Singltrek – raj pod Smrkem

Zachęceni artykułem o Singltrek Centrum na blogrowerowy.pl i filmikami odnalezionymi w sieci postanowiliśmy wybrać się do Novego Mesta pod Smkrem by kompleks leśnych ścieżek zobaczyć i przejechać osobiście. Może tym wpisem i Was do tego zachęcimy?

Samochodem warto podjechać na oficjalny parking Singltrek Centrum (można płacić również złotówkami – 8zł) choćby po to żeby przed spakowaniem rowerów do samochodu umyć je na ogólnodostępnej myjce, wziąć prysznic czy przebrać się przed powrotem do domu.

Do dyspozycji bikerów oddano ścieżki o 4-ech stopniach trudności:

zielona – to w zasadzie szeroki, dwukierunkowy przejazd między dwoma częściami singltreka. Płaska i bez zbędnych zakrętów. Odpowiednia także dla dzieci, choć trzeba uważać na chmary pędzących nią rowerzystów.
niebieska – stosunkowo długa pętla (prawie 10km). Technicznie łatwa i dająca dużą przyjemność z jazdy.
czerwona – 6 tras dedykowanych dla bardziej wprawionych rowerzystów. Momentami szybkie, czasami pokonujące sporą różnicę wzniesień.
czarna – 2 trasy troszkę tylko trudniejsze technicznie niż czerwone ale najczęściej z pewnymi atrakcjami specjalnymi – typu jazda zboczem, kładką nad małą przepaścią itp.

Trasy różnią się między sobą pokonywanym przewyższeniem, rodzajami lasu czy nawierzchni. Szlak ‘Nad Czerniawą’ odczuliśmy jako stosunkowo szybki z dość mroczną końcówką pośród niskich drzew. Właśnie ta końcówka zrobiła na nas piorunujące wrażenie. W pochmurny dzień sprawiła wrażenie trudniejszej niż jest w rzeczywistości właśnie przez to, że widoczność ścieżki nie była najlepsza, a nie było gdzie stanąć by zmienić okulary na jaśniejsze. Na końcu czarnej trasy wjeżdża się na ‘Rapicky okruh’, którym po kilkunastu zakrętach i kilkudziesięciu hopkach dojeżdża się do asfaltu. Warto nie zjeżdżać nim w dół tylko wspiąć się ‘Asfaltową agonią’ (oficjalna nazwa etapu) 1,3km by dotrzeć do 3 tras będących wg nas istnymi przebojami Singltreka pod Smrkem.

Fragment ‘Rapickiego okruha’

 ‘Okolo Medence’ to trasa najbardziej podnosząca poziom adrenaliny i dająca ogromną satysfakcję z jazdy. Wymaga jednak całkowitej kontroli nad rowerem i maksymalnej koncentrację w trakcie jazdy. Po szybkim, lawirującym pośród drzew początkiem przejeżdża się łukiem w lewo po skarpie. Ścieżka jest w tym miejscu bardzo wąska przez zalegające odłamki łupków, z których zbudowana jest skała powyżej. Po odrobinie podjazdu trasa prowadzi przez asfaltowy mostek i znów odbija w prawo w las. Na tym odcinku również warto zachować ostrożność by w pełni nacieszyć się przejazdem nad wąwozem czy ścieżką po dość stromym zboczu, oczywiście z mnóstwem przeszkód w postaci drzew, hopek czy kamieni.

Łupkowa skała do okrążenia

Przejazd nad wąwozem

Fragment ‘Okolo Medence’

Czerwone trasy ‘Libverdska strana’ i ‘Ludvikovsky trawerz’ oceniliśmy jako bardziej męczące fizycznie i kondycyjnie niż technicznie. Nie dają aż tyle zabawy co wcześniejsza czarna ścieżka, jednak gwarantują mniejsze ryzyko (co dla niektórych może okazać się zaletą). Również nawierzchnia tych ścieżek jest zbudowana z innego, bardziej ‘kopnego’ materiału skalnego o kolorze zbliżonym do żółci.

Podążając z powrotem w stronę Singltrek Centrum ‘Novomestską straną’ i końcówką ‘Rapickego okruha’ odkryjemy uroki szybkiej jazdy rowerem lawirując pośród przygotowanych specjalnie przeszkód. Problemem może okazać się zmieszczenie między drzewami w kilku miejscach, ale wprawieni bikerzy odbiorą to z pewnością jako wisienkę na torcie;)

W trakcie zabawy warto zjechać do Singltrek Centrum by odpocząć i nabrać sił na następne pętle wokół Smreka. Można tu zjeść ciepłą zupę, kupić kanapki, batony, zimne napoje oraz lane czeskie piwo. Singltrek Centrum oferuje także możliwość wypożyczenia i przetestowania rowerów marki AGang, co powinno zainteresować nieposiadających jeszcze własnego ‘górala’, czy chcących się przekonać ile satysfakcji potrafi dać jazda na coraz popularniejszych fullach. W Singltrek Centrum można też zrobić małe rowerowe zakupy, skorzystać z usług profesjonalnego serwisu oraz toalety, prysznica czy myjki rowerowej. To, w połączeniu z doskonale przygotowanymi ścieżkami, gwarantuje 100% zabawy i satysfakcji. My z pewnością jeszcze nie raz tu wrócimy. I również Was zachęcamy do odwiedzenia kompleksu leśnych ścieżek pod Smrkem!

Mapa w pełnej rozdzielczości i inne informacje nt. Singltrek pod Smrkem dostępne na http://www.singltrekcentrum.cz/

Krzysztof Kolasiński – DSR-Author Fanklub

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

3 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj