Buty kolarskie dla rowerowych dziewczyn

Nie tak łatwo jest kupić perfekcyjnie dobrane buty kolarskie. Zwłaszcza będąc kobietą – wybór jest mniejszy niż w przypadku modeli dla panów. W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na pytania:

  • Czym różnią się buty damskie i męskie?
  • Jak dobrać rozmiar buta?
  • Na co, poza odpowiednim rozmiarem, zwrócić uwagę przy zakupie?

Damskie, męskie… jaka różnica?

Jeżeli producent obuwia poważnie traktuje temat, to jego damski but kolarski nie jest wyłącznie pomniejszonym odpowiednikiem wersji męskiej. Nie chodzi też o inne kolory (choć dobrze wiemy, że one też mają znaczenie ;)). Buty powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem specyfiki kobiecej stopy: posiadać węższe pięty oraz kostki i komfortowo trzymać drobniejszą stopę. Drugą kwestią jest rozmiarówka uzupełniona o mniejsze rozmiary w porównaniu z rozmiarówką dla kolarz płci przeciwnej.

GP Czestochowy_0045

Jak dobrać rozmiar butów?

Odpowiedni rozmiar butów, zwłaszcza kolarskich, ma ogromne znaczenie. Jazda w niedopasowanych butach i wyczekiwania aż się ułożą będzie niekomfortowa i może prowadzić nawet do kontuzji.

Jedną z niewielu uniwersalnych rad sprawdzających się w przypadku doboru obuwia kolarskiego jest zasada, że kupuje się obuwie, które komfortowo pasuje od razu po wyciągnięciu z pudełka. Jak je przymierzyć?

  1.  Kiedy ubierzesz swoje buty kolarskie stań na nich i unieś pięty. Jeżeli powstał luz pomiędzy butem a tyłem pięty to znaczy, że obuwie jest za duże i będą niechlujnie pracować, szczególnie podczas dłuższej jazdy.
  2.  Dociąż stopę i sprawdź czy dotykasz palcami końcówki buta. Jeżeli tak, to prawdopodobnie buty są za małe. Większość kolarzy woli troszeczkę wolnej przestrzeni przy palcach, jeśli jednak możesz palcami poruszać zbyt swobodnie to prawdopodobnie buty są za duże.

GP Czestochowy_0032

Na co, poza rozmiarem, zwrócić uwagę?

To pytanie zadaliśmy zawodniczkom ścigającym się w profesjonalnym peletonie w barwach ekipy MAT ATOM Sobótka. Dziewczyny swoje buty kolarskie zakładają praktycznie każdego dnia i spędzają w nich wiele godzin tygodniowo.

Marta Lach:

Wybierając buty kolarskie na pierwszy rzut oka zwracam uwagę na odpowiedni kolor. Tak to już jest z dziewczynami! Buty muszą się idealnie komponować ze strojem kolarskim. Ważną sprawą jest również sztywność, profil i fason butów. Kolejną kwestią, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze obuwia kolarskiego jest waga. Wiadomo – im lżejsze, tym lepsze. Najważniejsze jest jednak to, by noga w takich butach generowała możliwie największą moc.

Sobótka_2016_1249

Kasia Wilkos:

Dobierając buty kolarskie największą uwagę zwracam na wygodę, muszą być odpowiednio dopasowane, by nigdzie nie uwierały. Jeżdżąc w nich musimy czuć się komfortowo. Patrząc kobiecym okiem bardzo istotny jest wygląd. Osobiście podobają mi się buty, które są w wyrazistych kolorach i podkreślają damski styl.

Zawodniczki MAT ATOM Sobótka ścigają się w butach Sidi Wire Carbon Air Woman w kolorze biało-różowym z karbonową podeszwą.

wireairw_biancorosafluo

Sobótka_2016_1268

GP Czestochowy_0659

Ostatnio pisaliśmy także o damskich dodatkach na rower – rękawiczkach i okularach. Przeczytaj tutaj.

Zdjęcia: MAT Atom Sobótka / Darek Krzywański

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj