Rower pod ochroną: jak wybrać zapięcie?

Nie jesteś przekonany do zainwestowania w porządne zabezpieczenie do roweru? Zrozumiałe, że może tak być. Ale kiedy przemyślisz czy wolisz zakupić zapięcie czy nowy rower, motywacja wzrasta. Przyjrzeliśmy się zabezpieczeniom – ich typom i stopniom ochrony. Podrzucamy też kilka wskazówek co zrobić, żeby nie ułatwiać złodziejowi życia.

Na rynku znaleźć można kilka typów zabezpieczeń roweru lub jego części. Różnią się one między sobą poziomem ochrony i sposobem użycia. Wymienić można zapięcia typu U-lock, łańcuchy, stalowe linki czy blokady na tylne koło. Mogą one być zapinane na klucz lub z użyciem szyfru.

Przykładowe zapięcia:

DSC_3802-Edit DSC_3762

Łańcuch ze stali manganowej zapinany na kłódkę ze stali hartowanej. Jeżeli wybierasz łańcuch, zwróć uwagę, żeby posiadał odporną osłonę (np. nylonową). Będzie ona chroniła ramę przed zarysowaniami, a także sam łańcuch przed działaniem czynników atmosferycznych.

DSC_3812 DSC_3806

Klasyczna blokada typu U-lock. Pałąk wykonany jest ze stali hartowanej, poprzeczka zamka jest dodatkowo wzmocniona. W tym przypadku zamek umieszczono centralnie, żeby zapobiec próbom podważania go. Wybierając takie rozwiązanie, sięgnij po blokadę, w której zamek jest dodatkowo osłonięty i tym samym chroniony np. przed deszczem. U-locki występują w różnych wymiarach – wybierz taki, który będzie odpowiedni do Twojego roweru.

 DSC_5250

U-lock z dodatkowym pałąkiem. Działa tak jak klasyczny, ale dzięki niemu nie tylko przypniesz rower, zablokujesz także przednie lub tylne koło. To zawsze większa zagwozdka dla złodzieja.

Znamy już typy zapięć, które więc wybrać jako najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?

Sięgamy do „ściągi” przygotowanej przez markę Kryptonite. W celu łatwego porównania i co za tym idzie wybrania właściwego zapięcia, Kryptonite wprowadził własną 10-stopniową skalę stopnia ochrony. 10 stopień został przypisany zapięciom, które oferują najlepszą ochronę, natomiast 1 stopień zapięciom służącym do zabezpieczania części i akcesoriów o niskiej wartości lub jako zapięcia dodatkowe.

kryptonite-security-table-small_0

Producenci zapięć rowerowych proponują coraz to nowe rozwiązania, które mają ułatwić nam życie i pozwolić łatwiej zadbać o nasz rower. Poniżej dwa przykłady programów dla użytkowników zapięć: tych zamykanych na klucz i tych szyfrowanych.

Key Safe Program

Użytkownik zamknięcia objętego tym programem może zarejestrować na stronie www.kryptonitelock.com numer seryjny używanego klucza lub zachować go w innym bezpiecznym miejscu. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia klucza może uzyskać zapasowy kontaktując się z producentem. 2 klucze wysyłane są bezpłatnie.

Combo Safe Program

Użytkownik zamknięcia objętego tym programem może zarejestrować na stronie www.kryptonitelock.com własną kombinację cyfr stosowaną do otwierania i zamykania lub kod służący do zmiany używanej kombinacji. W przypadku zapomnienia lub zagubienia kombinacji wystarczy skontaktować się z producentem celem przypomnienia. Wszelkie zmiany używanej kombinacji powinny być aktualizowane na stronie internetowej.

Kilka wskazówek jak być sprytniejszym od złodzieja 🙂
  • zapnij swój rower w dobrze oświetlonym obszarze o wysokim natężeniu ruchu
  • zawsze przypinaj rower do obiektów na stałe przymocowanych do gruntu
  • upewnij się, że obiekt, do którego przypinasz rower, nie może zostać przecięty
  • upewnij się, że rama i oba koła są zabezpieczone
  • zawsze staraj się zapiąć zabezpieczenie najciaśniej jak to możliwe – im mniej miejsca pozostawisz, tym trudniej będzie złodziejowi przeciąć zapięcie
  • umieść blokadę zamkiem skierowanym do ziemi.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

10 komentarzy

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj