Tour de Pologne – Etap 2 – Częstochowa – Dąbrowa Górnicza (162 km)

Niemiec Marcel Kittel (Skil – Shimano) i tym razem nie miał sobie równych, wygrywając drugi z kolei etap tegorocznego wyścigu, kończący się metą w Dąbrowie Górniczej.  Umocnił się on tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. Podium uzupełnili Heinrich Haussler (Aus) z Team Garmin-Cervelo i Graeme Brown (Aus) z Rabobanku.

Podobnie jak wczoraj, dzisiejszy dzień należał do uciekinierów. W 4 osobowej ucieczce znaleźli się bohaterowie dnia poprzedniego, czyli : Adrian Kurek (Polska), Bartłomiej Matysiak (CCC Polsat) i Pierre Cazaux (Euskaltel) oraz Włoch Paolo Bailetti (De Rosa).

Mimo gwałtownych opadów deszczu i zmiennej aury, pogoda podczas kolejnego etapu 68 Tour de Pologne okazała się dla kolarzy ponownie łaskawa. Etap prowadzący z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej, na ulicach, której kolarze mieli do pokonana 4 prawie 6km rundy, liczył sobie 162km.

Prowadząca grupa, dość szybko zyskała przewagę, która przez sporą część rywalizacji oscylowała w granicach 4min. Adrian Kurek z sukcesem zdobywał kolejne punkty na lotnych premiach, umacniając się tym samym w klasyfikacji najaktywniejszego zawodnika wyścigu. O zdobytą na wczorajszym etapie przez Michała Gołasia koszulkę najlepszego górala, zacięty bój na premiach stoczyli Cazaux i Matysiak. Kolarz grupy CCC okazał się jednak skuteczniejszy i to on podczas jutrzejszego etapu wystartuje w różowej koszulce tej klasyfikacji.

Po wjeździe na rundy usytuowane w Dąbrowie Górniczej, uciekinierzy utrzymywali już tylko około 40 sekund przewagi nad zasadniczym peletonem.  Ostatecznie akcja została zlikwidowana na 2 okrążenia przed metą, mimo odważnych prób kontrataku Bartłomieja Matysiaka.

Do mety pozostawało prawie 10km, a na czele peletonu co chwila zmieniały się prowadzące grupy kolarzy. W połowie ostatniego okrążenia panujący w głównej grupie chaos doprowadził do ogromnej kraksy, w której mocno ucierpieli Alessandro Ballan (BMC) i Bart De Clercq (Omega Pharma).

Szczęście w nieszczęściu kolarze znajdowali się już w 3km strefie ochronnej, więc prowadząca 20-30 osobowa grupka, mogła skupić się tym samym na końcowym finiszu. Tutaj ponownie nie miał sobie równych Marcel Kittel, który prawie 10m przed metą mógł już pewnie unieść ręce w geście triumfu.

Wyniki:

1 Marcel Kittel (Ger) Skil – Shimano
2 Heinrich Haussler (Aus) Team Garmin-Cervelo
3 Graeme Brown (Aus) Rabobank Cycling Team
4 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
5 John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad
6 Peter Sagan (Svk) Liquigas-Cannondale
7 Juan José Haedo (Arg) Saxo Bank Sungard
8 Leigh Howard (Aus) HTC-Highroad
9 Adam Blythe (GBr) Omega Pharma-Lotto
10 Francesco Chicchi (Ita) Quickstep Cycling Team

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj