5 porad przy wyborze kasku szosowego, czyli jak zrobić to dobrze

Zdajemy sobie sprawę, że jazda po asfalcie może być uzależniająca! Jazda po przełęczach górskich, wyścigi lub po prostu wędrówki po wsi, istnieje wiele form kolarstwa szosowego, które można uprawiać i być tego fanem.

Jak we wszystkich odmianach kolarstwa tak i w kolarstwie szosowym bezpieczeństwo jest kluczowe. Odpowiedni kask jest nie tylko produktem zwiększającym nasze bezpieczeństwo na drodze, to także narzędzie, dzięki któremu możesz bardziej cieszyć się jazdą.

Ścigasz się przez kilka sekund, czy poświęcasz czas na odkrywanie, jeździsz codziennie lub tylko w weekend? Oto obszerny przewodnik, w którym znajdziesz, który kask najlepiej wybrać.

1
Cel

Niektóre kaski są przeznaczone do bardzo specyficznych sytuacji, aby zapewnić Ci przewagę nad innymi zawodnikami. Taką przewagą może to być aerodynamiczny kształt, jak w przypadku MET Manta, lub super wentylacja dla Twojej głowy aby zachować świeżość i oszczędzać energię przy każdym nacisku na pedał, jak w przypadku MET Trenta. Jeśli planujesz używać kasku szosowego do wielu rodzajów jazdy, zadaj sobie pytanie, czy sprawdzi się na terenach, które masz na myśli. Kaski o wysokiej wentylacji będą dobrze działać nawet przy niższych prędkościach, więc możesz ich używać do jazdy na rowerze przełajowym, maratonów XC, gravelu czy bike packingu. Zdefiniowanie celu to pierwszy ważny krok.

2
Częstotliwość

Gdy tylko określisz cel, dobrze jest ocenić częstotliwość swoich przejażdżek. Ile razy w tygodniu jesteś na szosie? Jeśli dużo jeździsz, zwróć uwagę na funkcje oferowane przez kask, czasem są to najmniejsze detale, które ułatwiają Ci życie; miejsce, aby bezpiecznie wetknąć okulary przeciwsłoneczne lub wydajną konstrukcję, taką jak karbonowy szkielet, która tworzy MET Trenta 3K Carbon. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, nie powinieneś zaniedbywać kontroli jakości kasku; wykończenie, niezawodny system odprowadzenia ciepła i dodatkowe funkcje, takie jak obecność MIPS w MET Vinci lub zintegrowane tylne światło w MET Idolo.

3
Dopasowanie i komfort

Komfort jest niezbędny, zwłaszcza jeśli jeździsz w kasku przez setki kilometrów. Pierwszą rzeczą do sprawdzenia jest dopasowanie i nie ma lepszego sposobu, aby to zrobić, niż założenie kasku w sklepie. Zwróć uwagę na system odprowadzania potu, czy kaski jest wyposażony w pas 360 ° z regulacją mikrometryczną, która pozwala dokładnie dopasować kształt głowy bez tworzenia punktów nacisku. Sprawdź i porównaj ciężar kasku. Kilka gramów nie będzie problematyczne, ale dziesiątki mogą mieć duże znaczenie po jednym dniu jazdy. Uważaj na profil kasku i pozycję paska. Kask, który jest zbyt duży lub ze zbyt luźnymi paskami, prawdopodobnie wywoła turbulencje i będzie przeszkadzać. Dlatego kask zawsze powinien mieć regulację pasków wokół uszu. Najlepszy kask to taki, który chroni cię, jednocześnie czując się niezauważalny.

„KASK JEST KLUCZOWĄ CZĘŚCIĄ NASZEGO SPRZĘTU. JAKO KOLARZE NOSIMY JE CODZIENNIE. JEŻELI NIE JEST WYGODNY I LEKKI, TO PROBLEM”.

Tadej Pogačar, ZEA Team Emirates

4
Wentylacja

To nie jest tajemnica, wentylacja jest kolejną ważną cechą, która poprawią komfort noszenia kasku. Nie trzeba liczyć otworów wentylacyjnych, badać ich umiejscowienia i technologii, która zwiększy przepływ powietrza wewnątrz kasku. Od tego są dedykowane systemy producentów, np wszystkie kaski MET są znane z tego, jak są wentylowane dzięki zaprojektowanemu systemowi wentylacji i synergii między charakterystycznym odpowietrznikiem NACA i specjalnie rozmieszczonymi otworami wylotowymi. Dobrze wentylowany kask powinien zapewniać przepływ powietrza zarówno przy dużej, jak i niskiej prędkości, bez tworzenia oporu, który mógłby wpłynąć na właściwości aerodynamiczne.

5
Bezpieczeństwo

Kaski powinny być zgodne z normami krajowymi, aby były bezpieczne (CE, CPSC, AS / NZ). Wybór marki specjalizującej się w kaskach rowerowych jest również kolejną gwarancją wysokiego poziomu badań, rozwoju i testowania. Niewiele jest marek na świecie, które posiadają własne zaplecze testowe i są w stanie odwzorować różne testy zderzeniowe. Ponadto istnieją dodatkowe funkcje, które mogą zwiększyć Twoje bezpieczeństwo na drodze: system MIPS (Co to jest MIPS) który wpływa na zmniejszenie sił obrotowych, które mogą wystąpić podczas wypadku lub światła tylnego, którego możesz używać kasku w kiepskich warunki deszcz, zmierz czy tunel. Gdy już nieszczęśliwie przytrafi Ci się jakiś wypadek dobrze jest móc skorzystać z pomocy jakiegoś programu wsparcie producenta, jak na przykład MET Crash Replacement.

Może Ci się też spodobać

Przed opublikowaniem komentarza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj.

1 komentarz

  • Reply Rowery 4 października, 2021 at 23:32

    Super wpis! Wychodzi na to że muszę wymienić kask 🙂 Pozdrawiam.

  • Dodaj komentarz.

    Przed przesłaniem formularza prosimy o zapoznanie się z informacją o przetwarzaniu danych osobowych dostępną tutaj