Dobry Weekend Rowerowy w Brennej

Nasi przewodnicy jak zwykle stanęli na wysokości zadania i przegotowali dwie niezwykle urokliwe trasy. Tym razem zapraszamy Państwa na wycieczkę rowerową szczytami górskimi wokół Brennej (MTB) oraz doliną Brennicy (trekking). Na wszystkich chętnych do wspólnej przejażdżki będziemy czekać 7 sierpnia, pod Amfiteatrem, od godziny 11:00. Dla uczestników przygotowaliśmy mapki z trasami oraz okolicznościowe certyfikaty.

Będzie to już piąta i niestety ostatnia okazja do spotkania w ramach cyklu Dobre Weekendy Rowerowe w tym sezonie. Relacje z wcześniejszych weekendów można przeczytać tutaj: https://blogrowerowy.pl/newsletter/dobry-weekend-rowerowy-w-istebnej-juz-za-nami/ i https://blogrowerowy.pl/newsletter/po-weekendzie-w-ustroniu/

TRASA MTB – Wycieczka na Kotarz, Grabową i Stary Groń

Krótka charakterystyka:
Trasa średnio trudna i urozmaicona. Prowadzi doliną Hołcyny, wspina się na Kotarz, a później zjeżdża na Grabową. Na Grabowej rozpoczyna się najładniejszy odcinek trasy – grzbiet Starego Gronia i Horzelicy. Trasę cechują zróżnicowane, często zmieniające się rodzaje nawierzchni. Za wyjątkiem początkowego odcinka, brak odcinków płaskich.

Start i meta: Brenna Amfiteatr
Czas jazdy: 2 godz.
Trudność: 3 – średnio trudna

Przebieg trasy:
Brenna Amfiteatr – Brenna Hołcyna – Kotarz – Grabowa – Stary Groń – Horzelica – Brenna Amfiteatr

Opis:
Z Amfiteatru jedziemy asfaltem początkowo ul. Sportową ok. 500m i ok. 4 km ulicą Hołcyna, a później ulicą Kotarz do przysiółka „Do Woźnej” leżącego na końcu doliny. Tutaj rozpoczynamy trudny podjazd nową szeroką drogą leśną biegnącą w kierunku Kotarza. Droga momentami przecina, a momentami biegnie równolegle z niebieskim szlakiem turystycznym na Kotarz. Po ok. 3 kilometrach dojeżdżamy do czerwonego szlaku biegnącego z Klimczoka na Przełęcz Salmopolską, mijając po drodze Halę Jaworową z pięknym widokiem na dolinę Brennej. Skręcamy w lewo i trudną technicznie leśną drogą zjeżdżamy na Grabową (907 m n.p.m.). Z Grabowej rozpoczynamy jazdę czarnym szlakiem (początkowe kilkaset metrów – bardzo trudny zjazd kamienistym żlebem) w kierunku Horzelicy. Od Chaty Grabowej rozpoczniemy zdecydowanie najładniejszy odcinek trasy. Szeroka leśna droga prowadzi nas na Stary Groń (792 m n.p.m.) i Horzelicę (798 m n.p.m.), zapewniając mnóstwo pięknych widoków na praktycznie cały Beskid Śląski. Z Horzelicy rozpoczynamy zjazd zielonym szlakiem turystycznym do centrum Brennej. Początkowo łagodnie opadająca leśna droga zamienia się w klasycznego single traka, a ostatni odcinek to trudny zjazd ścieżką leśną wzdłuż narciarskiej trasy zjazdowej.

Preferowany sprzęt: rower górski, amortyzowany
Zalecane opony: średni lub gruby bieżnik, typowo terenowe (zależne od pogody)

TRASA trekkingowa – Wycieczka doliną Brennicy

Krótka charakterystyka:
Trasa bardzo łatwa, prowadząca doliną Brennicy i zboczami Żarnowca. Najciekawszy odcinek trasy to fragment trawersu Żarnowca z pięknymi widokami na dolinę Brennicy, oraz Górki Wielki i Małe.

Start i meta: Amfiteatr w centrum Brennej
Czas jazdy: 1,5 godz.
Trudność: 1 – bardzo łatwa

Najwyższy punkt: 475 m n.p.m. /Amfiteatr/
Przewyższenia: 120 m

Przebieg trasy:
Brenna Centrum – ulica Leśna – Stacja CPN Green – ulica Leśników – ulica Kormany – ulica Cisowa – ulica Brzegowa – ulica Kretowskie – ulica Olszyna – w Górkach Wielkich przejeżdżamy na drugą stronę rzeki i ulicą Wałową rozpoczynamy powrót w kierunku centrum Brennej – dojeżdżamy do ulicy Barujec – przecinamy ulicę Górecką i rozpoczynamy jazdę ulicą Lipowska w kierunku Ustronia – po 2 km skręcamy w lewo i żółtym turystycznym szlakiem dojeżdżamy do leśnej drogi trawersującej zbocza Żarnowca – skręcamy w lewo i rozpoczynamy najładniejszy fragment trasy do kapliczki przy ulicy Żarnowiec – ulicą Żarnowiec zjeżdżamy do ulicy Barujec po drodze przecinając ulicę Górecką – ulicami Brzegową, Cisową, Kormany, Leśników i Leśną wracamy do centrum Brennej.

Preferowany sprzęt: rower trekkingowy
Zalecane opony: drobny bieżnik, 90% nawierzchni to asfalt

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj