Okulary na rower – jak je wybrać?

Okulary to ważny element kolarskiej garderoby. Producenci prześcigają się w proponowaniu coraz to nowych modeli, kształtów, kolorów… Jak więc wybrać te odpowiednie? Podpowiadamy czym się między sobą różnią, na co zwrócić uwagę oraz pytamy o zdanie jednego z czołowych polskich kolarzy, zawodnika ekipy Voster Uniwheels Team.

Na jakie cechy okularów zwrócić uwagę przy zakupie?

filtr UV

Jest niezbędny do ochrony przed promieniami słonecznymi. Zwracajmy uwagę czy okulary posiadają filtr UV 400, który w 100% pochłania promieniowanie. Taki filtr zapewni pełną ochronę oczu. Informację które okulary są w niego wyposażone znajdziesz w katalogu lub na stronie producenta. Często również na samych szkłach znajduje się naklejka informująca o filtrze UV.

inne właściwości soczewek

Warto sięgnąć po okulary wyposażone w soczewki z powłoką antyrefleksyjną. To cienka warstwa położona po obu stronach szkieł, podnosząca ich walory użytkowe. Poprawia kontrast widzenia i eliminuje odblaski, a tym samym pozwala nam lepiej widzieć ścieżkę po której jedziemy nawet gdy pojawiają się refleksy. Druga przydatna właściwość to powłoka chroniąca przed parowaniem soczewek. Docenisz ją w wysokich temperaturach oraz przy zmiennych warunkach pogodowych. Zastosowanie powłok dodatkowo ogranicza osiadanie kurzu na powierzchni i zwiększa odporność na zarysowania.

– noski i zauszniki

To dwa miejsca styku okularów ze skórą, dlatego trzeba zwrócić szczególną uwagę na noski i zauszniki. Nie ma jednej recepty jak dobrać odpowiednie dla każdego. Ważne jest, żeby przymierzyć okulary przed zakupem i sprawdzić jak leżą. Zauszniki i noski powinny być elastyczne i najlepiej antyalergiczne. To kwestia wygody, a także zabezpieczenia przed otarciami skóry, zwłaszcza przy wyższej temperaturze i wielu godzinach spędzonych na rowerze.

– kolor soczewek

Zależnie od pogody sprawdzają się różne kolory soczewek. Coraz więcej modeli dostępnych na rynku jest wyposażonych w wymienne szkła. Dzięki temu okulary są bardziej uniwersalne i z powodzeniem posłużą Ci w różnych warunkach. Przyciemniane sprawdzą się w słoneczne dni, żółte lub pomarańczowe szkła wyostrzą kontrast w pochmurne dni lub gdy powoli zapada zmierzch. Warto mieć też przezroczyste soczewki, które będą po prostu chronić przed pyłem, kurzem czy owadami. Możesz rozważyć też fotochromy, przyciemniające się przy zmieniającym się nasłonecznieniu. Trzeba jednak pamiętać, że zawsze potrzebują one chwilę, żeby przyciemnić się lub rozjaśnić, co może być kłopotliwe np. na MTB gdy gwałtownie wjeżdżamy z rozgrzanej słońcem drogi do zacienionego lasu.

Opinia zawodnika – Adam Stachowiak (Voster Uniwheels Team)

Okulary to ważny element ubioru kolarza. Spełniają nie tylko walory estetyczne, ale także zdrowotne – chronią nasze oczy na trasie. Są nieodzownym atrybutem kolarzy startujących zarówno na szosie, jak i na torze czy w MTB. Chronią nas przed promieniami słonecznymi, deszczem, wiatrem, a także przed owadami.

Odpowiednio dobrane okulary charakteryzują się przede wszystkim odpowiednim filtrem UV, który chroni nasz wzrok przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Istotna jest także ochrona przed parowaniem podczas deszczowej pogody. Kształt okularów to sprawa drugorzędna, ponieważ każdy zawodnik podchodzi do tego indywidualnie. Kwestia co komu bardziej pasuje i w czym czuje się lepiej. Istotne dla mnie są wymienne soczewki. Szła przyciemniane preferuję podczas słonecznej pogody, natomiast szła przezroczyste, gdy jest deszczowo i pochmurnie.

W tym sezonie moja ekipa Voster Uniwheels Team korzystała z okularów Accent Stingray, które jak najbardziej sprawdziły się w ciągu roku. Miałem możliwość wypróbować ich funkcjonalność zarówno podczas upalnych i słonecznych dni, a także w deszczowych warunkach. Zarówno w jednych, jak i drugich zdały sprawdzian. Używałem w swojej karierze wielu par okularów i zdecydowanie te wypadają na tle innych bardzo dobrze.

Tekst i zdjęcia: Voster Uniwheels Team
Więcej o ekipie przeczytacie na stronie zespołu oraz na oficjalnym profilu na FB.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

3 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj