Zadzwoń, zasygnalizuj, podziękuj – wzajemny szacunek na drodze

Osoby, które dużo podróżują po polskich drogach, mają styczność z różnymi zrachowaniami innych uczestników ruchu ulicznego. Czasami mogą przekonać się o ich uprzejmości, innym razem – o ignorancji lub bardzo nieodpowiedzialnym zachowaniu narażającym innych ludzi na zagrożenia.

Za najbardziej niebezpiecznych użytkowników polskich dróg publicznych uważa się młodych kierowców poruszających się samochodami osobowymi. Jednak budzące zastrzeżenia zachowania można spotkać również wśród osób w różnym wieku i poruszających się innymi pojazdami, np. rowerami. Tymczasem to właśnie rowerzyści (oraz piesi) są najbardziej narażeni na obrażenia na skutek wypadków.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa i komunikacji

Dobre maniery za kierownicą świadczą nie tylko o szacunku, ale także o odpowiedzialności za bezpieczeństwo pozostałych użytkowników dróg. Aby rowerzyści mogli czuć się bezpiecznie na drogach, najpierw sami muszą wypracować praktyki, które pomogą im osiągnąć taki stan. Podstawą jest tutaj oczywiście w pełni sprawny rower wyposażony w oświetlenie z przodu oraz z tyłu, a także w odblaski. Kolejną ważną kwestią jest odpowiednie zachowanie podczas jazdy. Zatrzymywanie się na czerwonym świetle, wyciągnięcie ręki podczas skręcana na skrzyżowaniu czy użycie dzwonka w konkretnym momencie (na przykład w celu zwrócenia uwagę pieszego) świadczą o odpowiedzialności, a także dobrej komunikacji z innymi uczestnikami ruchu ulicznego.

Szacunek dla wszystkich użytkowników dróg publicznych

Kultura na drodze to bardzo ważna kwestia, o której powinni pamiętać kierowcy pojazdów silnikowych, rowerzyści i piesi. Szczególna ostrożność i zwykła uprzejmość ułatwiają życie wszystkim uczestnikom ruchu. Codziennie zdarzają się przecież sytuacje, gdy kierowcy samochodów osobowych zajeżdżają drogę rowerom, a rowerzyści wjeżdżają na przejścia dla pieszych w momencie, gdy znajdują się już na nich przechodnie; nierzadko też poruszają się po chodnikach w nieprzepisowy sposób. Każdy z tych uczestników dróg potrafi przejechać (lub przejść) na czerwonym świetle, uważając, że „na pewno zdąży”. Wszystkie te zachowania są jedna niezgodne z przepisami i narażają osoby uczestniczące w tych zdarzeniach na duże niebezpieczeństwo.

Kampanie podnoszące kwestię bezpieczeństwa na drogach

Akcja #dzielęsiędrogą ma na celu budowanie świadomości, jak ważne jest prawidłowe zachowywanie się na drogach wszystkich użytkowników – ze szczególnym wskazaniem na rowerzystów. Rzeczy, które dla kierowców samochodów mogą wydać się nieistotne, np. zasygnalizowanie skrętu czy utrzymanie bezpiecznej odległości od roweru podczas wyprzedzania, mają ogromne znaczenie dla właścicieli jednośladów. Stąd bardzo istotne jest wpojenie sobie odpowiednich nawyków, które przecież nierzadko zawarte są nawet w przepisach ruchu drogowego.

Kierowcy wszystkich pojazdów, włączając się do ruchu, powinni pamiętać nie tylko o przepisach, ale i o wzajemnym szacunku. Stosowanie się do tych zasad pomoże zaoszczędzić dużo nerwów i ograniczyć liczbę nieprzyjemnych sytuacji na drodze – a przede wszystkim wyraźnie podnieść poziom bezpieczeństwa na drogach publicznych.

Zgadzasz się? dołącz do #dzielęsiędorgą i odbierz naklejkę

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

napisz coś od siebie

Dodaj komentarz.

Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj