Trentino – kolarska kraina Włoch!

Rozpoczęło się Giro d`Italia, największe kolarskie święto we Włoszech. Trzy tygodnie ścigania po krętych południowych drogach, w różnych, często trudnych warunkach pogodowych. Jak co roku, barwny peleton nie ominie także jednej z najbardziej „sportowych” prowincji Włoch – Trentino!

Przenosimy się więc w serce Dolomitów, do położonego na północy Włoch Trentino. Powierzchnia prowincji zajmuje 6 tys. km2, a na jej terenie znajdują się liczne szczyty sięgające ponad 3 tys. m n.p.m. Najwyższym z nich jest znana wszystkim fanom białego szaleństwa Marmolada. W Trentino znajdziemy również urokliwe doliny i liczne jeziora, z których największa jest Garda.

24915

Tyle w dużej, geograficznej pigułce. A jakie rowerowe atrakcje czekają na nas w Trentino?

Giro d`Italia

Wysokie szczyty i przepiękne krajobrazy to najlepsza mieszanka dla kolarskiego wyścigu, zarówno pod kątem rywalizacji jak i relacji telewizyjnej dla milionów kibiców. Podczas tegorocznej edycji Giro d’Italia peleton zawita w Dolomity w trakcie 17. i 18. etapu wyścigu. 28 maja zawodnicy wystartują w Sarnonico, aby po 204 km dotrzeć do Vittorio Veneto. Kolejnego dnia, liczący 171 km etap rozpocznie się z kolei w Belluno, aby po górskich zmaganiach dotrzeć do Malga Panarotta. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do podziwiania kolarzy, niż najbardziej kolarski rejon Włoch. Jeśli jednak zaplanowaliście już swój urlop lub nie macie chęci na kilkudniowy wypad do Italii, zachęcam do śledzenia relacji telewizyjnej – podziwianie nie tylko rywalizacji, ale i uroków Trentino. (http://www.gazzetta.it/Giroditalia/2014/en/)

19057

Imprezy i wyścigi

Jeśli oglądnie kolarstwa z perspektywy kibica jest dla Was sprawą drugorzędna i sami wolicie wskoczyć na siodełko, to w regionie odbywa się cała masa kolarskich imprez i wyścigów.

Dolomiti Lagorai Bike Grand Tour – 6-dniowy wyścig MTB rozgrywający się we wschodniej części Trentino. Czeka tam na nas bardzo zróżnicowana, momentami trudna trasa prowadząca po leśnych i górskich ścieżkach w otoczeniu przepięknych alpejskich jezior. (www.dolomitilagoraibike.it)

Festiwal Riva del Garda – wprawdzie to wydarzenie jest już za nami, jednak warto rozważyć je w swoim kalendarzu za rok. Odbywająca się na początku maja impreza gromadzi nie tylko rzesze zapalonych rowerzystów, ale także producentów sprzętu kolarskiego. Trudno o lepsze miejsce do sprawdzenia najnowszych nowinek technicznych i porozmawiania z ludźmi tworzącymi branżę rowerową. (www.bikefestival.it)

Maraton Kolarski Marcialonga – to z kolei gratka dla wszystkich, którzy preferują jazdę po szosie. Trasa wyścigu liczy 66 km lub 116 km i, w zależności od naszego wyboru, musimy się zmierzyć z 750 m lub 2 400 m przewyższenia. Impreza odbywa się w dolinie Val di Fiemme, znanej doskonale wszystkim fanom białego szaleństwa. (www.marcialonga.it)

Leggendaria Charly Gaul, Monte Bondone – wyścig kolarski dla osób o nienagannej kondycji. Dystanse są niewiele dłuższe – wynoszą 90 km i 140 km, jednak przewyższenie, w zależności od długości trasy, wynosi 2 i 4 tys. m. Zawody rozgrywane są w Monte Bondone oraz Valle dei Laghi. (www.laleggendariacharlygaul.it)

26064

Sieć tras i ścieżek rowerowych

Jeśli niespecjalnie interesuje Was sportowa rywalizacja, warto skorzystać z bogatej i różnorodnej sieci tras rowerowych. Dolomiti di Brenta, Dolomiti Lagorai oraz Mountain & Garda – każdy ze szlaków oferuje ponad 1000 km górskich tras, dostarczających pięknych widoków, niezapomnianych wrażeń i sporej dawki adrenaliny.

Odpowiednie dla siebie ścieżki znajdą również w Trentino amatorzy niespiesznego pedałowania. Co więcej, na terenie prowincji wypożyczyć również można, zyskujące coraz większą popularność, rowery elektryczne.

Mam nadzieję, że tym krótkim tekstem, choć trochę, przekonałem Was do odwiedzenia Trentino. Sporo przydatnych informacji znajdziecie także na stronie http://www.visittrentino.it/rowery – szczegóły dotyczące imprez kolarskich oraz praktyczne wskazówki dla osób planujących podróż przez Trentino na dwóch kółkach.

Zdjęcia:
Pale di San Martino, Dolomites, autor: Thilo Brunner, Archiwum: Trentino Sviluppo

Madonna di Campiglio – Val Rendena – Hiking near Refuge Segantini, autor: Carlo Baroni, Archiwum: Trentino Sviluppo

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

2 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj