Jesienne Wycieczki Damiana – Góry Kaczawskie

Moją piątą i zarazem ostatnią wyprawę rowerową w 2012 roku postanowiłem zorganizować na własnym podwórku w myśl powiedzenia „cudze chwalicie swego nie znacie”, choć w moim przypadku to raczej błędne stwierdzenie. Przez wiele lat treningów i krótkich wycieczek poznałem dość dobrze wszystkie zakątki otaczające Jelenią Górę. Na przełomie października i listopada udało mi się przejechać cztery pasma górskie oraz Kotlinę Jeleniogórską.

72.85 km, 17.1 śr, 1073 m przewyższenia, 56.9 max, 4:13:09

Na pierwszą wycieczkę dla rozgrzewki wyruszyłem w Góry Kaczawskie. Startując z domu z wysokości około 350 m.npm z największego osiedla mieszkalnego w Jeleniej Górze, czyli Zabobrza pod najwyższymi wzniesieniami Gór Kaczawskich byłem już po niecałej godzinie jazdy i ponad 12 kilometrach. Z Jeleniej Góry do wioski Komarno droga w większości prowadzi oznaczonymi ścieżkami rowerowymi. W Komarnie czekała na mnie pierwsza miła niespodzianka. Wyremontowana nawierzchnia prawie do Przełęczy Komarnickiej na wysokość 662 m.npm. Podjazd na Przełęcz Komarnicką jest krótki ale dość wymagający, szczególnie końcówka dochodząca do 18-20% nachylenia. Przełęcz znajduje się tuż pod trzema najwyższymi szczytami Gór Kaczawskich są to kolejno Skopiec, Baraniec, Folwarczna i Maślak a różnica w wysokości pomiędzy nimi jest bardzo nieznaczna. Za najwyższy uznaje się Skopiec, którego wysokość wynosi 724 m.npm. Z przełęczy wszystkie te górki można schodzić w krótkim czasie, a wejście nie sprawia żadnej trudności. Warta uwagi jest otwarta drewniana szopa znajdująca się pod Skopcem, w której można zanocować i schronić się przed deszczem. Moim celem było tylko wjechanie na przełęcz, a kiedy osiągnąłem cel udałem się z powrotem w dół tą samą drogą.

Z Komarna boczną, spokojną drogą przejechałem pod Przełęcz Radomierską. Z drogi tej widać wspaniałą panoramę czterech pasm górskich – Rudaw Janowickich, Karkonoszy, Gór Izerskich oraz części Gór Kaczawskich. Przełęcz Radomieska to niewielka i niezbyt trudna przełęcz na drodze krajowej nr.3 o wysokości 523 m.npm pomiędzy Radomierzem a Kaczorowem. Co ciekawe podjazd od strony Kaczorowa mimo, że dłuższy jest o wiele łatwiejszy przy podobnym nachyleniu co odcinek z Radomierza. Na zjeździe do Kaczorowa osiągnąłem najwyższą prędkość dnia 56.9 km/h. Z Kaczorowa przejechałem pod Ograny Wielisławskie przez miasto Świerzawa. Organy to spora odsłonięta ściana skalna z porfirów o rzadkiej strukturze słupowej co widać na zdjęciach. Od czasu kiedy byłem tu ostatni raz minęło kila lat. Zrobiło się także spore rumowisko a także powstały ławeczki i grill. Nawet niezłe miejsce na jednorazowy nocleg. Dalsza trasa to już powrót w bliżej domu. Ponowny przejazd przez Świerzawę oraz dość długi podjazd na najwyższą i najbardziej znaną przełęcz drogową w Górach Kaczawskich – Przełęcz Widok zwaną również Kapelą. Sama przełęcz widok znajduję się poniżej drogi na wysokości 582m, droga natomiast na około 605 m. Z przełęczy rozpościera się piękna panorama na Karkonosze, Rudawy i całą Kotlinę Jeleniogórską od południa i pogórze Kaczawskie od północy.

Moim następnym celem była Łysa Góra, czyli znany ośrodek sportów zimowych i letnich około 1 km od Kapeli. Podjazd na Łysą Górę prowadzi najpierw prosta szutrowa droga a następnie stroma asfaltowa o kilkunastoprocentowym nachyleniu. Z Łysej polnymi i leśnymi ścieżkami przedarłem się na Górę Szybowcową. Najpiękniejsze widoki o każdej porze roku są właśnie z tego wzniesienia. Górkę o wysokości 561 m można porównać z tatrzańską Gubałówką skąd widać całe Zakopane i panoramę Tatr. Tu jest podobnie, u podnóża „Szybowcówki” leży kotlina jeleniogórska a przy dobrej widoczności widać stąd od lewej Grzbiet Południowy Gór Kaczawskich, całe Rudawy Janowickie oraz Karkonosze a także sporą część Gór i Pogórza Izerskiego po stronie prawej. Latem na Szybowisku odbywają się liczne imprezy jak loty szybowcowe, skoki spadochronowe. Z uwagi na ciepłe, wznoszące wiatry góra przyciąga również amatorów lotni, a także modeli samolotów. Na tym zakończyłem pierwszy dzień przejazdu przez Krainę Wygasłych Wulkanów. Do domu jakieś 5.6 km 🙂

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

5 komentarzy

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj