Rowerowe animacje, cz. I: Chcesz ożywić obraz? Użyj roweru!

Co ma wspólnego rower z tworzeniem i odtwarzaniem ruchomych obrazów? Muzyczny projekt Bespoken (opisywany przeze mnie jakiś czas temu tutaj – przyp.) to świetny dowód na to, że pojazd może stać się instrumentem muzycznym, a wręcz całą „orkiestrą”. Poniższe projekty pokazują natomiast, że da się go wykorzystać również jako ciekawe i pomocne narzędzie do tworzenia prostych, ale za to całkiem efektownych animacji.

Umieszczając sekwencję obrazków między szprychami koła rowerowego można robić to nawet podczas jazdy, jak w przypadku projektu Hutong animation zrealizowanym przez chińskie SeenVision Studio:

(więcej o projekcie – tutaj)

Również odpowiednio przygotowane wycinanki, zamontowane w ten sposób mogą dać doskonałe wrażenie ruchu i zmieniających się, ożywionych kształtów:

Na tej samej zasadzie, co w przypadku powyższych projektów tworzono animowane obrazy już w XIX wieku. Takie obrotowe animacje nazywane są fenakistoskopami. Poniżej – przykład angielskiego fenakistoskopu z 1833 roku, z bogatej i ciekawej kolekcji Richarda Balzera:

tumblr_nwymxvzcp91r9jbwno1_r2_500

 

Elementy służące do wykonania animacji za pomocą koła rowerowego bywają całkiem proste, jak tu:

w weekendowe popołudnie można wiec pokusić się o poeksperymentowanie z własnymi rysunkami, które w drodze, wraz z obrotem kół zamienią się w „ożywioną” obrazkową historię.

W przypadku projektu amerykańskiego artysty Juana Fontanive, mamy za to do czynienia z bardziej skomplikowanym mechanizmem, zbudowanym z części rowerowych i zegarowych. Mechanizm ten posłużył do przygotowania animacji na bazie obracanych książeczek z ilustracjami:

Twórca wykorzystał tu pomysł, który pozwala na uzyskanie jednego z najprostszych typów animacji – na każdej stronie książeczki rysuje się jeden „kadr” by potem, obracając szybko strony (np. ręcznie), wprawić obraz w ruch. Części rowerów i zegarków posłużyły tu do zmechanizowania całego procesu – dzięki takiej obudowie książeczki obracają się automatycznie.

(więcej – tu)

Oto jak rower może pomóc w stworzeniu animacji. W kolejnej części role się odwrócą – tym razem jednoślad będzie ich bohaterem…

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

4 komentarze

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj