Out Of Sth vol. 4 czyli o rowerowym lecie we Wrocławiu ciąg dalszy

Niedawno wspominałam o Bike Days, festiwalu, który ma odbyć się we Wrocławiu na początku czerwca, czas opowiedzieć trochę o kolejnym rowerowym wrocławskim wydarzeniu, które zbliża się wielkimi krokami. Out of Sth, 4. Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej to zbiór wystaw, spotkań, prezentacji i dyskusji, trwających przez całe lato. W trakcie trwania Biennale sztuka, tworzona przez reprezentantów z całego świata nie tylko wypełnia galerie, ale również przekracza ich progi, wychodząc w przestrzeń (i pojawiając się choćby w Parku Tołpy).

out_of_sth

Każda edycja Biennale podporządkowana jest innej tematyce. W tym roku tematem przewodnim są rowery i po raz kolejny przekonujemy się, że w sferze sztuki jest to temat wyjątkowo wdzięczny i dający duże pole do popisu. Mocną stroną Out of Sth jest fakt, że wykracza poza galeryjne ramy (dosłownie i w przenośni) i pokazuje, jak sztuka łączy się z życiem miasta i jak wrasta w miejską tkankę – i tu tym bardziej rower „odnajduje się” doskonale. Zależy nam, by sztuki wizualne nie kojarzyły się z niedostępnym zjawiskiem – mówi Joanna Stembalska, kuratorka Biennale – Rower dla nas nie jest tylko zagadnieniem artystycznym, to również ważna część naszego codziennego życia w mieście.

Najmocniejszym punktem biennale jest wystawa Velodream, na której można będzie zobaczyć prace ponad 30. twórców z całego świata, wśród nich – choćby tak znakomite przykłady, jak projekt Ugo Gattoni (wspominany już przeze mnie przy okazji najpiękniejszych ilustrowanych publikacji rowerowych) czy znany Cyclemon.

cityscape

Thomas Yang (Singapur), Cityscape (Krajobraz miasta), 2012, litografia (c)100copies

rower_z_tektury

Chris Gilmour (Wielka Brytania), Rower (z motorkiem), 2010, rzeźba wykonana z tektury, foto: Paolo Commuzzi

cyclemon

Fragment serii Cyclemon,  Romain Bourdieux i Thomas Pomarelle (Francja), 2013

Inauguracja Out of Sth już w najbliższy piątek, w  galerii Awangarda i Ogrodzie BWA przy ul. Wita Stwosza 32. Otwarcie Biennale potrwa kilka godzin – o 18:00 nastąpi spotkanie z artystami, Gavinem Turkiem & Benem Wilsonem, godzinę później – wernisaż w obecności tych twórców, jak i kilku kolejnych artystów biorących udział w przedsięwzięciu (Yann Toma, Katie Callan, Folke Köbberling, Luca Battiston) o 19:30 będzie miał miejsce performance (Luca Battiston), zaś o 20:00 planowany jest koncert Night Marks Electric Trio LIVE, tegorocznych laureatów Nagrody Warto.

Kto jednak nie zdąży na otwarcie, nic straconego ponieważ wystawy i spotkania odbywające się w ramach Out of Sth będą trwały do końca sierpnia. Aktualności można śledzić na facebookowej stronie biennale, a więcej o planowanych wydarzeniach – również na stronie BWA Wrocław. Warto zaznaczyć, że oba przedsięwzięcia – Bike Days i Out of Sth – pokrywają się w czasie, a w niektórych punktach łączą, zaś organizatorzy łączą siły i współpracują ze sobą. Przykładem takiego punktu jest choćby welodrom, który zostanie zamieniony w piknikową przestrzeń 7. czerwca. Jest więc okazja by zaplanować sobie naprawdę udane, rowerowe lato.

A oto, jak w filmowym zwiastunie zachęca nas do udziału w Biennale dyrektor BWA Wrocław, Marek Puchała:

Na zdjęciu „okładkowym”: Gavin Turk & Ben Wilson (Wielka Brytania), 4H, 2012, instalacja. Zdjęcia udostępnione dzięki uprzejmości organizatorów.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj