Drewniane akcesoria i detale rowerowe

We wpisie poświęconym niezwykłym jednośladom wspominałam m.in. o warsztacie Masterworks Woodworking i tworzonych w nim drewnianych pojazdach. Z kolei w zestawie „Rower jedyny w swoim rodzaju” pojawiły się inspirowane strukturą drewna malowane ramy od Rob’s Woodgrain Bikes. Do rowerów z drewna będę zapewne jeszcze powracać. A tymczasem – drewniana alternatywa dla tych, którzy niekoniecznie są zwolennikami tak radykalnego podejścia, jakim jest wykonywanie całej ramy z drewna lub dla tych, którzy po prostu lubią naturalne detale i smaczki, wyłącznie uzupełniające całą konstrukcję i dodające jej intrygującego charakteru. Oto zbiór drewnianych akcesoriów rowerowych:

Kaski

Dan Coyle z Coyle Design and Build (Corvallis, Oregon) pierwsze kaski tworzył już kilkanaście lat temu, do użytku kajakarzy. Na przestrzeni lat dopracowywał technologię – kaski zawierają między innymi korkową wkładkę wewnętrzną.

W przypadku akcesoriów wykonanych z materiałów innych niż te, które są dziś powszechnie znane i używane, często nasuwają się wątpliwości odnośnie strony praktycznej i tego, czy w parze z estetycznym wyglądem idą cechy takie jak jakość czy bezpieczeństwo. Coyle przeprowadza rozległe badania właściwości swoich wyrobów, także przy współpracy z Laboratorium Nauk Leśnych (ang. Forestry Sciences lab, przyp. w Oregonie) i podkreśla, że drewno absorbuje przy uderzeniu więcej energii niż plastik – badania wykazują, że 10-20% uderzenia jest absorbowane przez drewnianą powłokę, co dodatkowo odciążą powłokę wewnętrzną (źródło). Dan wykonuje kaski na specjalne zamówienie klientów – mogą oni wybrać kształt, rodzaj drewna, typ wentylacji i inne cechy, które będzie posiadał końcowy produkt. Więcej zdjęć i informacji można znaleźć na stronie internetowej Coyle Design and Build.

coyle_helmet_insta

Powyższe zdjęcie pochodzi z firmowego profilu na Instagramie.

Kask od LetsWood (Mołdawia) wykonany został przy użyciu ręcznie ciętego drewna dębowego. Elementy plastikowe, dla kontrastu, pomalowano na czarno. Jak zapewnia producent, kask posiada niezbędne wyposażenie oraz regulację – więcej informacji u LetsWood czyli tutaj.

wooden_helmet

Pedały

Pedały z pasticcinlegno, włoskiej pracowni  specjalizującej się w wyrobach drewnianych to połączenie drewna i chromowanej stali, w różnych wariantach kolorystycznych do wyboru. Więcej wariantów można zobaczyć tutaj.

wooden_pedals

Błotniki

Drewniane błotniki mogą być stylowym akcentem, jak i praktycznym uzupełnieniem pojazdu. u Happy Cycle można wybrać opcję dla siebie, wskazując w prostym formularzu cechy takie jak średnica koła i długość oraz szerokość błotnika, jak również typ drewna, z którego jest wykonany. Błotniki są ręcznie wykonywane w Portugalii przez markę BYKING.

guarda-lamas-ebano1

Kierownice

Do kupienia również na Etsy, tym razem od hiszpańskiej marki WoodOOcycles. Różne kształty, barwy i typy drewna, wśród opcji – również te wykonane z dwóch rodzajów drewna, połączonych ze sobą (zdjęcia poniżej). Marka oferuje również drewniane półki do przechowywania rowerów i także posiada drewniane pedały w swojej ofercie. Więcej – tutaj.

il_fullxfull.389429117_i1on

il_fullxfull.842065862_rlub

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

11 komentarzy

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj