Rowerowa historia w wirtualnej bibliotece

Issuu to spora internetowa biblioteka, pełna wirtualnych wydań magazynów, katalogów, broszur i książek. Od czasu do czasu lubię poszperać w tych zasobach, także w poszukiwaniu rowerowych inspiracji. W efekcie jednego z ostatnich poszukiwań natknęłam się na kilka nietuzinkowych publikacji, które są czymś więcej niż rowerowymi katalogami – to również ciekawie wydane i stylowo zilustrowane opowieści o historii rowerów. Choć nie szeleszczą i nie pachną papierem, pozwalają na przewracanie kartek i podziwianie jednośladów z końca XIX i początku XX wieku. Zapraszam więc do lektury lub po prostu do przejrzenia – uwaga: kliknięcie w wybraną rozkładówkę przeniesie do publikacji.

Damy, rowery i typografia – nie tylko dla pań

W poście Liternictwo w rowerowym wydaniu wspominałam już o tym, że rowery mają z literami więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Dowodzi tego również projekt Ladies Bicycles & Typography, w którym kroje pisma zostały zestawione z rowerami z tych samych dekad, pokazując przekrój stylów i tendencji. Elegancja i prostota, dbałość o detale – to cechy, które cenili wówczas (i cenią nadal) zarówno dobrzy i profesjonalni typografowie, jak i rzetelni projektanci rowerów. I nawet jeśli zestawienie miejscami może wydawać się nieco „na siłę”, jest całkiem ciekawą (a przy tym łączącą dwie pasje) próbą poszukiwania wspólnych obszarów i tendencji.

ladies_bicycles_typography_sample

Złoty wiek ręcznie konstruowanych jednośladów

Ta publikacja to wirtualny podgląd wybranych  rozkładówek z albumu The Golden Age of Handbuilt Bicycles. Craftmanship, Elegance and Function (tłum. Złoty wiek ręcznie budowanych rowerów. Rzemiosło, elegancja i funcja), J. Heine’a i J.P. Pradèresa. Sam tytuł mówi już wiele o tym, co znajdziemy w środku – wysmakowane fotografie modeli z różnych epok, opatrzone rokiem produkcji roweru i krótkim opisem pojazdu.  Warto zerknąć.

golden_age_handbuilt_sample

Columbia & Hartford Bicycles – rowery z początku XX wieku

Dekoracyjna okładka, ozdobne litery i czarno-białe ryciny zamiast barwnych fotografii produktowych – tak prezentowano rowery w 1900 roku. W Pope Manufacturing Company produkowano również samochody (do 1915) i motocykle (do 1918 roku). Rowery, pod szyldem Columbia, są dostępne do dziś, a pożółkłe karty katalogu robią wrażenie nawet w wersji wirtualnej.

columbia_hartford_bicycles_sample

Oczywiście, w zasobach wirtualnej biblioteki można znaleźć także inne magazyny poświęcone rowerom, kolarstwu, turystyce rowerowej – m.in. archiwalne wydania wspominanego już przeze mnie Boneshaker Magazine

Jeśli znasz inne ciekawe przykłady ilustrowanych albumów i katalogów rowerowych – podziel się z nami w komentarzu!

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj