyklistów

Więcej info na stronach:

www.DamianDrobyk.pl
http://skandynawia.damiandrobyk.pl/oraz oczywiście na naszym blogu:)

Codziennie newsy z trasy na profilu Facebook – Damian na Wyprawie

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj