Rower-kłódka i kask, którego nie widać – innowacyjne projekty rowerowe

Projektanci i  producenci proponują coraz to ciekawsze rozwiązania, stanowiące nowoczesną alternatywę dla zabezpieczeń, którymi dysponuje rowerzysta – zarówno na drodze, jak i po zejściu z roweru i pozostawieniu pojazdu bez opieki. W trakcie tworzenia projektów bierze się pod uwagę nie tylko zwiększenie komfortu, ale i walory estetyczne. Poniżej – trzy przykłady nietuzinkowych, innowacyjnych i stylowych pomysłów na zwiększenie bezpieczeństwa rowerzysty:

1. Odblask w sprayu

O odblaskowych i świecących w ciemnościach rozwiązaniach pisałam już prezentując projekty polskiej marki Refle oraz holenderską drogę dla rowerów autorstwa Daana Roosegaarde. Dziś przyszedł czas na propozycję marki Volvo – farbę w sprayu, którą można nanosić na ubranie. Producent, uwzględniając fakt, że rowerzyści narażeni są na wypadki drogowe, postanowił wyjść naprzeciw ich potrzebom, proponując taką oto alternatywę dla odblasków:

2. Rower, który zaskoczy złodzieja

Rower, który jednocześnie jest „blokadą” to pomysł trzech studentów z Chile: Juana José Monsalve, Andrésa Roi i Cristóbala Cabello. Yerka (tak nazywa się produkt – widoczny również na fotografii powyżej) nie uchroni może jeszcze – jak zauważyli sami autorzy koncepcji – przed odkręceniem kół, ale na pewno stanowi ciekawe rozwiązanie dla tych, którzy obawiają się kradzieży. Atutem pomysłu jest to, że pozwala on uniknąć wożenia dodatkowego elementu w postaci zapięcia.

Więcej – tutaj.

3. Niewidzialny kask rowerowy

W 2012 projektantki Terese Alstin i Anna Haupt były jeszcze na studiach na Uniwersytecie w Lund, kiedy przedstawiły światu swój projekt. W sieci szybko zrobiło się o nim głośno – pojawiło się dużo głosów aprobaty, sporo portali okrzyknęło projekt rewolucyjnym, nie brakowało jednak również sceptycznie nastawionych odbiorców. Hövding to w rzeczywistości kołnierz, z którego w razie wypadku uwalnia się rodzaj poduszki powietrznej, otulającej głowę. Kołnierz z założenia ma nie tylko chronić, ale i stanowić komfortową, stylową alternatywę dla kasku (o innej alternatywie, w postaci czapki Ribcap pisałam również tu, przyp.)

Więcej – na filmach poniżej, a sam produkt można dokładniej obejrzeć (jak i nabyć) tutaj.

Co myślisz o tego typu rozwiązaniach? Które z nich przekonuje Cię najbardziej? A może znasz inne projekty tego typu? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu!

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj