Najpopularniejsze mity dotyczące odchudzania – cz.2

Dziś prezentujemy drugą część popularnych mitów dotyczących diet odchudzających. Czy jedzenie w fast foodach jest naprawdę takie złe? Czy przed położeniem się spać można pozwalać sobie na przekąskę? Przekonajcie się sami!

Mit nr 8: Fast foody są niezdrowe i będąc na diecie zawsze powinieneś się ich wystrzegać

Znając kilka trików jedzenie w fast foodach, może być fragmentem dobrze zbalansowanej diety. Przede wszystkim należy unikać powiększonych zestawów. Zamiast dużego kubka coli z lodem warto zamówić niegazowaną wodę lub herbatę. Dobrym rozwiązaniem jest także zrezygnowanie z hamburgera lub big maca na rzecz sałatki z kurczakiem. Frytki lub grillowane mięso zawierają sporą ilość kalorii i co gorsze tłuszczu. Nie oznacza to jednak, że należy wystrzegać się ich jak ognia. Raz na jakiś czas można pozwolić sobie na rozsądną porcje. Warto jednak zrezygnować wszelkiego rodzaju dodatków, sosów do sałatek, majonezu czy ketchupu itp.

Kopia mezphotos-YLS5OXZo5WU-hd

Mit nr 9: Pomijanie posiłków jest dobrym sposobem na szybką utratę wagi

Coś co dla wielu z Nas może wydawać się oczywiste, tak naprawdę takie nie jest. Badania wykazały, że ludzie, którzy pomijają obfite śniadanie, aby potem skupić się na kilku większych posiłkach, mają dużo większe skłonności do tycia niż te osoby, które rozbijają posiłki na mniejsze porcje. Uzasadnienie jest bardzo proste. Omijanie porannych posiłków wzmaga głód w końcowej części dnia, kiedy tak naprawdę powinniśmy stopniowo ograniczać przed nocą przyjmowanie kalorii. Dzielenie posiłków na mniejsze porcje pozwala na lepszą kontrolę apetytu.

Mit nr 10: Jedzenie posiłków po godzinie 20:00 prowadzi do przyrostu wagi

Pora dnia, o której spożywamy dany posiłek nie ma znaczenia. Ma jednak znaczenie to co spożywamy, w jakiej ilości i czy uprawiamy w ciągu dnia jakąś aktywność fizyczną. Te czynniki determinują przyrost, utratę lub utrzymanie wagi. Nie ważne, kiedy jesz ostatni posiłek, jeśli bilans kalorii jest dodatni, to zawsze nadmiar zostanie odłożony w postaci tłuszczu.

Jeśli chcesz wrzucić coś na ząb tuż przed pójściem do łóżka, to najpierw zastanów się ile kalorii spożyłeś w ciągu dnia. Gdy było ich za mało, to można pozwolić sobie na drobną przekąskę. Najgorsze jest oczywiście podjadanie przed TV, kiedy skupiając się na oglądaniu nie kontrolujemy tak naprawdę tego co zjadamy. To chyba najprostszy sposób na przybranie wagi.

Mit nr 11: Ćwiczenie na siłowni nie jest dobre, ponieważ może powodować przyrost, a nie utratę wagi

Ćwiczenia ciężarami lub inne aktywności wykorzystujące masę ciała (przysiady, pompki, brzuszki) mogą pomóc utrzymać lub obniżyć wagę. Powodują one przyrost masy mięśniowej co poniekąd pomaga w zbijaniu masy. Większa mięśniowa wymaga, większej liczby kalorii co przy spożywaniu ich w niezmiennej ilości pozwala w pewnym sensie chudnąć. Lekkie ćwiczenia i rozciąganie 2-3 razy w tygodniu nie sprawi, że będziemy wyglądać od razu jak kulturyści. Do tego potrzeba odpowiedniego planu treningowego, zbalansowanej diety i określonej genetyki.

Każdy z Nas znajdzie dziennie 20-30 minut, aby poćwiczyć. Nie chodzi tutaj o jakieś skomplikowane ćwiczenia, ale zwykłe pompki, brzuszki czy rozciąganie. Nawet spacer lub domowe porządki będzie dużo lepszą alternatywą niż zaleganie na kanapie przed TV.

8335154524_eda5756033_b

Mit nr 12: Orzechy tuczą i nie powinieneś jeść ich jeśli chcesz stracić wagę

W małych ilościach orzechy mogą być ważnym elementem diety odchudzającej. Oczywiście orzechy są bogate w kalorie i tłuszcz, ale głównie te zdrowe tłuszcze, które nie powodują chorób. Dodatkowo są one tez bogatym źródłem białka, błonnika i minerałów – szczególnie magnezu i miedzi. Jedz małe porcje orzechów, pół szklanki różnych orzechów ma około 300-350 kalorii.

Mit nr 13: Jedzenie wołowiny jest złe dla zdrowia i może utrudniać utratę wagi

Jedzenie chudego mięsa w małych ilościach może być korzystne. Tak, wołowina, wieprzowina lub kurczak zawierają pewną ilość cholesterolu, a także tłuszcze nasycone, ale w umiarkowanej ilości na pewno nam nie zaszkodzą. Z drugiej jednak strony zawierają też inne zdrowe składniki odżywcze takie jak białko, żelazo i cynk.

Wybieraj kawałki mięsa, które mają mniej tłuszczu lub usuwaj cały widoczny tłuszcz. Niskotłuszczowe mięso zawierają:

– polędwica wieprzowa
– stek wołowy
– polędwica wołowa

Zwracaj też uwagę na wielkość porcji. Kawałek mięsa odpowiadający rozmiarowi talii kart wystarczy w zupełności, aby dostarczyć odpowiednie składniki odżywcze.

Mit nr 14: Nabiał tuczy i jest niezdrowy

Niskotłuszczowe lub beztłuszczowe mleko, jogurt oraz ser są tak samo pożywne jak pełnotłuszczowy nabiał, ale zawierają mniej kalorii. Nabiał dostarcza organizmowi niezbędne składniki odżywcze. Otrzymuje on białko budujące mięśnie i pomagające narządom w prawidłowej pracy oraz wapń wzmacniający kości. Wiele produktów mlecznych oraz niektóre jogurty są wzbogacane w witaminę D, która pomaga przyswajać wapń.

Dzieci w wieku od 9-18 lat i osoby powyżej 50 roku życia powinny spożywać trzy porcje mleka, jogurtu lub sera dziennie. Dorośli w wieku 19-49 lat potrzebują 2 porcji dziennie, nawet wtedy gdy próbują zrzucić wagę. Porcja jest równa jednej szklance mleka lub jogurtu. Wybieraj niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne takie jak:

– mleko
– jogurt
– ser
– lody

Jeśli nie tolerujesz laktozy (cukru zawartego w produktach mlecznych) wybieraj produkty o niskiej zawartości lub całkowicie pozbawione tego cukru. Sięgaj także po inne pokarmy, które zawierają wapń i witaminę D.

Milk_-_olly_claxton

Mit nr 15: “Bycie wegetarianinem” oznacza, że na pewno stracisz wagę i będziesz zdrowszy

Badania pokazują, że osoby które stosują dietę wegetariańską jedzą mniej kalorii i tłuszczu niż osoby nie będące wegetarianami, co w pewnym sensie jest oczywiste. Mają one też zazwyczaj mniejszą masę ciała w porównaniu z masą ciała osób, które nie są wegetarianami. Wybór diety wegetariańskiej o niskiej zawartości tłuszczu może pomóc w utracie masy ciała. Z drugiej jednak strony, podobny efekt można uzyskać jedząc wszystko i odpowiednio dobierając spożywane pokarmy.

Dieta wegetariańska powinna być ustalana ostrożnie w porównaniu z niewegetariańską, tak by mieć pewność, że jest odpowiednio zbalansowana. Składniki odżywcze, które normalnie w diecie niewegetariańskiej pochodzą z produktów zwierzęcych, nie zawsze znajdują się w diecie wegetariańskiej są to:

-żelazo
– wapń
– witamina D
– witamina B12
– cynk
– białko

Wybierając dietę wegetariańską, która zawiera mało tłuszczu konieczne jest dostarczenie organizmowi potrzebnych składników odżywczych. Poniżej znajduje się lista pokarmów, które powinny być stosowane w diecie wegetariańskiej, w celu dostarczenia organizmowi potrzebnych składników odżywczych:

Żelazo: orzechy nerkowca, szpinak, sałata, chleb i płatki śniadaniowe wzbogacone w żelazo

Wapń: nabiał, napoje na bazie soi, soki owocowe, tofu wzbogacone siarczanem wapnia, kapusta, brokuły.

Witamina D: pokarmy wzbogacone w tę witaminę, napoje zawierające mleko, napoje na bazie soi, soki owocowe i płatki śniadaniowe.

Witamina B12: jajka, nabiał, płatki śniadaniowe wzbogacone w witaminę B12, napoje na bazie soi, miso.

Cynk: pełne ziarna (szczególnie zarodki i otręby ziaren), orzechy, tofu, warzywa liściaste (szpinak, kapusta, sałata).

Białko: jajka, nabiał, fasola, groch, orzechy, nasiona, tofu, burgery na bazie soi.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

7 komentarzy

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj