Author oficjalnym rowerem 68.Tour de Pologne UCI World Tour!

Tour de Pologne, wyścig, którego nie trzeba chyba przedstawiać żadnej osobie w naszym kraju. Rokrocznie gromadzi przed telewizorami i na trasie miliony widzów, którzy nawet jeśli nie interesują się na co dzień kolarstwem, to mimo to przez ten jeden tydzień w roku uważnie śledzą zmagania kolarzy. Podczas tegorocznej edycji wyścigu marka Author dołączyła do grona sponsorów, wspomagających tą najważniejsza imprezę kolarską w Polsce. Rowery szosowe z charakterystyczną literką A widoczne są w kolarskim peletonie już od wielu lat. W przeszłości wygrywała na nich grupa DHL Author, a obecnie na Authorach ściga się zawodowa grupa kolarska Bank BGŻ Team. Nic, więc dziwnego, że marka, posiadająca prawie 20 letnią historię postanowiła wesprzeć, to największe wydarzenie kolarskie w Polsce.

Krótka historia

Tour de Pologne może się poszczycić prawie 80 letnią historią, której korzenie sięgają 1928 roku. W wyścigu brało wtedy udział zaledwie 71 kolarzy. W kolejnych latach impreza szybko zyskała ogromną popularność, aż w końcu urosła do rangi jednego z najważniejszych wydarzeń sportowych międzywojennej Polski. Nie zaburzył tego stanu rzeczy nawet wybuch II Wojny Światowej i zaledwie 2 lata po jej zakończeniu kolarze znów wyruszyli na zniszczone wojenną zawieruchą drogi. Aż do początku lat 90tych wyścig organizowany był jako impreza amatorska, jednak upadek komunizmu i sukcesywny rozwój profesjonalnego kolarstwa sprawił, że od roku 1993 w wyścigu zaczęli pojawiać się światowej klasy kolarze. Stało się to za sprawą Czesława Langa, który w organizację wyścigu włożył całe swoje serce, a także niemałe zasoby finansowe.

Zaowocowało to w późniejszych latach i doprowadziło  do włączenia Tour de Pologne w roku 2005 do elitarnego grona wyścigów UCI World Tour.  Obecnie wyścig gromadzi przed telewizorami, monitorami komputerów, a także na trasie miliony kibiców. Za sprawą programów sportowych jest emitowany do prawie 40 krajów w 9 językach. Od 2 lat wyścig odbywa się także pod patronatem prezydenta RP.

Trasa wyścigu

Trasa wyścigu rokrocznie podlega rozmaitym zmianom. Chodzi tutaj zarówno o długości poszczególnych etapów, ich profile, a także miasta, przez które przejeżdża kolorowa kolumna kolarzy.  Mamy zatem płaskie odcinki dla sprinterów, kończące się podjazdami etapy dla górali, a także fragmenty trasy dla zawodników specjalizujących się w ucieczkach.

W tym roku trasa wyścigu liczy 1184,5km i tak jak miało to miejsce w poprzednich latach składa się z 7 etapów. Start 68 Tour de Pologne nastąpi w Pruszkowie, gdzie następnie kolarze po wjeździe na ulice Stolicy rozpoczną zmagania na 8km rundach, co najprawdopodobniej zaowocuje finiszem z dużej grupy.  Następne dwa płaskie etapy kończące się w Dąbrowie Górniczej – 159,6km i Katowicach – 135,7km, to kolejne szanse dla sprinterów, których dopingować będą,  jak miało to miejsce w zeszłym roku, całe rzesze kibiców ze Śląska. 4 etap to pierwsza okazja dojścia do głosu kolarzy klasycznych i specjalizujących się w trudnych końcówkach zakończonych finiszem pod górę.

Zanim jednak peleton dotrze do mety i zakończy zmagania na wyłożonym kostką cieszyńskim rynku, będzie musiał zmierzyć się z pierwszymi poważniejszymi wzniesieniami wyścigu- przełęczą Koniakowską i Kubalonką.Etap 5 i 6, to królewskie etapy górskie w okolicach stolicy naszych Tatr. Dwa liczące ponad 200km odcinki kończące się górskimi finiszami w Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej powinny ustalić klasyfikację generalną i dostarczyć fanom kolarstwa niezapomnianych wrażeń i emocji.

Wyścig zakończy się najkrótszym etapem tegorocznego edycji, liczącym zaledwie 128km i odbywającym się na malowniczych rundach w Krakowie. Liczcie zatem na walkę do samego końca, a także zapierające dech w piersiach ujęcia jednego z najpiękniejszych zabytkowych miast w naszym kraju.

Author

Tak jak wspomniałem na początku, rowery Authora towarzyszyć będą nieodłącznie zmaganiom kolarzy. Zachęcamy do zadawania pytań, oglądania rowerów i wspólnego przeżywania tej największej imprezy kolarskiej w naszym kraju. Zapraszamy na 68 Tour de Pologne UCI World Tour.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj