Zabezpiecz swój rower

Niezależnie od wartości  dla każdego z nas rower jest czymś wyjątkowym. Służy nam do treningów, wyścigów, przejażdżek czy dojazdów do pracy. Z bólem serca patrzymy na każdą rysę, zadrapanie czy uszkodzenie. Nie ma co się dziwić, że na są myśl o jego kradzieży żołądek podnosi się nam do gardła. W takich chwilach uspokoić może nas tylko jedno – dobre zapięcie rowerowe!

Historia firmy Kryptonite rozpoczęła się prawie 40lat temu od wizjonerskiego pomysłu Michael`a Zane na stworzenie najlepszego na rynku zapięcia rowerowego. Zamek w kształcie litery U, popularnie nazwany później U-Lockiem już na samym początku został poddany rygorystycznym testom. Pewny swojego wynalazku Michael przypiął nim na 3 dni i nocy swój rower do skrzynki pocztowej w jednej z dzielnicy Nowego Yorku. Zniknęło z niego wszystko….. oprócz ramy i zamka, noszącego ślady licznych prób zniszczenia lub otwarcia. Legenda rosła w siłę, by po prawie 20 latach powrócić znów z jednym ze swoich najlepszych zamków. New York Lock, którym warta 600$ Univega przypięta została na dwóch okrytych najgorsza sławą ulicach w mieście, przetrzymał wszelkiego rodzaju ataki i próby kradzieży przez 8 dni i nocy. Rower przenoszony był jeszcze i przypinany przez kolejne 3 tygodnie, aby w końcu przekonać Zane`a i jego wspólnika Neila McDaida w tym, że ich topowy produkt sprosta największym wyzwaniom ulicy. Obecnie firma Kryptonite jest jedną z najbardziej cenionych i rozpoznawanych marek w branży zabezpieczeń rowerowych, a jej zamki osiągają bardzo wysokie noty we wszelkiego rodzaju testach.

Dziś przedstawiam kilka przydatnych porad amerykańskiego producenta jednych z najlepszych zamków rowerowych na świecie:

 1. Zawsze przypinaj swój rower, niezależnie od lokalizacji. Dom, garaż, uczelnia czy na pozór bezpieczne miejsce usypiają tak naprawdę tylko naszą czujność, a na to złodziej liczy najbardziej (przykłady zabezpieczeń: New York Legend Chain, Strong Hold, New York Fahgettaboudit ).
 2. Przypinaj rower do stałych, pewnych i nieruchomych elementów infrastruktury miejskiej jak: latarnie, poręcze, stojaki rowerowe lub inne. Ważne, aby element, do którego przypinamy nasz rower nie był zbyt łatwy do sforsowania lub przecięcia. Przypinanie do znaków drogowych lub słupów, które umożliwiają podniesienie roweru i kradzież bez konieczności przecinania zamka nie jest dobrym rozwiązaniem (przykłady zabezpieczeń: Evolution series 4, New York Noose).
 3. Przypinaj rower zawsze w ruchliwym miejscu lub w takim, gdzie złodziej nie będzie miał pewności, że możesz wrócisz w każdej chwili (sklep, bank, poczta itp) (przykłady zabezpieczeń: Kryptolok series 2, KryptoFlex Combo Cable).
 4. Zostawiaj rower miejscu, w którym znajdują się również inne rowery. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że złodziej wybierze inny lub mniej zabezpieczony niż Twój (przykłady zabezpieczeń:Evolution Mini, Modulus 1010S).
 5. Przypinając rower U-lockiem staraj się zrobić to w taki sposób, aby zostawić jak najmniej wolnego miejsca lub żeby był on przypięty możliwie ciasno. Utrudnia to dużej mierze zastosowanie narzędzi, a także przekręcenie go do optymalnej do kradzieży pozycji (przykłady zabezpieczeń: New York Fahgettaboudit, Keeper 12).
 6. Staraj się zapinać U-lock w taki sposób, aby zamek skierowany był w dół, jednak nie za blisko ziemi. Zbyt nisko umieszczony zamek może w dużej mierze ułatwić złodziejowi podparcie narzędzi o ziemie lub podważenie zamka (przykłady zabezpieczeń:Evolution series 4New York Lock).
 7. Zawsze zabezpieczaj łatwo demontowalne komponenty lub akcesoria przy pomocy drugiego zamka, którym może być np. stalowa linka. Uchroni to w szczególności części przypinane na szybkozamykacze, jak np. koła (przykłady zabezpieczeń: Evolution Mini 7 + Kryptoflex Cable, Kryptolok series 2 + Kryptoflex 1015 KCL).
 8. Dla lepszej ochrony zastosuj dwa różne zamki jak U-lock i stalowa linka. Powoduje to konieczność użycia dwóch różnych typów narzędzi do kradzieży, co znacznie ją utrudnia (przykłady zabezpieczeń: New York Fahgettaboudit + Kryptoflex 815 CC, Evolution series 4 + R4 ).
 9. Zawsze przypinaj rower do stałych elementów, a nie do siebie. Rower, w który spięte jest tylko przednie lub tylne koło z ramą bardzo łatwo przenieść w inne miejsce lub wrzucić do samochodu.
 10. Jeśli dojeżdżasz rowerem do pracy lub na uczelnie i przypinasz go zawsze w jednym i tym samym miejscu, złodziej po kilkudniowych obserwacjach może dokładnie ustalić sobie najlepszy czas kradzieży. Dlatego dojeżdżając przypinaj rower w różnych lokalizacjach, aby rower nie był utożsamiany zawsze z tym samym miejscem.
 11. Dla pewności zawsze sprawdź czy zamek jest zapięty zanim zostawisz rower. Lepiej mieć 100% pewność.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

2 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj