Góry Świętokrzyskie

Wszystkim nam Góry Świętokrzyskie kojarzą się z Łysicą, niektórym ze Świętym Krzyżem na szczycie Łysej Góry. Ktoś tam, kto skojarzy fakty, dorzuci do tego jaskinię Raj. Stare są jak świat, mocno już przygięte do ziemi i ponure jak wydarzenia, którym się przyglądały. Na pierwszy rzut oka nieciekawe. Aby je zrozumieć i polubić, trzeba im się po prostu przyjrzeć z bliska. Góry Świętokrzyskie są idealnym miejscem do uprawiania rowerowej turystyki górskiej. Ze względu na niewysokie szczyty, położone w rozległych dolinach malownicze wioski oraz niewielki ruch na drogach sprawiają, że podróżowanie rowerem po tym rejonie Polski jest bardzo przyjemne. Prócz atrakcji przyrodniczych rejon Gór Świętokrzyskich znany jest także z patriotycznej i walecznej postawy jego mieszkańców w okresie bardzo trudnym dla narodu polskiego.

Na każdym kroku spotkamy pamiątkowe krzyże, tablice, ale również muzea i pomniki mówiące o bohaterskiej i męczeńskiej postawie Polaków. To z Górami Świętokrzyskimi związani są tacy wybitni polscy pisarze jak Henryk Sienkiewicz i Stefan Żeromski. To tutaj odwiedzając park etnograficzny w Tokarni zobaczymy rzeźby Jana Bernasiewicza. Łącząc wymienioną spuściznę kulturalną, walory przyrodnicze, historię, atrakcje turystyczne i wiele, wiele innych możliwości poznawania i zwiedzania okaże się, że na stosunkowo niedużym obszarze posiadamy w Polsce region, w którym przebywanie jest prawdziwą frajdą i przygodą. Do osobliwości Gór Świętokrzyskich należy  gołoborze, czyli rumowisko skalne z gruzu i głazów stanowiące rodzaj pokrywy stokowej na  Łysej Górze.

Miejsce to jest dostępne dla turystów, a podziwianie pięknych widoków ułatwia platforma widokowa. Nietypową atrakcją Gór Świętokrzyskich jest „Park Jurajski” w Bałtowie, który powstał po odkryciu na tym terenie śladów dinozaurów. Park składa się ze ścieżek spacerowych podzielonych na odcinki, kt  óre reprezentują kolejne epoki geologiczne Ziemi, na trasie których rozmieszczone są makiety dinozaurów naturalnej wielkości. Obecnie takich modeli jest około 40, a największy z nich mierzy 26 m długości. Na terenie parku znajdują się również punkty gastronomiczne i stoiska z pamiątkami, plac zabaw dla dzieci, a także muzeum skamieniałości z okresu jurajskiego. Wszystkie drogi prowadzą do Kielc! Znakomity tu dojazd z Warszawy i Krakowa. Trzy godziny jazdy pociągiem ze stolicy i jesteście w zupełnie poważnych górach! Z Krakowa jedzie się koleją niespełna dwie. Gęsta sieć dróg lokalnych (to w końcu dawny Centralny Okręg Przemysłowy) pozwala szybko i sprawnie dotrzeć w pobliże wybranych szlaków.

Autor: Paweł Lisowski

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

4 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj