Poradnik: Jak wybrać kask rowerowy? + opinia zawodnika

Nie będziemy się zastanawiać CZY jeździć w kasku, bo dla nas odpowiedź jest jednoznaczna. Zebraliśmy jednak kilka porad jak wybrać odpowiedni kask, który spełni swoje funkcje – na co zwrócić uwagę, jakie technologie są wykorzystywane i co nam dają?

Jednym z pierwszych pytań, na które musimy sobie odpowiedzieć przy wyborze kasku jest to, do jakiego typu jazdy będziemy go stosować. O ile lekkie kaski szosowe sprawdzą się także do MTB i odwrotnie, o tyle bardziej „pancerne” czy kaski aero mają już swoje bardziej specyficzne przeznaczenie. Podzieliliśmy je na kilka kategorii, żeby pokazać Wam najważniejsze różnice.

Na szosę

Kaski szosowe mocno ewoluowały w ostatnich latach. Wszystko dlatego, że na szosie trzeba być jak najbardziej „aero”. Tego typu modele są mocniej zakryte z przodu, rezygnuje się w nich z otworów wentylacyjnych, zyskując bardziej aerodynamiczny kształt. Najbardziej specyficznym rozwiązaniem są kaski czasowe, stosowane do jazdy na czas czy do zawodów triathlonowych.

rivale_hes manta_hes
Do MTB

Na rower górski możesz oczywiście używać swojego kasku szosowego. Ale jeśli jeździsz w trudniejszym terenie, warto sięgnąć po kask z mocniej zabudowanym tyłem, lepiej chroniącym potylicę. Takie modele często posiadają także odpinany daszek. Do najbardziej ekstremalnych form jazdy stosuje się tzw. full-face, czyli kaski osłaniające całą twarz.

parabellum_hes lupo

Do miasta

Jeśli jeździsz po mieście albo korzystasz z roweru typowo rekreacyjnie, sięgnij po lekki kask, który posłuży do codziennego użytkowania. Zwróć uwagę, by był wyposażony w elementy odblaskowe i by był zbudowany tak, żeby zapewnić Ci komfort użytkowania.

urban 20miles_fragola

Dla najmłodszych

Jeśli czytasz ten tekst i myślisz o wyborze kasku, zapewne jesteś świadomym użytkownikiem roweru. Nie myśl wyłącznie o kasku dla siebie, wybierz także mniejszy dla swoich dzieci. Na rynku dostępne są dziecięce modele, które mają nie tylko chronić małe głowy, ale także dzięki swojej kolorystyce, zachęcić dzieciaki do stawiania pierwszych kolarskich kroków. Tak jak „dorosłe” modele, także te posiadają różny stopień wentylacji, powinny zawierać antybakteryjne wkładki i zapobiegać obtarciom nawet w bardzo ciepłe dni.

elfobuddy

Rozmiar i inne oznaczenia

Niezależnie od tego jaki typ wybierasz, większość kasków posiada regulację obwodu głowy. Dzięki temu można je precyzyjnie dopasować. Pamiętaj, żeby przymierzyć kask przed zakupem. Nie zawsze sam rozmiar informuje nas dokładnie o tym, jak kask będzie pasował do naszej głowy i twarzy.

Analizując inne wprowadzane przez producentów oznaczenia, możemy się spotkać z tzw. poziomem chłodzenia. Wynikiem jest wartość, która pokazuje, jaką zdolność do odprowadzania ciepła ma dany kask. Im wyższa wartość tym większe chłodzenie. Kaski porównywane są ze sobą w procesie komputerowej analizy przepływu cząstek.

Natomiast powierzchnia styku z głową (HCS) to wartość, która pokazuje jaki procent powierzchni głowy styka się z wkładkami kasku. W miejscach styku nie ma przepływu powietrza. HCS pozwala łatwo wskazać, który kask jest bardziej wentylowany. Im niższa wartość tym lepsza wentylacja.

Filmowe przybliżenie: jak skonstruowany jest kask?

W przypadku kraksy…

Warto wybrać kask objęty programem Crash Replacement. Niektórzy producenci kasków oferują rozwiązania ułatwiające wymianę kaskę lub zakup nowego w razie zniszczenia podczas wypadku rowerowego.

Pamiętaj także, że co kilka sezonów warto wymienić kask nawet jeżeli z zewnątrz nie widać śladów użycia. Naturalnym stanem rzeczy jest, że kask zużywa się, może ulegać zniszczeniu w środku i tracić swoje właściwości.

Opinia zawodowca…

Mateusz Komar (Voster ATS Team)

Uważam, że kask jest kluczowy, ważniejszy od butów, okularów czy stroju. Sprawia, że na rowerze czuję się bezpieczniej, ochraniam głowę – najważniejszą część swojego ciała. 

Istotnymi cechami kasku jest dobra regulacja, wentylacja czy waga, ale najważniejsze jest, żeby był dobrze dopasowany do głowy. Nie powinien być zbyt luźny, bądź zbyt duży. W dobrze dobranym kasku powinniśmy czuć się komfortowo i kask powinien nam się podobać.

W swojej karierze dużo razy ścigałem się w kaskach MET i zawsze jestem zadowolony z dobrej jakości wykonania i dopasowania kasków. W tym roku mogłem trenować i ścigać się w modelu MET Rivale HES i moim zdanie świetnie spisywał się podczas treningów i długich upalnych wyścigów. Ma dobrą wentylacje i jest świetnie dopasowany do głowy. Czuję się w nim dobrze i bezpiecznie.

Zawodowa ekipa Voster Uniwheels Team od dwóch sezonów ściga się w kaskach MET – modelach Rivale HES oraz Manta HES.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

5 komentarzy

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj