Warsztaty, dętki i komiks w tle

Jak obiecywałam niedawno, będzie coś dla najmłodszych. Z rowerami na pierwszym planie i komiksem w tle – dosłownie. Przygotowania do nowego sezonu rowerowego trwają pełną parą, warto więc wspomnieć o tym, co istotne i dla małych rowerzystów (dla trochę większych zresztą też).

Upsss kapeć! Czyli jak skleić dętkę to nazwa warsztatów organizowanych przez Centrum Rowerowe Lidberg z Lubska. Jak sama nazwa wskazuje, ich głównym celem jest pokazanie młodym uczestnikom, jak poradzić sobie z podstawowym, a zarazem bardzo istotnym problemem rowerzysty, jakim jest „złapanie gumy” na trasie.

lidberg_warsztaty1 lidberg_warsztaty2lidberg_warsztaty4 lidberg_warsztaty3

W ramach przygotowań do warsztatów stworzony został rowerowy komiks edukacyjny, z ilustracjami i opracowaniem graficznym autorstwa Szymona Teluka. Ponieważ zawodowo jestem związany ze światem rowerów, a z wykształcenia jestem nauczycielem wymyśliłem komiks edukacyjny o tematyce rowerowej pt. Upsss kapeć!, który pozwolił mi na nauczanie dzieci i młodzieży w jaki sposób skleić przebitą dętkę – mówi Piotr Węcławski, właściciel CR Lidberg. – Celem komiksu nie jest sama umiejętność klejenia dętki, ale również zapoznanie się z podstawową obsługą roweru w formie zabawy. Towarzyszy on każdym warsztatom w formie dużych bannerów w tle, jest również dostępny w poręcznej wersji, drukowanej na papierze. Komiks przygotowano w kilku wersjach językowych, może być więc wykorzystywany podczas wymian międzynarodowych. Takie podejście – edukacja przez zabawę i utrwalanie wiedzy za pomocą obrazów – jest niewątpliwym atutem zajęć.

lidberg_komiks lidberg_komiks2

Oprócz nauki klejenia dętek prowadzący warsztaty służą też pomocą z zakresu podstawowych napraw rowerowych, a ponad to – można również, na życzenie, zorganizować w ramach warsztatu ważenie rowerów. Takie ważenie pojazdów odbyło się m.in. w trakcie zeszłorocznej Zielonogórskiej Masy Krytycznej (fot. poniżej) i cieszyło się dużym powodzeniem.

Piotrek używa do tego celu wagi marki Park Tool. Narzędzia tej marki są sprawdzone i z chęcią używa ich od lat, w końcu przyszedł czas i na przyrząd do ważenia, który – jak się okazuje – sprawdza się w jego serwisie, jak i w trakcie organizowanych przez niego warsztatów rowerowych.

waga_parktool1 waga_parktool2

Gdzie i kiedy organizowane są zajęcia? Do tej pory odbywały się zazwyczaj w szkołach, ośrodkach szkolno-wychowawczych, domach dziecka, podczas imprez o charakterze turystycznym. Można również utworzyć grupę zorganizowaną i zażyczyć sobie przygotowanie warsztatu dla zebranego grona chętnych. Najbliższe zajścia mają się odbywać od 15. kwietnia w siedzibie CR Lidberg.

Oprócz warsztatów klejenia dętki, Piotr jest inicjatorem innych rowerowych przedsięwzięć, m.in. rajdów dla dzieci niepełnosprawnych czy Nocnego Świętojańskiego Rajdu Rowerowego w Lubsku. W swoim mieście prowadzi również wypożyczalnię rowerów. Współorganizował także wyjazdy na sternfahrt, berliński rajd gwieździsty.

Więcej zdjęć z warsztatów i dane kontaktowe dla zainteresowanych ich zorganizowaniem znajdują się na stronie CR Lidberg.

Zdjęcia: archiwum CR Lidberg

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj