Top 5 narzędzi: Wymiana kasety wraz z zębami (własnymi)?

W życiu każdego rowerzysty przychodzi taki moment, gdy po kilku latach użytkowania napędu, możliwych dzięki przymiarowi Park Tool CC-2, zębatki są już nadszarpnięte zębem czasu i ośmioma poprzednimi łańcuchami.

W takim przypadku konieczna będzie ich wymiana, przy której niezbędny jest tzw. “bacik”. Kto szarpał się z tradycyjną wersją tego narzędzia wie, że to niebezpieczna gra, w której stawką są zęby (bynajmniej nie te od kasety). Gdy naciskasz na klucz z dużą siłą, ześlizgnięcie się łańcucha z zębatki może mieć dalekosiężne konsekwencje dla Twojego wizerunku. Na szczęście istnieje niezawodny sposób, by (dosłownie i w przenośni) wyjść z twarzą z tej sytuacji. Poznajcie bacik szczypcowy.

Bacik szczypcowy Park Tool CP-1.2 to zdecydowanie jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi w serwisie rowerowym, zaraz po przymiarze CC-2 i skuwaczu do łańcucha CT-3.3. Służy do zablokowania kasety kiedy drugim kluczem (w naszym przypadku jest to FR-5.2H) będziemy odkręcać nakrętkę centralną kasety. Gwint w bębenku jest prawy a co za tym idzie dokręcamy kasetę w kierunk jazdy, czyli w kierunku, w którym zapadki bębenka się zapinają i uniemożliwiają obrót kasety podczas jej dokręcania. Jednak przy odkręcaniu zestawu zębatek, wolnobieg już nie będzie dla nas oparciem i musimy utrzymać kasetę w miejscu żeby móc ją odkręcić.

Na rynku spotkamy wiele rozwiązań o podobnym założeniu, jednak praktyka pokazuje, że w warunkach warsztatowych, jakość narzędzi i rozwiązań w nich zastosowanych, jest na wagę złota. Kto z nas nigdy nie walczył z zapieczoną kasetą zwołując konsylium siłaczy do pomocy…

Praca z CP-1.2 jest nad wyraz prosta ze względu na wygodę użytkowania i dwa przeciwległe punkty styku z kasetą. Przy użyciu tego narzędzia możemy wygenerować znacznie większy moment obrotowy co bardzo ułatwia i usprawnia odkręcenie nawet najbardziej “zaspawanych” kaset. W połączeniu z dużą uniwersalnością daje nam to narzędzie idealne, ponieważ CP-1.2 współpracuje z łańcuchami od 5 do 12 rzędów.

A Ty, miałeś kiedyś problem z odkręceniem kasety?

Autorzy: Kacper Michałowski i Dawid Wachowicz

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj