Najpiękniejsze ilustrowane publikacje rowerowe, cz. I – książki

Ilustracje i rowery to piękny duet. Połączenie tych dwóch pasji nierzadko daje owoce, które naprawdę potrafią zachwycić. W swoim pierwszym poście wspominałam już o książce Two Wheels, poświęconej szeroko pojętemu designowi rowerowemu. Tym razem czas na porcję ze świata obrazów i obrazków. Na początek – wybrana książkowa trójka. Ciąg dalszy nastąpi.

Bicycle – nietypowy wyścig na papierze

Nobrow to wydawnictwo z siedzibą w Londynie, które wypuszcza na rynek prawdziwe ilustrowane perełki wydawnicze. Jedną z tych pereł, które zdecydowanie wpadły mi w oko już jakiś czas temu, jest Bicycle – kolekcjonerska gratka dla wielbicieli rowerów i ilustracji. Inspirując się londyńskimi rozgrywkami olimpijskimi, młody ilustrator Ugo Gattoni zobrazował nietypowy rajd ulicami Londynu. Nie jest to jednak opowieść o olimpiadzie – jak głosi opis książki: od elitarnych atletów i kurierów rowerowych, dostawców, dojeżdżających do pracy, mamy z dziećmi, młodzież na rowerach górskich po fashionistów i hipsterów na ostrym kole – wkrótce uświadomisz sobie, że nie jest to zwykły wyścig!  

Niepozorna książeczka o wymiarach 19,5 x 33 cm, po rozłożeniu okazuje się mieć szerokość niemal dwóch metrów – i są to dwa metry przestrzeni zapełnionej imponującym obrazem, wykonanym za pomocą rapidografu – z dbałością o szczegół i naprawdę cieszącym oko. Poniżej – krótki film pokazujący, jak powstawała praca Ugo. A efekty w postaci zdjęć gotowej książeczki można obejrzeć bezpośrednio na stronie Nobrow – tutaj.

Bike Snob – opowieści ze świata cyklisty

Książka, wydana przez Chronicle Books to opowieść o rowerowym świecie widziana oczami cyklisty, publikującego swoje historie pod pseudonimem (jak sam tytuł wskazuje) BikeSnobNYC. Oprócz regularnych publikacji na blogu, jego teksty pojawiały się m.in. na łamach New York Timesa, Outside czy Bicycling Magazine. Książeczka doczekała się kontynuacji, Bike Snob Abroad, w której zostaje poruszony temat wypraw rowerowych odbywanych z rodziną. Więcej informacji dotyczących obu książek można znaleźć na stronie wydawnictwa, czyli tutaj.

Wszystkie z poniższych zdjęć oraz zdjęcie „okładkowe” pochodzą z portfolio ilustratora, Chrisa Koelle (chriskoelle.com) – udostępnione dzięki uprzejmości artysty.

bike_snob1

bike_snob3

bike_snob4

Dla najmłodszych – Wzdłuż długiej drogi

Książeczka zilustrowana przez rysownika magazynu New Yorker, Franka Vivę, oprowadza małego (i większego) odbiorcę po świecie cyklisty, odbywającego wyprawę po mieście przez drogi, tunele i mosty. Wydanie jest dostępne w języku angielskim, jednak króciutkie teksty są jedynie uzupełnieniem obrazków, można je więc potraktować jako pretekst do do opowiedzenia własnej historii maluchom, do nauki angielskiego dla trochę starszych, albo jako część książkowego zbioru tych całkiem dużych dzieci. 😉 Oto krótka prezentacja tej uroczej publikacji:

Książka dostępna jest na Amazonie.

A już w kolejnym „odcinku” – o pewnej ilustrowanej serii, obok której trudno przejść… przejechać obojętnie. 😉

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

2 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj