[TEST] Łańcuch ConneX 10sX

Łańcuch to jedna z tych części roweru, na których musimy polegać w stu procentach. Przestestowałem łańcuch ConneX 10sX, żeby przekonać się czy sprawdzi się w rowerze górskim i czy zapewni taką pracę, jakiej od niego wymagam.

Już wcześniej miałem okazję jeździć z łańcuchem Connexa, tyle że 9-rzędowym. Używałem tego modelu przez 3 lub 4 lata i byłem z niego całkiem zadowolony. Dobrze pracował, nigdy go nie zerwałem. Teraz chciałem sprawdzić jak sprawuje się ten dedykowany do kaset 10-rzędowych.

Jest zgodny z systemami Shimano, Sram i Campagnolo. Ja akurat założyłem go do mojego górala z napędem Shimano. Łańcuch wyposażono w opatentowaną przez Connexa spinkę. Wewnętrzne ogniwa wykonane są ze stali nierdzewnej, a zewnętrzne pokryto niklem.

DSC00712

Testowałem łańcuch głównie w górach. Tylko około 10% testu przebiegało po płaskim. Przeważały sztywne podjazdy. Warunki pogodowe nie były do końca sprzyjające, dzięki czemu mogłem obserwować jak Connex będzie sprawował się także w deszczu.

Pierwszy porządny trening pokazał, że nowy łańcuch wymaga dotarcia. Później jego praca wyraźnie się poprawiła i teraz jest na stałym poziomie przez kilkaset kilometrów, które już pokonałem.

W MTB nigdy nie byłem szczególnie przeczulony na punkcie jak najcichszej zmiany biegów, więc ten łańcuch spełnia moje oczekiwania. W porównaniu do konkurencji jest bardziej wytrzymały, może trochę kosztem płynności przerzucania biegów. Na pewno działa tak, że jego praca zadowala mnie podczas treningów w wymagającym terenie.

Po kilkuset kilometrach jedyny ślad zużycia jaki zauważyłem to delikatnie starte wewnętrzne ogniwa. Jednak dotyczy to tylko aspektów wizualnych, a nie jakości użytkowania. Potwierdziły się informacje producenta na temat bardzo dobrej odporności na korozję. Kiedy po umyciu zdarzy mi się zostawić rower bez wycierania go, na kasecie pojawia się nalot, a na łańcuchu nie. To samo dotyczy użytkowania go w deszczu. Na plus jest także spinka w komplecie z łańcuchem. Dzięki temu nie trzeba kombinować z jego spinaniem.

Myślę, że to bardzo dobry łańcuch dla tych, którzy szukają wytrzymałego, bezkompromisowego rozwiązania. Jest dla kolarzy, którym nie zależy na bardzo cichej zmianie biegów, ale wolą zyskać twardy i bardzo trwały łańcuch. Ten po prostu będzie na dłużej.

DSC00709 DSC00706 DSC00704 DSC00703

 

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj