Udany wyścig kolarski o Puchar Równicy!

Idealna „kolarska” pogoda towarzyszyła 230 uczestnikom wyścigu szosowego o Puchar Równicy 18 maja 2013 r. w Ustroniu rozgrywany w ramach cyklu imprez szosowych Dobre Sklepy Rowerowe Road Maraton. Punktualnie o godz. 10.00 barwny peleton kolarzy w asyście policjantów z cieszyńskiej „drogówki” na zamkniętym odcinku trasy rundą honorową wzdłuż rzeki Wisły wyruszył w kierunku Równicy, na której usytuowano punkt elektronicznego pomiaru czasu.

Sygnał do startu z ustrońskiego rynku do kolejnej edycji ogólnopolskiego cyklu imprez szosowych Dobre Sklepy Rowerowe ROAD Maraton dali Stanisław Malina – Przewodniczący Rady Miasta Ustroń oraz Wiesław Legierski, główny organizator wyścigu.

IMG_2593 IMG_2653

Już na pierwszych metach podjazdu na Równicę rozpoczęła się ostra walka w 8 kategoriach wiekowych o jak najlepszą pozycję do zjazdu i do walki z krótką, ale trudną i wymagającą 65 kilometrową trasą wyścigu.

Trasa wyścigu przebiegała ulicami: Grażyńskiego – Aleją Legionów – Armii Krajowej – Skalica – Turystyczną – Wczasową – Równica. Na szczycie góry następował nawrót i zjazd tą samą trasę przez Jaszowiec do ulicy Sportowej, gdzie zawodnicy włączali się do 6-cio km rundy, którą pokonywali 5 razy. Runda przebiegała ulicami: Sportową, Kuźniczą, Źródlaną, Leczniczą, Uboczną, Szpitalną, Grażyńskiego i ponownie Sportową. Meta wyścigu znajdowała się na Równicy, na którą zawodnicy wjeżdżali po pokonaniu łącznie 65 km trasy.

Po raz pierwszy w ciągu 4 lat organizacja wyścigu przebiegała z wykorzystaniem dróg w sposób szczególny na częściowo zamkniętych dla ruchu drogach. To sprawiło, że pomimo niewielkich utrudnień w ruchu, kolarze mieli idealne i bezpieczne warunki do ścigania, a licznie zgromadzeni kibice mogli dopingować zawodników na krótkiej pętli na Zawodziu Dolnym oraz samej Równicy.

IMG_2656 IMG_3072

Najlepsze miejsca zajęli „zawodowcy”: Adrian Brzózka z Ustronia (2:02:22) oraz Sławomir Kohut z Pogórza (2:05:05) – obaj będący kolarzami z licencjami elity. Kolarze ci zgodnie ze zwyczajem cyklu Road Maraton przekazali honorowo swoje puchary oraz nagrody pierwszym w kolejności amatorom.

Najlepsze czasy w poszczególnych kategoriach wiekowych wśród amatorów uzyskali: Arkadiusz Gudz ze Starego Sącza (kat. H), Petr Swaczyna z Chotebuza (kat. A), Marcin Korzeniowski z Krakowa (kat. B), Mirosław Sólnica z Ochojna (kat. C), Jerzy Rosa z Bukowna (kat. D), Andrzej Szczepanik z Kazimierzy Wielkiej (kat. E). Najszybszymi kobietami były: Katarzyna Polakowska ze Starachowic (kat. K1) oraz Ewa Wolny z Bielska-Białej (kat. K2).

W ramach wyścigu prowadzona była także klasyfikacja drużynowa, w której na pierwszym miejscu znalazła się grupa Bikeholicy Tines z Krakowa. Drugie miejsce zajął BGŻ ESKA TEAM z Opola, trzecie drużyna Jaskółek z Jastrzębia Zdroju. 3 najlepsze drużyny otrzymały puchary ufundowane przez patrona honorowego wyścigu – Starostę Powiatu Cieszyńskiego.  

IMG_2921 IMG_3056

Oryginalne, kamienne statuetki ufundowane przez Miasto Ustroń, współorganizatora imprezy za miejsca od 1 do 6 wręczała wiceprzewodnicząca rady Miasta Ustroń Marzena Szczotka.

Nagrody ufundowane przez sponsora tytularnego sieć sklepów „Dobre Sklepy Rowerowe” o łącznej wartości prawie 3 tys. zł zostały przekazane zwycięzcom wyścigu za zajęcie miejsc od 1 do 3 przez organizatora wyścigu Wiesław Legierskiego.

Organizator wyścigu w imieniu wszystkich zawodników oraz ekipy Road Maraton Team dziękuje wszystkim osobom i instytucjom, którzy dołożyli starań i wspierali organizatora w trudnym okresie przygotowania i przeprowadzenia wyścigu, w szczególności:

Ireneuszowi Szarcowi – Burmistrzowi Miasta Ustroń

Jerzemu Nogowczykowi – Staroście Cieszyńskiemu

Stanisławowi Malinie oraz Marzenie Szczotka z Rady Miasta Ustroń

Damianowi Legierskiemu oraz Michałowi Czyżowi dowodzącym 40-osobową ekipą Ochotniczej Straży Pożarnej Ustroń

– Komendantowi Powiatowej Policji w Cieszynie – Krzysztofowi Chrobakowi, Naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego – Jarosławowi Puchałka, Grzegorzowi Hanzelowi i ekipie policjantów z inżynierii ruchu drogowego;

Grażynie Winiarskiej oraz Zdzisławowi Brachaczkowi – pracownikom Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki

– Straży Miejskiej w Ustroniu

– Dobrym Sklepom Rowerowym – sponsorowi tytularnemu cyklu

– Firmie ActivLab – sponsorowi głównemu cyklu

Leszkowi oraz Zdzisławowi Legierskim – Zakład Przetwórstwa Mięsnego „Legierski”

Romanowi oraz Urszuli Zwias z Miejskiej Informacji Turystycznej oraz wszystkim zawodnikom i zespołowi organizacyjnemu Road Maraton Team.

Szczególne podziękowanie dla gestorów, przedsiębiorców, firmom usytuowanym na trasie wyścigu za wyrozumiałość oraz przychylność kolarzom, mimo częściowych utrudnień w ruchu, zwłaszcza na górze Równica.

Impreza w doskonały sposób wpisuje się w charakter i walory miasta Ustroń oraz góry Równica. Gorący doping kibiców, atrakcyjna, trudna trasa, w połączeniu z profesjonalną organizacją, wsparciem władz samorządowych i życzliwością mieszkańców czynią ten wyścig świetnym narzędziem promocji miasta i jego walorów na skalę ogólnopolską. Dzięki takim przedsięwzięciom rysuje się wyraźna szansa na rozwój kolarstwa i turystyki rowerowej na szeroką skalę, a baza turystyczna Ustronia zyskuje nowych klientów. Wizerunek Ustronia, jako miasta przyjaznego kolarstwu zyskuje nową jakość!

Galerie, wyniki, relacje uczestników na stronie internetowej www.roadmaraton.pl

foto: Sylwester Mirowski

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj