Linka, łańcuch, a może u-lock?

W miejskiej dżungli nieodzownym atrybutem każdego bikera jest odpowiednie zapięcie. Oferty w specjalistycznych sklepach rowerowych są bardzo bogate, dlatego wybór odpowiedniego zapięcia może przyprawić niejednego o zawrót głowy. Są zwolennicy lekkich stalowych linek, są też i tacy, którzy najpewniej czują się przypinając rower grubym łańcuchem lub szeklą.

Jest rzeczą oczywistą, że nie wszystkie zapięcia skonstruowane są w ten sam sposób. Zapięcia rowerowe można umownie podzielić na trzy grupy: linki, łańcuchy oraz u-locki. Każdy z tych typów posiada inne walory, no i oczywiście inny stopień bezpieczeństwa.

Pierwsze z zapięć, to popularne linki. Rdzeń wykonany jest ze stalowej linki znajdującej się w otulinie i wyposażonej w zamek na kluczyk lub szyfrowy. Niepodważalnym plusem tego zapięcia jest jego niska masa i oczywiście cena, zaczynająca się nawet od kilkunastu złotych. Minus, to niestety niski stopień ochrony.

Kolejny rodzaj zapięć, to łańcuchy. Tutaj zdecydowanym minusem jest ich waga (niektóre z nich mogą ważyć nawet 5 kilogramów), zaś  atutem bardzo wysoki stopień ochrony. Cieżko wyobrazić sobie, złodzieja, który po mieście chodzi z ogromnymi nożycami czy też palnikiem za pazuchą. Stąd pewność,  że z takim zapięciem rower jest raczej nie – do – ruszenia;)

Ostatni typ zapięć to tzw. U-locki. Swoją nazwę przyjęły od specyficznego kształtu. Zapięcie to uchodzi za najtrudniejsze do sforsowana. Waga jest uzależniona od technologii użytej do wykonania danego modelu zapięcia i oczywiście rozmiaru.

Dużo tego prawda? Z pomocną ręką wychodzi naprzeciw przeciętnemu zainteresowanemu firma Kryptonie. W celu łatwego porównania i co za tym idzie wybrania właściwego zapięcia, firma wprowadziła własną 12 stopniową skalę stopnia ochrony. 12 stopień został przypisany zapięciom, które oferują najlepszą ochronę, a 1 stopień zapięciom służącym do zabezpieczania części i akcesoriów o niskiej wartości lub jako zapięcia dodatkowe. Należy jednak pamiętać, że jest to skala pozwalająca porównać między sobą wyłącznie zapięcia Kryptonite i nie należy jej stosować do oceny zapięć innych producentów, którzy stosują odrębne systemy klasyfikowania oparte o własne metody testowania.

Fajną sprawą, są również dwa programy wprowadzone przez firmę Kryptonie. Pierwszy z nich to KEY SAFE PROGRAM. Jak łatwo się domyślić, na podstawie nazwy programu, chodzi o klucze i zapięcia;) Jest to program, z którego mogą skorzystać wszyscy użytkownicy zapięć Kryptonie, pod warunkiem, że kupili takie, które objęte jest tym programem;). Dodatkowe bezpieczeństwo można zapewnić sobie rejestrując na stronie www.kryptonitelock.com numer seryjny używanego klucza lub zachować go w bezpiecznym miejscu. W przypadku zagubienia lub uszkodzenia klucza, można uzyskać zapasowy, kontaktując się z producentem lub dystrybutorem. 2 klucze wysyłane są bezpłatnie, kolejne za dodatkową opłatą.

Dzięki COMBO SAFE PROGRAM użytkownik zamknięcia objętego tym programem może zarejestrować na stronie www.kryptonitelock.com własną kombinację cyfr stosowaną do otwierania i zamykania lub kod służący do zmiany używanej kombinacji. W przypadku zapomnienia lub zagubienia kombinacji wystarczy skontaktować się z producentem celem przypomnienia. Wszelkie zmiany używanej kombinacji powinny być aktualizowane na stronie internetowej.

Na stronie dystrybutora, dla ułatwienia przy każdym zapięciu widnieje ikona odpowiedniego programu.

Zapięcia wybierajcie według własnych potrzeb, no i zwracajcie uwagę do czego i jak zapinacie Wasze rowery. Zapraszamy również do przeczytania porad firmy Kryptonite dotyczących prawidłowego zabezpieczania roweru, które pojawiły się już na naszym blogu!

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj