Tour de Pologne – Etap1 – Pruszków – Warszawa (101,5 km)

Marcel Kittel (Skil – Shimano) po finiszu z peletonu został zwycięzcą pierwszego etapu wyścigu zakończonego metą w Warszawie. Podczas emocjonującego finiszu wyprzedził on przed końcową kreską Norwega Alexandra Kristoffa (BMC Racing Team) oraz Włocha Francesco Chicchiego (Quick Step).

Mimo zmiennej ostatnio pogody dziś niebo nad stolicą było dla kolarzy łaskawe i nie spadła ani jedna kropa deszczu. Temperatura w okolicy 20 stopni i stosunkowo krótki etap (101,5km) sprawiły, że kolarze przejechali go z prędkością prawie 50km/h w niewiele ponad 2h.

Już na pierwszych kilometrach od peletonu oderwała się 6 osobowa grupa kolarzy: Adrian Kurek (Polska), Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat), Arkimedes Arguelyes (Katusha), Pierre Cazaux (Euskaltel), Carlos Ivan Oyarzun (Movistar) i Fabio Piscopiello (Dr Rosa). Bardzo szybko wypracowali oni sobie prawie 3 minutową przewagę, która dopiero mniej więcej od połowy dystansu powoli zaczęła maleć za sprawą pracy grup: Rabobank, Skil, a później HTC.

W ucieczce, bardzo aktywnie jechał Adrian Kurek, który dzięki ambitnej walce na lotnych premiach wywalczył dziś koszulkę najaktywniejszego zawodnika.  Podczas kolejnych 8km rund na ulicach Warszawy przewaga zaczęła stopniowo maleć. Gdy uciekinierzy zaczęli już czuć na plecach oddech peletonu w grupce pojawiła się pewna nerwowość. Prób odjazdów próbowali między innymi Arguelyes i Kurek, jednak bezskutecznie.

Przed wjazdem na ostatnią rundę akcja została zlikwidowana.  Na zawodników czekała jeszcze jedyna tego dnia premia górska (91,7km), którą po zażartej walce wygrał Michał Gołaś (Vacansoleil), zostając tym samym liderem tej klasyfikacji.

Na końcowych kilometrach prędkość sięgała prawie 80km/h. Mocne tempo nadawali zawodnicy HTC, jednak na około 3km przed metą na czele peletonu zaczęły pojawiać się na przemian koszulki innych grup. Sama końcówka to już popisowa jazda Kittela, który dziś nie miał sobie równych i tym samym pozostał pierwszym liderem tegorocznego wyścigu.

Wyniki:

1 Marcel Kittel (Ger) Skil-Shimano
2 Alexander Kristoff (Nor) BMC
3 Francesco Chicchi (Ita) Quick Step
4 Heinrich Haussler (Aus) Garmin-Cervelo
5 Michele Merlo (Ita) De Rosa-Ceramica Flaminia
6 Giacomo Nizzolo (Ita) Leopard Trek
7 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM
8 Luca Paolini (Ita) Katusha
9 Juan Jose Haedo (Arg) Saxo Bank-Sungard
10 Adam Blythe (GBr) Omega Pharma-Lotto

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj