Contador królem Włoch, Pinotti wygrywa próbę czasową

Hiszpan obronił różową koszulkę i wygrał 91-szy Giro d’Italia, zwiększając swoją przewagę nad Rico. Bruseghin utrzymuje trzecią pozycję. Ostania „czasówka” dla Pinotti.1 czerwca w Mediolanie, Marco Pinotti wygrał 21-szy i ostatni etap Giro d’Italia, 28,5 km odcinek jazdy indywidualnej na czas po płaskim terenie z Cesano Maderno do Mediolanu. 32-dwu letni Włoch z grupy High Road, wyprzedził swojego kolegę z grupy, Niemca Tony Martin o 7 sekund i Rosjanina Ignatiev (Tinkoff) o 10 sekund. Czwartym był Wiggins z 13 sekundową strata, a piątym był Van de Velde z 22 sekundową stratą. Pinotti, dwukrotny Mistrz Włoch w jeździe indywidualnej na czas (z roku 2005 i 2007), a także czterodniowy lider Giro w 2007, w ten sposób osiągnął 6 zwycięstwo w karierze.

Zwycięzcą 91 Giro d’Italia został Alberto Contador. 25-letni Hiszpan z drużyny Astana wygrał Tour de France w zeszłym roku. Jest pierwszym aktualnym zwycięzcą Tour’u, który wygrał Giro od czasu Indurain’a w 1992 roku. W końcówce Contador prowadził w klasyfikacji bez wygrywania etapów. Taka sytuacja miała miejsce 10 razy, ostatnio w 2005 w przypadku Savoldelli.
Drugim został Riccardo Rico, zwycięzca etapów Agrigento i Tivoli. 24-letni Włoch z grupy Saunie, który startował z 4 sekundową stratą, stracił 1:53 do Contador’a i dlatego też skończył wyścig 1:57 za zwycięzcą.
Na trzecim miejscu na podium w Mediolanie stanął Marzio Bruseghin, któremu udało się skutecznie obronić, z jedynie 2 sekundową przewagą, przed atakiem Franco Pellizotti. Bruseghin, Włoch z grupy Lampre, miał 2:54 straty do Contador’a. Pellizotti był czwarty ze stratą 2:56. Menchov piąty (3:37 straty), Sella szósty, zeszłoroczny triumfator Di Luca ósmy, a Simoni dziewiąty.

Minęło 12 lat odkąd nie Włoch wygrał Giro d’Italia: ostatnim był Pavel Tonkov w 1996. Ostatnim (i jak do tej pory jedynym) Hiszpanem, który wygrał Giro był Miguel Indurain, w roku 1992 i 1993.

Więcej informacji tutaj.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.