Trasy Rowerowe

Jeśli zwiedziłeś już na rowerze wszystkie okoliczne miejsca, zapewne będziesz chciał wybrać się gdzieś dalej. Możliwości spędzenia wolnego czasu w siodle (a właściwie siodełku) jest bardzo wiele, a rowerowe wakacje mogą stać się ciekawą alternatywą. Organizacje zajmujące się wyznaczaniem tras rowerowych starają się łączyć aktywny wypoczynek z innymi atrakcjami. Ciągłe pedałowanie, nawet wśród pięknej przyrody dla wielu może być zbyt monotonne, dlatego do programu rowerowej wyprawy z rodziną lub przyjaciółmi możesz dołożyć zwiedzanie okolicznych zabytków, poznawanie lokalnej kultury, czy chociażby wędkarstwo.
Z asfaltu w teren
Rosnąca popularność kolarstwa górskiego i przeniesienie turystyki rowerowej z dróg asfaltowych w teren spowodowała, że rowerzyści stali się równoprawnymi uczestnikami szlaków. No, może tak nie do końca równoprawnymi, bo piesi wcale nie są zachwyceni rowerzystami pędzącymi po „ich ścieżkach”. Pojawiają się argumenty, że szybko jadący rowerzysta stanowi zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu, a poza tym szlaki piesze (zwłaszcza w wyższych partiach gór) posiadają odcinki bardzo trudne do przejechania lub w ogóle nieprzejezdne.
Z tego powodu w połowie lat dziewięćdziesiątych zaczęto wytyczać pierwsze trasy rowerowe znajdujące się w miejscach o zwiększonym ruchu rowerzystów. Obecnie najczęściej spotykanym oznaczeniem jest symbol roweru znajdujący się na białej prostokątnej planszy. Dodatkowo pod rowerem umieszcza się kolorowy prostokąt, którego kolor uważany jest za kolor szlaku. Trasy te zostały oficjalnie uznane przez PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze) zgodnie z którego wytycznymi większość szlaków rowerowych prowadzi drogami leśnymi i polnymi, a także innymi istniejącymi drogami o małym ruchu samochodowym. Wytyczono je w taki sposób, aby w całości były przejezdne nawet dla mało wprawnego rowerzysty.
Przekraczaj granice
Dla stale rosnącej rzeszy turystów poszukujących ciekawych tras rekreacyjnych i krajoznawczych ciekawą alternatywą są rowerowe trasy międzynarodowe. Na południu Polski powstają takie trasy sieci EuroVelo (European Cyclists Federation), które w Polsce oznacza się białymi kwadratowymi polami z zieloną obwódką, zielonym rowerem i numerem trasy. Jedna z najbardziej znanych tras R4 ma aż 4000 km (!), rozpoczyna się w Niemczech, prowadzi przez Czechy (Praga) i Polskę południową (opolskie, górny Śląsk, Kraków), a kończy w Kijowie.
Innym przykładem może być trasa Grennways Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, na której znakach pod znakiem roweru zamiast numeru trasy jest symbol trasy Kraków – Morawy – Wiedeń.
Turystyka rowerowa w sieci
www.kztt.webpark.pl Klub Znakarzy Tras turystycznych PTTK. Grupa miłośników z Górnego Śląska działająca aktywnie na rzecz znakowania tras turystycznych w regionie.
www.greenways.pl Greenways to wielofunkcyjne szlaki dziedzictwa. Łączą regiony, atrakcje turystyczne i lokalne inicjatywy, wspierają rozwój turystyki przyjaznej dla środowiska i rekreacji oraz promują zdrowy styl życia i niezmotoryzowane formy transportu, w tym turystykę rowerową.
www.szlakodry.pl Szlak Odry stanowi ponad 500 kilometrów tras rowerowych oraz pieszych utworzonych w zakątkach doliny rzeki Odry. Walory krajobrazowe, kulturowe oraz przyrodnicze sprawiają, iż jest to wyjątkowa w skali Europy dolina wielkiej rzeki.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.