UP Saddle Art Project – barwne siodełka z misją

Rowery lub ich części jako „płótno” dla twórców, plus kolektyw pomysłowych artystów, zaproszonych do stworzenia swoich prac – to sprawdzona recepta na rowerowy projekt, ale i równanie, które za każdym razem daje nowy, zaskakujący wynik. Dlatego niezmiennie lubię śledzić takie akcje i z chęcią prezentuję je tutaj. W przypadku tego projektu do równania dodano jeszcze jeden czynnik – promowanie pozytywnych postaw społecznych.

Tym razem 25 artystów – ilustratorów, rysowników komiksów i projektantów z różnych części świata – stworzyło serię niepowtarzalnych siodełek rowerowych, które posłużyły jako nośniki małych dzieł sztuki. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Selle Royal, uznany producent siodełek i marka z 50-letnią tradycją.

selle_royal_up2

Artyści zaproszeni do współpracy mieli do zrealizowania pięć tematów. Pierwsza seria tematyczna, w ramach której powstało pięć projektów, została zrealizowana pod hasłem Love Today i ujrzała światło dzienne w dniu św. Walentego.

Kolejne serie powstawały w ramach świętowania Dnia Kobiet, Dnia Ziemi, Bike To Work Day (dos. tłum. Rowerem do Pracy, dzień obchodzony w Stanach Zjednoczonych 15. maja) oraz Dnia Dziecka. We wszystkich projektach zawarto szczytne przesłania – troskę o środowisko, promowanie równości społecznej, budowanie świadomości w kwestii otyłości dzieci czy ubóstwa (tematy poruszano adekwatnie do danej okazji).

selle_royal_up3

Każdy z projektów wypuszczony został w bardzo małym nakładzie – zaledwie trzy sztuki, każda sygnowana przez twórcę. Po jednym siodełku z każdego wzoru udostępniono w mediach społecznościowych. Tam można było je zdobyć biorąc udział w konkursach.

Spośród pozostałych dwóch egzemplarzy z każdym wzorem – jeden otrzymywał artysta, a ostatni był wykorzystany w wystawie, towarzyszącej przedsięwzięciu.

selle_royal_up4

Jak twierdzi Monica Savio z Selle Royal, inicjatorzy zawsze starali się być firmą etyczną i wierzą, że jazda na rowerze oraz sztuka mogą zmieniać otoczenie – odzwierciedlają to również wybrane tematy, wskazujące na pokonywanie przeciwności losu i dążenie do bardziej sprawiedliwego, mniej podzielonego świata.

Proces powstawania unikalnych siodełek możecie obejrzeć na filmie umieszczonym poniżej, a znacznie więcej zdjęć, projektów i informacji znajdziecie tutaj.

 

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj